جامعهفناوری

توسعه فناوری ریزسوزن برای انتقال دارو

انستیتوتراساکی به مدیریت یک محقق ایرانی وصله حاوی سوزن‌های ریزی توسعه داده که از آن برای انتقال داروهای روانگردان به بدن جهت درمان شرایط مختلف مانند اضطراب و اعتیاد استفاده می‌شود.

هرچند داروهای روانگردان خطرناک به حساب می‌آیند، اما محققان مشغول انجام تست و آزمایش‌های بالینی روی برخی از آنها هستند و هنگام به‌کارگیری آنها برای مقاصد درمانی به نتایج مثبتی دست یافته‌اند.

تحقیقات نشان داده داروهایی مانند MDMA و LSD در درمان دردهای شدید، اضطراب، افسردگی و برخی بیماری‌های روحی تأثیرگذار هستند. به عنوان مثال استفاده از داروهای مذکور برای درمان اختلال اضطراب پس از حادثه، اعتیاد به الکل و سیگار نتایج موفقیت آمیزی داشته است.

با این وجود کارشناسان هشدار داده‌اند درمان به وسیله داروهای روانگردان باید به دقت و تحت شرایط خاصی انجام شود، همراه آن دوزبندی نیز باید به طور کامل تجویز و رصد شود.

سیستم انتقال دارویی که بتواند این نیازها را برطرف کند، مزیتی روشن بر روش‌های استاندارد دیگر مانند تزریق، استنشاق یا خوراکی دارد.

در همین راستا محققان انستیتو تراساکی به مدیریت علی خادم حسینی، محقق ایرانی یک وصله حاوی سوزن‌های ریز ابداع کرده‌اند که دارو را با دوز مشخص و در زمان معین به بدن بیمار منتقل می‌کند. این وصله از مواد ژلاتینی ساخته شده و یک سمت آن حاوی سوزن‌های بسیار ریزی است که احتمالاً دارو یا ترکیبی از داروها را در خود دارند. هنگام قرار دادن وصله روی پوست، سوزن‌های ریز وارد سطح پوست می‌شوند و بار دارویی خود را به شیوه‌ای کنترل شده، آزاد می‌کنند.

محققان انستیتو تراساکی وصله حاوی سوزن‌های ریز را برای مصارف مختلف از جمله انتقال دارو و همچنین درمان با سلول‌های بنیادی و ژن طراحی کرده‌اند.

خادم حسینی در این باره می‌گوید: فناوری ریز سوزنی ما این امکان را فراهم می‌کند تا دارو و درمان‌ها به شیوه‌ای ایمن، راحت، بدون درد و غیرتهاجمی به بدن انسان منتقل شوند.

این انستیتو به تازگی با شرکت «فارما ثر» همکاری می‌کند تا وصله‌های حاوی ریز سوزن را برای انتقال داروها جهت مصارف پزشکی توسعه دهد. این شرکت روی تحقیق و توسعه داروهای مختلف تمرکز کرده است.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا