فناوری

صدای مریخ به زمین ارسال شد

کاوشگر «استقامت» سازمان فضایی «ناسا» اولین صداهای ناشی از سطح مریخ را که شامل صداهای وزش باد است، ضبط و به زمین ارسال کرد.

به گزارش ان.بی.سی نیوز، اولین صوت از این گونه اصوات روز دوشنبه به همراه ویدیویی جدید و غیرعادی که فرود و نشستن این کاوشگر را نشان می‌داد، منتشر شد. این تصاویر پیچیده ‌ترین تصاویر گرفته شده از مریخ هستند و تصاویری دیده نشده از این مریخ‌ نورد را هنگام فرود نشان می‌دهند.

«توماس زوبرچین» از مدیران بخش ماموریت علمی ناسا می‌گوید: با این تصاویر و صداها می‌توانید بدون نیاز به پوشیدن لباس فشار در نزدیک‌ترین حالت به مریخ قرار گیرید.

صداهای سطح مریخ به وسیله‌ دو میکروفون تعبیه شده روی کاوشگر «استقامت» ضبط شده‌ اند. در یکی از آنها صدای ضعیف وزوز در پس‌ زمینه شنیده می ‌شود که به گفته «دیو گروئل» مهندس اصلی دوربین ‌ها و میکروفن کاوشگر استقامت، از خود این کاوشگر است، اما حدود ۱۰ ثانیه بعد میکروفن صدای ضعیفی از وزش باد را ضبط کرد که این صدا اولین صدای ضبط شده سطح مریخ است.

گروئل روز دوشنبه گفت: تصور کنید روی سطح مریخ نشسته‌ اید و به صدای محیط گوش می ‌کنید. جالب و زیباست.

وی افزود: کاوشگر استقامت هنگامی که ماموریت خود را شروع کند، نیز به ضبط صداها ادامه خواهد داد و ما با تکیه بر این تجهیزات صداهای فوق‌ العاده‌ای ضبط خواهیم کرد.

کاوشگر استقامت که یک وسیله نقلیه رباتیک است، تقریبا پس از هفت ماه پیمایش در فضا، روز جمعه گذشته با سرعت ۱۹ هزار کیلومتر از جو مریخ عبور کرد و بر سطح مریخ فرود آمد.

استقامت بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین کاوشگری است که تاکنون به سیاره مریخ ارسال شده و قرار است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علایم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان‌ها بر سطح این سیاره سرخ آغاز کند.

کاوشگر استقامت پنجشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.

«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح دهانه «جزرو» در نزدیکی خط استوای مریخ و جست و جوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ‌های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است، استفاده خواهد کرد.

این ربات ۶ چرخ همچنین چند نمونه از مکان‌های قابل مطالعه و امیدوارکننده را جمع‌آوری و ذخیره می‌ کند. این نمونه‌ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین منتقل می‌شوند و محققان در آزمایشگاه‌های سراسر جهان آنها را با جزییات کامل و به دنبال نشانه‌هایی از زندگی و سرنخ‌هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می‌کنند.

منبع: ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا