رفاه و تامین اجتماعینقد و تحلیل

مهدی طائب گفت: د در مذاکرات هسته‌ای “با زور حق‌مان” را می‌گیریم

رئیس شورای‌ قرارگاه راهبردی عمار به مذاکره‌کنندگان ایران در گفت‌وگوهای هسته‌ای توصیه کرده که به “طرفین مذاکرات گوشزد کنند که اگر در مذاکره “حق” جمهوری اسلامی را ندهند، ایران می‌تواند با “زبان زور” وارد عمل شود.

مهدی طائب، رئیس شورای قرارگاه عمار به خبرگزاری ایسنا گفته است که «مذاکره کنندگان باید به طرفین مذاکرات گوشزد کنند که اگر در مذاکره حق ما را ندهند ما این قدرت را داریم که با زبان زور حق مان را بگیریم و در آن صورت برای آنها خیلی گران تمام می‌شود.»

این سخنان در حالی گفته می‌شود که قرار است هفتمین دور مذاکرات بازگشت به برجام بین جمهوری اسلامی و کشورهای آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین با حضور غیرمستقیم آمریکا از روز ۲۹ نوامبر در وین آغاز شود و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دوشنبه گذشته خواست‌‌های ایران را برای بازگشت به میز مذاکرات اعلام کرده است.

از جمله این خواست‌ها برداشتن کامل تحریم‌ها از سوی آمریکا و این بود که ایالات متحده تضمین بدهد «هیچ دولتی در آمریکا این رفتارها را تکرار نخواهد کرد.» او همچنین گفته است: «ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند اظهاراتش را  به اعضای دیگر برجام  منتسب کند و یا درخواستی داشته باشد.»

سخنانی که با انتقادهای بسیار و حتی طنز در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

کشورهای طرف مذاکره بارها نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران هشدار داده‌اند. علاوه بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، برنامه موشکی ایران نیز از جمله مسایل مناقشه برانگیز در خاورمیانه بویژه برای اسرائیل و کشورهای عرب منطقه است.

در کنار این مجموعه باید به نارضایتی شدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از رفتار ایران اشاره کرد. گروسی طی هفته‌های گذشته چندین بار از عدم دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای و از جمله نسبت به عدم دسترسی بازرسان آژانس به اطلاعات دوربین‌ها در مجتمع تولید سانتریفوژهای کرج، “تسا” ابراز ناخرسندی کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ماه فوریه امسال تاکنون قادر به دسترسی به اطلاعات و تصاویر دوربین‌های نصب شده برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران یا مونیتورهای آنلاین غنی‌سازی و مهرهای الکترونیکی برای جلوگیری از دستکاری اطلاعات، نبوده است.

بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران هم با مشکل روبرو شده، آن هم در شرایطی که به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایران به توسعه سانتریفوژهای جدید و غنی‌سازی اورانیوم تا سطح خلوصی نزدیک‌تر به سطح مورد نیاز برای کاربرد در سلاح‌های هسته‌ای ادامه داده است.

جمهوری اسلامی از آذر ماه ۹۹ برای فعالیت‌های نظارتی بازرسان آژانس محدودیت‌هایی قائل شد و از اسفند ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به حال تعلیق درآورد. یکی از این محدودیت‌ها، جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس به داده‌های دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای ایران بود که رفع آن به موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین در یک دوره زمانی مشخص موکول شده بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا