خبر

همگروهی ولز با ایران در جام جهانی

ولز با غلبه بر اوکراین به‌عنوان چهارمین تیم، به گروه B جام جهانی 2022 اضافه شد تا تیم ملی ایران آخرین حریف خود را هم بشناسد.

به گزارش “ورزش سه”، تیم ملی ولز امشب در فینال پات اول انتخابی جام جهانی 2022 در قاره اروپا با نتیجه یک بر صفر از سد اوکراین گذشت تا بعد از 64 سال دوباره در این جام حضور پیدا کند. این تیم به‌عنوان آخرین تیم اروپایی، جواز حضور در قطر را پیدا کرده و با ایران همگروه شد. تیم‌های انگلیس و امریکا، پیش از این به‌عنوان همگروه‌‌های ایران در گروه B شناخته شده بودند و با حضور ولز، این گروه تکمیل شد. به همین بهانه همگروه‌‌های ایران را مرور می‌کنیم تا در نهایت شما بگویید که در ملی‌پوشان کشورمان در حضور این سه تیم، می‌توانند از گروه خود صعود کنند یا خیر؟

انگلیس:
رتبه در رنکینگ فیفا: 5
حضور در جام جهانی: 16 بار
افتخارات: یک قهرمانی، 2 چهارمی
سرگروه، گروه دوم جام جهانی، تیمی است که سال گذشته تا یکقدمی فتح یورو 2021 پیش رفت اما در دیدار نهایی مغلوب ایتالیایی شد که در قطر حاضر نخواهد بود! کشوری که مردمانش معتقد هستند، فوتبال نوین را آنها ابداع کرده‌اند، تنها یک بار در سال 1966 به‌عنوان میزبان، فاتح جام جهانی شده است. شاگردان ساوت گیت یک سال بعد از ناکامی در بازگرداندن جام به خانه (!) یکی از مدعیان فتح جام جهانی 2022 به شمار می‌روند.

انگلیس تنها تیم این گروه است که طعم قهرمانی را چشیده است. این تیم در سال 1966 قهرمان جامی شد که خود میزبان آن بود.


انگلیس در جام جهانی قبلی هم در گروه B حضور داشت؛ این تیم در گروهی که بلژیک، تونس و پاناما حضور داشتند، به‌عنوان تیم دوم به دور حذفی صعود کرد و پس از عبور از کلمبیا و سوئد به  جمع 4 تیم نهایی راه یافت. این تیم اما از کرواسی شکست خورد تا راهی دیدار رده بندی شود؛ جایی که سه شیرها از بلژیک شکست خورده و چهارم شدند.https://cdn.yektanet.com/assets/templates/iframe/product_retargeting_slider_728_90.html?v=20220506012

انگلیس با 8 برد، 2 مساوی و بدون باخت به عنوان صدرنشین گروه I به جام جهانی قطر صعود کرد.


نسل فعلی انگلیس به رهبری هری کین و حضور چهره‌هایی چون جردن پیکفورد، الکساندر آرنولد، جردن هندرسون، جک گریلیش، فیل فودن، دکلان رایس، رحیم استرلینگ و میسون مانت یکی از پرستاره‌ترین تیم‌های حاضر در جام جهانی است. اکثر ستاره‌های انگلیس در تیم‌های شاخص لیگ جریزه حضور دارند و برخلاف عرصه ملی، در سطح باشگاهی با قهرمانی و فتح جام بیگانه نیستند.

امریکا:
رتبه در رنکینگ فیفا: 15
حضور در جام جهانی: 11 بار
افتخارات: یک سومی
کشوری که فوتبال برای مردمش تعریف دیگری با کل دنیا دارد و این فوتبالی که ما می‌شناسیم را ساکر خطاب می‌کنند، برای یازدهمین بار در جام جهانی حضور پیدا می‌کند. تنها افتخار امریکایی‌ها در این مسابقات (با فاکتور گرفتن از 3 صعود از گروه و یک حضور در یک چهارم نهایی) رتبه سومی اولین دوره مسابقات (1930) است.

تنها افتخار امریکا در تاریخ جام جهانی را این تیم کسب کرده است؛ تیمی که در سال 1930 (اولین دوره) با شکست 6-1 مقابل آرژانتین از صعود به فینال بازماند و سوم شد.


یکی از سه میزبان جام جهانی بعدی (2026) بعد از 7 صعود متوالی به جام جهانی، در دو دوره اخیر حضور نداشت اما به لطف درخشش چند ستاره شاغل در اروپا، در انتخابی این دوره بعد از کانادا و مکزیک در رده سوم قرار گرفته و به‌صورت مستقیم بلیت حضور در قطر را گرفت.

امریکا بعد از کانادا و مکزیک در رده سوم دور انتخابی جام جهانی در کونکاکاف قرار گرفته و جواز حضور در قطر را کسب کرد.


گرگ برهالتر سرمربی موفق امریکا که حسابی در بین مردم کشورش محبوب شده خوب می‌داند که ادامه همکاری با فدراسیون فوتبال امریکا تا جام جهانی بعدی در گروه موفقیت در جام جهانی پیش روست؛ جایی که شاگردانش با حضور انگلیس، ایران و ولز کار سختی خواهند داشت. او به درخشش چهره‌هایی که در فوتبال اروپا شاغل هستند دل بسته است؛ چهره‌هایی چون زک استفن (گلر دوم سیتی)، سرجینیو دست (بارسلونا)، رابینسون (فولام)، جان بروکس (وولفسبورگ)، یونس موسی (والنسیا)، تیلور آدامز (لایپزیگ)، کریستین پولشیچ (چلسی)، جیووانی رینا (دورتموند) جزو نفرات شاخص تیم ملی کشور خود به حساب می‌آیند.


 ولز:
رتبه در رنکینگ فیفا: 18
حضور در جام جهانی: 2 بار
افتخارات: —
تیم ملی ولز به‌عنوان آخرین همگروهی ایران، با غلبه بر اوکراین، جواز صعود به جام جهانی را پیدا کرد تا به طلسم 64 ساله پایان دهد. تک حضور قبلی این تیم در جام جهانی به سال 1958 برمی‌گردد که آنها با گل پله‌ی 17 ساله مغلوب برزیل در یک‌چهارم نهایی شدند.
ولز با تک ستاره‌های خود در دهه‌های اخیر نتوانسته در فوتبال اروپا خودی نشان دهد و جالب اینجاست که برای اولین بار در سال 2016، حضور در جام ملت‌های اروپا را تجربه کرد و به مقام سوم رسید تا نشان دهد اگر وارد یک تورنمنت شود، می‌تواند تیم خطرناکی باشد. این تیم در دوره قبل یورو به دور حذفی صعود کرد ولی در همان مرحله نخست حذف شد.

اولین و آخرین حضور ولز در جام جهانی، پیش از دوره فعلی به 6 دهه پیش بر می گردد؛ جایی که این تیم با این گل پله که آن زمان 17 سال داشت، مغلوب برزیل شد تا از راهیابی به نیمه نهایی جام 1958 بازبماند.


ولز پایین‌تر از بلژیک در رده دوم گروه E انتخابی جام جهانی 2022 قرار گرفت تا شانس صعود را در پلی‌آف جست‌و‌جو کند. این تیم دو ماه پیش اتریش را شکست داده و به فینال پات اول صعودکرد ولی حمله نظامی روسیه به اوکراین و تعویق بازی این تیم با اسکاتلند باعث شد تا تعیین تیم صعود کننده از این پات به بعد از قرعه کشی موکول شود. اوکراین هفته گذشته از سد اسکاتلند گذشت تا یک‌شنبه شب برای صعود به جام جهانی با ولز دیدار کند؛ دیداری که یاران بیل با یک گل آن را پیروز شده و جشن صعود گرفتند.

ولز در گروه دوم انتخابی جام جهانی در اروپا، بعد از بلژیک دوم شد تا برای صعود به جام جهانی در پلی آف حاضر شود. این تیم ابتدا اتریش را برد و سپس با عبور از اوکراین به عنوان آخرین تیم به گروه دوم اضافه شد.


اژدهای فوتبال اروپا با بهره گیری از ستاره‌هایی که اکثر آنها در لیگ جزیره توپ می‌زنند به دنبال حضوری آبرومندانه در قطر است و از گرت بیل، آرون رمزی، کانر رابرتس و وین هنسی می‌توان به‌عنوان چهره‌های شاخص این تیم نام برد.
با این اوصاف و با شناختی که از تیم ملی ایران و ستاره‌های آن دارید، به نظر شما آیا آنها می‌توانند در تقابل با سه حریف فوق، نتایجی کسب کنند که به صعود از این گروه بیانجامد یا خیر؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا