اقتصادبازار سرمایه

جهش نرخ ارز و طلا در پی توقف مذاکرات هسته‌ای

واکنش بازار ارز و سکه ایران به بن‌بست مذاکرات احیای برجام: دلار روز شنبه ۱۳ آذر به بالاترین نرخ برابری در سال ۱۴۰۰ رسید و از مرز ۳۰هزار تومان گذشت. هر گرم طلا نیز به نسبت هفته گذشته ۲۰هزار تومان گران‌تر شد.

در نخستین روز هفته و بعد ازتوقف دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین، بهای سکه و دلار در ایران جهش کرد.

صبح شنبه ۱۳ آذر، هر دلار با بیش از ۳۰هزار تومان مبادله شد که ۶۰۰ تومان نسبت به هفته گذشته بیشتر است. هر یورو هم با افزایشی ۶۷۰ تومانی با ۳۳هزار و ۹۴۰ تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۲۰ هزار تومان گران‌تر از هفته قبل به فروش رسید.

لیر ترکیه که به دلیل سفرهای مکرر ایرانی‌‌ها ترکیه جزو ارزهای پرتقاضاست، با افزایشی ۴۰ تومانی به نسبت هفته گذشته، با دو هزار و ۱۹۰ تومان معامله شد.

بازار ارز در روزهای گذشته کمی آرام‌تر بود و نوسان‌ها ملایم شده بودند. این امیدواری وجود داشت که پیشرفت مذاکرات وین، به ثبات نسبی بازار کمک کند.

رسانه‌های اقتصادی در ایران پیش‌تر نوشته بودند که نتایج سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و مذاکرات وین، مهم‌ترین متغیرها در نوسان دلار خواهند بود.

چند هفته قبل، سندی منتسب به سازمان برنامه و بودجه ایران منتشر شد که پیش‌بینی می‌کرد در صورت تداوم تحریم‌ها، قیمت دلار در سال ۱۴۰۶ می‌تواند به ۲۸۴هزار تومان برسد. این بررسی با نام معاونت اقتصادی سازمان، تاکید می‌کرد که اگر در ساختار اقتصادی ایران تجدیدنظر اساسی صورت نگیرد،  دولت تا سال ۱۴۰۳ به مرز ورشکستگی خواهد رسید.

سازمان برنامه و بودجه اما بدون آن که محتوای سند را رد کند، آن را یک پیش‌بینی غیررسمی و شخصی و گزارشی درونی خواند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا