انرژیبازار سرمایه

ممنوعیت استخراج نمک از دریاچه مهارلو

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو از ممنوعیت برداشت غیرمجاز نمک از دریاچه مهارلو به علت وجود ناخالصی‌های فراوان خبر داد.

«عبدالعظیم بهفر» با اشاره به جلوگیری از برداشت غیرمجاز نمک از دریاچه مهارلو گفت: این موضوع به واحدهای تولیدی اعلام و هماهنگی‌های لازم توسط معاونت غذا و داروی استان فارس با دادستانی این استان به منظور کنترل برداشت غیرمجاز از دریاچه و تشکیل پرونده تخلفات واحدهای تولیدی پیگیری شده‌است.

او با تاکید بر اینکه نمک خوراکی چه به صورت استخراج‌شده از معادن سنگ نمک، و چه به صورت استخراج‌شده از آب دریا دارای ناخالصی‌های فراوانی است، افزود: ناخالصی‌ها از لحاظ ایجاد عوارض نامطلوب و مسمومیت در بدن انسان اهمیت دارند و یکی از عوامل موثر در مرگ و میر ناشی از مصرف مواد غذایی ناسالم، باقیمانده سموم و فلزات سنگین است.

مدیرکل امور فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: براساس نمونه‌برداری گسترده از نمک‌های رنگی و سنتی، مشخص شد صددرصد این نمک‌ها آلوده به فلزات سنگین هستند که برای سلامتی به شدت مضر است.

به گفته بهفر، با وجود توصیه‌های علمی و بهداشتی مبنی بر مصرف نمک یددار تصفیه‌شده، هنوز عده‌ای به اشتباه بر این باورند که نمک دریا و نمک‌های رنگی برای بدن مفید است. این درحالیست که نمک دریا در اصل به نمک حاصل از تبخیر آب دریا گفته می‌شود، در صورتی که این موارد نمک‌هایی هستند که تصفیه نشده و دارای انواع ناخالصی‌ها، از جمله فلزات سنگین است و خطر سرطان‌زایی آن‌ها به اثبات رسیده‌است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا