خبر

آمریکا مدعی «پیشرفت قابل توجه» اوکراینی‌ها در جنوب شد

 یک مقام ارشد امنیتی آمریکا با استناد به ادعای کی‌یف مبنی براینکه نیروهایش از خط اول دفاعی روسیه در چندین نقطه عبور کرده‌اند، مدعی شد که اوکراین در ۷۲ ساعت گذشته “پیشرفت قابل توجهی” در حملات به جنوب کشور داشته است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت که آمریکا در حدود ۷۲ ساعت گذشته پیشرفت قابل توجهی از نیروهای مسلح اوکراین در خط جنوبی در منطقه زاپوریژیا، شاهد بوده است.

کربی مدعی شد: آنها در برابر خط دوم دفاع روسیه به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند.

او همچنین انتقاد مقام‌های ناشناس آمریکایی از تلاش اوکراین در گزارش‌های اخیر رسانه‌ها را «غیرمفید» خواند.

 هدف کی‌یف پیشروی مستقیم به سمت جنوب به سمت دریای آزوف و قطع دسترسی زمینی روسیه به کریمه است. اما نیروهای روسیه موانع طولانی و عمیقی را در سراسر منطقه ایجاد کرده‌اند، از جمله تله‌های تانک، میدان‌های مین و سایر استحکامات، که پیشروی اوکراینی‌ها را کاهش داده است.

کربی گفت: «همه ما انتقاد مقامات ناشناس را دیده‌ایم که صادقانه بگویم برای تلاش اوکراین در میدان نبرد مفید نیست.»

وی افزود: «هر ناظر عینی این ضدحمله نمی‌تواند انکار کند که پیشرفت‌هایی وجود داشته است».

کی‌یف طی روزهای گذشته به شدت از گزارش‌های خبری به نقل از مقامات ناشناس آمریکایی که از پیشرفت کند شکایت دارند، نگران شده است. این گزارش‌ها در روزنامه‌ نیویورک تایمز به نقل از مقامات غربی منتشر شد که طی آن کارشناسان اعلام کردند به دلیل اشتباهات اوکراین در استقرار نیروهای زیاد در مکان‌های اشتباه، حمله پیشرفت محدودی داشته است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در اسپانیا در روز پنجشنبه به منتقدان تاکتیک‌های کی‌یف انتقاد کرد و گفت که آنها به صورت سربازان اوکراینی تف می‌اندازند و بهتر است «خفه شوند»! او مشخص نکرد که منظورش از چه منتقدانی است.

برخی از مقامات اوکراینی نگرانند که با سردتر شدن هوا که امکان موفقیت و پیشرفت را به شدت کمتر می‌کند، حمایت قاطع غرب را از دست بدهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا