انرژی

۲۳ درصد از مساحت زمین دیگر قابل بهره برداری نیست

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور گفت: پژوهش های دانشمندان حوزه اقلیم نشان می دهد که به دلیل تغییر اقلیم، تخریب سرزمین و بیابان زایی، ۲۳ درصد از مساحت زمین دیگر قابل بهره برداری نیست.

 احد وظیفه امروز اظهارکرد: برآوردها نشان می‌دهد که تقریبا حدود ۷۵ درصد زمین از حالت طبیعی خود تغییر شکل داده است.

وی افزود: هیچگاه در طول تاریخ بشر زمین با این سرعت دچار دگرگونی و تغییر نشده است. در واقع سرعت تغییر به صورت بی‌سابقه‌ای در حال رخ دادن است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: عمده تغییرات زمین مربوط به بیابان‌زایی و خشکسالی است که تاثیر مستقیمی در زندگی تمامی افراد دارد و باید با این روند مقابله کنیم.

وظیفه خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات زیست محیطی زمین انسان‌ساز است به واقع انسان بجای اینکه راه حل این مشکلات باشد، به بخشی از مشکل تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه زندگی همه ما به زمین وابسته است،‌ گفت: در ایران نیز ما مشکلات مشابهی در حوزه تغییر اقلیم و افزایش بیابان زایی داریم به طوریکه هم اکنون بخش وسیعی از کشور ما دچار بحران خشکسالی است و روند کاهش بارش و افزایش دما به خصوص در سه دهه اخیر سرعت تخریب را افزایش داده است.

این مسئول اضافه کرد: همه مسئول هستیم تا برای حفاظت از تنوع زیستی زمین، مقابله با تغییرات آب و هوایی، کاهش آلودگی، استفاده پایدار از منابع طبیعی و حفاظت از گونه‌های جانوری تلاش کنیم.

وظیفه افزود: فعالیت‌های بی‌رویه و بدون توقف انسان‌ها از جمله فعالیت های تشدید کننده تغییرات اقلیمی، زمین و ساکنان زمین را در معرض خطرات جدی قرار داده است.

وی ادامه داد: کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی و توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر و اتخاذ شیوه‌های زندگی پایدار یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در سال‌های اخیر بشر به آن پی برده و غالب کشورها در این مسیر دارند گام‌های اساسی برمی‌دارند که یک روش مهم برای مقابله با این چالش است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا