خبر

طالبان غیرنظامیان را در پنجشیر کشتند

دستکم ۲۰ غیرنظامی در دره پنجشیر، جایی که هنوز درگیری میان نیروهای طالبان و “جبهه مقاومت ملی افغانستان” ادامه دارد، کشته شدند.

قطع راه‌های ارتباطی، خبررسانی در پنجشیر را با مشکل روبرو کرده، اما بی‌بی‌سی به شواهدی دست یافته است که نشان می‌دهد طالبان برخلاف وعده خود مبنی بر خویشتنداری، دست به کشتار غیرنظامیان زده‌اند.

تصاویری از یک جاده خاکی در پنجشیر مردی را با لباس نظامی نشان می‌دهد که به محاصره نیروهای طالبان درآمده است. تیراندازی در می‌گیرد و این مرد به خاک می افتد.

مشخص نیست که مردی که کشته می‌شود نظامی است یا نه. پوشیدن لباس نظامیان در افغانستان معمول است و یک رهگذر در این فیلم به نیروهای طالبان اصرار می‌کند که فرد را نکشند چرا که او غیرنظامی است.

رسانه‌ها کشته شدن دست کم ۲۰ نفر را در پنجشیر به دست طالبان راستی‌آزمایی کرده‌اند.

یکی از کشته‌شدگان عبدالسلام نام دارد که مغازه دار و پدر دو فرزند بوده است.

منابع محلی می‌گویند عبدالسلام هنگام پیشروی طالبان فرار نکرده و به آنها گفته “من یک دکان دار فقیرم و کاری به کار جنگ ندارم.”

با این حال جنگجویان طالبان او را “به اتهام فروختن سیم کارت به نیروهای مقاومت” دستگیر کردند. چند روز بعد جسد او کنار خانه‌اش پیدا شد. شاهدان عینی که جسد آقای عبدالسلام را دیده‌اند می‌گویند آثار شکنجه بر بدنش دیده می‌شد.

ظرف چند دقیقه از محاصره مرد، او به ضرب گلوله طالبان کشته می‌شود
توضیح تصویر،ظرف چند دقیقه از محاصره مرد، او به ضرب گلوله طالبان کشته می‌شود

طالبان ماه گذشته قدرت را به دست گرفتند ولی هنوز منطقه پنجشیر در برابر آنها مقاومت می‌کند.

دره پنجشیر مدت‌های مدید کانون مقاومت بوده‌اند. در همین منطقه نیروهای مقاومت به رهبری احمد شاه مسعود، که فرمانده مخالفان بود شوروی و طالبان را شکست دادند. کوه‌هایی که این دره را محاضره کرده‌اند اشغال این منطقه را بسیار دشوار می‌کند.

این بار احمد، فرزند احمدشاه مسعود، رهبری مقاومت در برابر طالبان را بر عهده دارد اما هفته گذشته نیروهای طالبان اعلام پیروزی کردند و تصاویری از اهتزاز پرچمشان را در این منطقه منتشر کردند.

نیروهای مقاومت وعده داده‌اند که به جنگ ادامه خواهند داد و احمد مسعود مردم را به “قیام ملی علیه طالبان” فرا خوانده است.

درحالی که طالبان در بخش بزرگی از کشور قدرت را به دست گرفته‌اند همه توجه‌ها به آنچه که در پنجشیر روی می‌دهد جلب شده است.

نیروهای طالبان هنگام ورود به پنجشیر به ساکنان این منطقه اعلام کردند به زندگی خود به روال معمول ادامه دهند.

مولوی عبدالله رحمان سخنگوی طالبان گفت: “مردم می‌توانند به زندگی روزمره‌شان ادامه دهند. اگر مغازه دارند به دکانشان بروند، اگر کشاورزند، به مزارعشان بروند. ما اینجاییم که از زندگیشان و خانواده‌هایشان حفاظت کنیم.”

با وجود این، تصاویر به دست آمده از پنجشیر نشان می‌دهد بازارچه همیشه شلوغ پنجشیر متروکه شده است. مردم درصدد فرارند و قطار خودروها در جاده صف طویلی را تشکیل داده است.

گزارش‌ها و هشدارهایی درباره کمبود غذا و دارو در منطقه نیز منتشر شده است.

طالبان کشتن غیر‌نظامیان را تکذیب می‌کند. اما انتشار این گزارش‌ها بعد از گزارش کشتار اعضای اقلیت هزاره و کشتن یک زن پلیس، نشانه دیگری از واقعیت حکومت طالبان با وعده‌هایی است که درباره خویشتنداری داده بودند.

اپاتریشیا گراسمن از دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید اینگونه کشتارها مطابق نمونه‌های دیگری از کشتارهای طالبان در نقاط مختلف افغانستان است که این نهاد بررسی و مستند کرده‌ است.

خانم گراسمن می‌گوید در ماه‌های ژوییه و اوت، زمانی که طالبان در حال پیشروی به سوی کابل بودند دیده‌بان حقوق بشر گزارش‌های مشابهی از کشتار و اعدام صحرایی اعضای سابق نیروهای امنیتی، غیرنظامیان و کارکنان دولت سابق دریافت کرده و توانسته آنها را مستند کند و تحولات در پنجشیر نیز از الگوهای مشابهی تبعیت می‌کنند.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا