جامعه

غربالگری رایگان ۳ سرطان شایع در کشور

 کوروش اعتماد، روز شنبه در نشست خبری گفت: طبق آخرین گزارش کشوری، میزان بروز سرطان تقریباً ۱۶۰ مورد جدید به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که این آمار از میانگین کشورهای دنیا بیشتر نیست.

وی با اشاره به بروز پدیده سالمندی، تصریح کرد: عوامل خطر در ارتباط با سرطان رو به افزایش است و جمعیت ما هم مستعد این هستند که سرطان‌ها افزایش یابد و پیشگیری از آنها در دستور کار ما است به شکلی که در بسته پزشکی خانواده و بسته خدمات کنترل بیماری‌های غیرواگیر ایراپن، تشخیص زودرس سه سرطان اصلی روده بزرگ، پستان و دهانه رحم در دستور کار قرار گرفت به این معنی که در نظام خدمات شبکه در تمام کشور این غربالگری رایگان در دسترس است و این خدمت به جمعیت بالای ۴۰ سال ارائه می‌شود اما استقبال از آن باید افزایش یابد.

اعتماد افزود: طبق یک توافق اولیه که هنوز اجرایی نشده است، مقرر شد با سازمان بیمه سلامت مشوق‌هایی برای کارکنان دولت در نظر گرفته شود و امیدواریم روند بروز این سرطان‌ها کاهشی شود.

وی تاکید کرد: چند عامل خطر برای تمام بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد که شامل مصرف دخانیات، فعالیت فیزیکی کم، مصرف غذای ناسالم و سو مصرف الکل است که اخیراً آلودگی هوا هم به این عوامل خطر اضافه شده است. این عوامل خطر در حال افزایش است اما در بعضی موارد مانند مصرف دخانیات هم هرچند روند افزایشی نبوده اما باید مداخلات کاهشی آغاز شود.

اعتماد افزود: در کشور ما شاخص فعالیت فیزیکی در ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال، میزان فعالیت کم است. بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی متأسفانه هیچ‌کشوری نتوانسته با اهداف از پیش تعیین شده برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر پیش برود اما ۲۲ کشور از جمله ایران توانسته‌اند پیش‌رو باشند که یکی از نقاط قوت هم دسترسی به نظام شبکه بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا