رفاه و تامین اجتماعی

خریدن سربازی در ایران؛ واکنش کاربران فضای مجازی: از ‘تجاری سازی’ تا ‘راهکاری برای آقازاده‌ها’

احتمال از سرگیری خرید سربازی در ایران، با افزایش قیمت۲۴ برابری نسبت به آخرین دوره فروش در سال ۱۳۹۷، واکنش‍های زیادی در فضای مجازی داشته است.

روز گذشته (شنبه ۹ بهمن) بهمن رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه مجلس، در اظهاراتی گفت خرید سربازی “با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از پنج سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تاثیر تحلیل قوای جسمانی برای آنها امکانپذیر نیست، امکانپذیر خواهد بود.”

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، کارشناسی و کارشناسی ارشد با ۴۰۰ میلیون تومان و مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن با ۶۰۰ میلیون می‌توانند خدمت سربازی خود را بخرند.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، افراد متاهل به ازای هر فرزند از ۲۰ درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰ درصد برخوردار خواهند بود و افراد متاهل تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار می‌شوند.

سربازی

بسیاری از کاربران این تصمیم را “تبعیض‌آمیز” دانسته و با “تجاری‌سازی سربازی” مخالفت کرده‎اند.

اغلب کشورهای دنیا در حال حاضر به سمت نیروی انسانی “حرفه‌ای” برای ارتش و پلیس روی آورده‌اند اما ایران به همراه ۱۶ کشور دیگر از معدود کشورهایی است که بیش از یک سال خدمت سربازی برای مردان در آن اجباری است.

خدمت نظام وظیفه در ایران حدود ۹۹ سال قدمت دارد. در سال ۱۳۰۱ در ارتش ایران شعبه‌ای به نام “سربازگیری” و “اداره نظام اجباری” راه اندازی شد. اداره نظام اجباری، چند سال بعد به اداره نظام وظیفه عمومی تغییر نام داد.

قانون نظام وظیفه از آن زمان تاکنون بارها تغییر کرده اما تغییری در اجباری بودن این دوره ایجاد نشده است.

در همین خصوص و در واکنش به اظهارات دیروز سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، یکی کاربر در توییتر نوشت: “قبلا سربازی برای همه اجباری بود، الان فقط برای فقرا اجباری است”.

کاربر دیگری فروش سربازی را “راهکاری برای آقازاده‌ها” خواند.

و به نظر یکی دیگر از کاربران: “خرید سربازی دو مفهوم دارد، یکی اینکه هرچه بیشتر درس بخوانی بیشتر از تو پول می‌گیرند، دوم اینکه هرکس سربازی برود یعنی پول نداشته”.

یک کاربر به نام محمدرضا در توییتر نوشت که سربازی اجباری و کنکور باید حذف شوند و نوشت: “فروش سربازی یک راه‌کار غلط برای حفظ یک موقعیت نادرست است.”

برخی از کاربران نبز خرید سربازی را “راهی برای تامین بودجه دولت” دانستند.

به گفته محسن دهنوی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس، در حال حاضر بیش از سه میلیون مشمول غایب در کشور وجود دارد.

بهرنگ تاج‌دین خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی با اشاره به این آمار می‌گوید” “اگر تنها ده درصد از این مشمولان غایب سربازی خود را بخرند، حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شود.”

مسئولان تا به حال در چند دوره اقدام به فروش خدمت سربازی به مشمولان کرده‌اند از جمله خرید سربازی از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ با هدف “درآمدزایی” دولت ادامه داشت.

بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی هم موضوع مهاجرت را پیش کشیده و گفته‌اند که با این ارقام می‌شود مهاجرت کرد.

کاربری به نام یزدان نوشت: “با پول خرید سربازی برای جوانان با مدرک تحصیلی کاردانی به بالا، می‌شود از ایران فرار کرد.”

عده‌ای به اختلاف بالای بین حقوق سربازی و قیمت خرید آن اشاره کرده‌اند و پرسیده‌اند که چرا حقوق ماهیانه سرباز حدود سه میلیون تومان است، اما اگر کسی بخواهد سربازی را بخرد باید معادل ماهی حدود ۲۰میلیون تومان بپردازد.

حقوق ماهیانه سربازان در بودجه ۱۴۰۱ برای افراد مجرد از سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و برای افراد متاهل پنج میلیون تومان تعیین شده است.

این اخبار درخصوص خرید سربازی در حالی منتشر می‌شود که در ماه های اخیر اخبار غیر رسمی از اقدام به خودکشی بعضی از سربازان در ایران منتشر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا