اقتصادانرژیخبر

خاموشی‌ها هیچ پشت پرده‌ای ندارد/ بی‌اخلاقی از بی‌برقی سخت‌تر است/ صادرات برق را به صفر می‌رسانیم

وزیر نیرو اظهار داشت: بی‌برقی خیلی سخت است اما بی‌اخلاقی از بی‌برقی سخت‌تر است اما اطمینان می‌دهم که هیچ پشت پرده و پلن B وجود ندارد. تنها بخش شگفت‌زدگی سطح وسیع استفاده غیرمجاز ماینرها از برق است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا اردکانیان در جمع خبرنگاران درباره عدم ارائه جدول زمان‌بندی خاموشی طی روزهای گذشته، اظهار داشت: جلسات متعددی برای رفع مشکل تشکیل شد و اطمینان حاصل شده که واحدهای نیروگاهی که در دست تعمیر هستند زودتر از زمان پیش‌بینی شده وارد مدار شوند، با اتمام تعمیرات، علیرغم همه افزایش مصرف و گرمی هوا، با توجه به مجموعه مراقبت‌ها به سمتی می‌رویم که خاموشی مقطعی از این میزان کمتر شود اما اگر جایی ضرورت داشته باشد، با همه ملاحظات و اولویت‌ها، زمان خاموشی اعلام خواهد شد.

حملات سایبری تکذیب شد

وی با تکذیب حملات سایبری در خاموشی‌های اخیر، گفت: نه این ایام بلکه در کوران جنگ اقتصادی و فشارها، همه دستگاه‌های مسئول تدارک لازم را دیده و آموزش‌ها داده شده و اختلال موردی به هیچ وجه نبوده و پس از این هم نخواهیم داشت.

تحریم و نرخ ارز مانع توسعه تجدیدپذیرها شد

وزیر نیرو درباره دلیل عدم توسعه تجدیدپذیرها برای جلوگیری از مشکلات خاموشی‌های احتمالی بیان داشت: طبق تصمیم مسئولین، بنا بر این بود که یکی از کشورهای پیشتاز در امور توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر باشیم و به دلیل وسعت روزهای آفتابی و وزش باد این پتانسیل در کشور وجود دارد، طبق اعلام کارشناسان؛ کشورهای همسایه نیز به لحاظ تابش خورشید همین تعداد روز آفتابی را دارند اما شدت تابش در کشور ما بالاتر است و به این معنا که از یک واحد یا یک متر مربع تونل خورشیدی انرژی بیشتری می‌توانیم حاصل کنیم بنابراین همه چیز مهیای توسعه این صنعت بوده است. تونل‌های وسیع بادی در کشور داریم فقط یک تونل باد با کشور افغانستان مشترک است که ظرفیت مطالعه شده آن 30 هزار مگاوات یعنی نصف تمام ظرفیت عملی نیروگاهی است.

اردکانیان ادامه داد: دانش فنی این پروژه‌ها در کشور وجود دارد، بخشی هم قابل انتقال است اما مستلزم سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به صورت انبوه به کشور روی آوردند اما با تحریم مواجه شدیم و مبادلات ارز و انتقال پول و مراودات بانکی با مشکل مواجه شد و منجر به این شد که سرمایه‌گذاران خارجی پا پس بکشند و افزایش نرخ ارز هم برای سرمایه‌گذاران داخلی مشکل ایجاد کرد.

وی گفت: با توجه به قرارداد خرید تضمینی، سرمایه‌گذاران می‌توانند با ریال دریافتی ناشی از برقی که می‌فروشند تعهدات ارزی خود را بازپس دهند اما امیدواریم تا جایی که می‌توانیم نرخ‌ها را اصلاح کرده و بازپرداخت‌ها زودتر انجام شود و هم اینکه تسهیلات در اختیار سرمایه‌گذار قرار داده شود. همچنین اعلام کردیم که سرمایه‌گذار در این حوزه می‌تواند نسبت به صادرات برق اقدام کند.

خاموشی‌ها پشت پرده‌ای هم دارد؟

وزیر نیرو در پاسخ به سوال ایلنا درباره دخیل بودن عواملی غیر از وزارت نیرو در خاموشی‌ها برای اختلال در کار دولت در روزهای پایانی بیان داشت: بی‌برقی خیلی سخت است اما بی‌اخلاقی از بی‌برقی سخت‌تر است اما اطمینان می‌دهم که هیچ پشت پرده و پلن B وجود ندارد. تنها بخش شگفت‌زدگی؛ سطح وسیع استفاده غیرمجاز ماینرها از برق است.

اردکانیان ادامه داد: تصاویر کشف شده حاکی از این است که تقریبا در همه بخش‌ها تولید رمزارز دیده شده و آن میزانی که کشف شده درصدی کمی از آن چیزی است که احتمال داده می‌شود فعال باشد.

وی تاکید کرد: توان فنی کشور بالا است و ما با همکاری وزارت ارتباطات و دستگاه‌های مسئول در حال پیگیری موضوع هستیم تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به شناسایی تولیدکنندگان غیرمجاز رمزارز اقدام کنیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: غیر از جریمه؛ به مراجع قانونی این اجازه داده شده که انشعابات قطع شود زیرا قابل پذیرش نیست که یک واحد به صورت غیرمجاز از برق استفاده کند و همسایه جریمه این کار خلاف را با تحمل خاموشی بپردازد.

اردکانیان یادآور شد: تصمیمات خوبی در مراجع مسئول گرفته شده است. امیدواریم مجموع فعالیت‌ها باعث رفع مشکل شود.

وی خاطرنشان کرد: نه تنها ما و بلکه هر کسی که دلبسته نظام و کشور است قطعا در این شرایط به دلیل قیود اخلاقی به خود اجازه نمی‌دهد که کوچکترین اختلالی در آسایش مردم ایجاد کند.

تاثیر مذاکرات وین بر توسعه نیروگاهی

وزیر نیرو در پاسخ به سوال دوم ایلنا درباره تاثیر مذاکرات وین بر تداوم توسعه بخش نیروگاهی کشور اظهار داشت: به قرار اطلاع، مذاکرات پیشرفت خوبی دارد. امیدواریم در روزهای نزدیک مطالبات به حق جمهوری اسلامی پذیرفته شود.

اردکانیان ادامه داد: ما نشان دادیم بیش از پیش به تعهدات پایبند هستیم و تصمیم قطعی دولت این است که هر ساعت زودتر با رعایت مجموع مصالح کشور و آنچه رهبری به عنوان چارچوب تعیین کردند از تحریم خلاص شده و فشارها از مردم برداشته شود.

کاهش صادرات برق در شرایط اضطراری

وی در پاسخ به سوال سوم ایلنا درباره رقم صادرات برق در حال حاضر گفت: میزان صادرات زیاد نیست ظرفیت قراردادی ما 1500 مگاوات از 85 هزار مگاوات نیروگاه نصب شده است.

وزیر نیرو تاکید کرد: در تمامی قراردادها با افغانستان، عراق و پاکستان این آیتم وجود دارد که در شرایط اضطراری نمی‌توانیم برقی را که به این کشورها تعهد داریم، تامین کنیم. اکنون همان زمان است و میزان صادرات ما بسیار کم شده و حتی ممکن است از رقم کنونی نیز کمتر شده و به صفر هم برسد.

هر بیت‌کوین به اندازه 1200 ماه یک خانوار برق مصرف می‌کند

اردکانیان در ادامه درباره میزان استفاده غیرمجاز استخراج کنندگان رمرزارز از برق یادآور شد: میزان مصرف در ایران 2000 مگاوات است و هر بیت‌کوین 300 مگاوات ساعت انرژی مصرف می‌کند که بیش از الگوی مصرف خانوار است که به عبارتی دیگر 1200 ماه برق مصرفی خانوار را شامل می‌شود.

وی گفت: اگر برآورد هزینه و فایده داشته باشیم، با این میزان مصرف برق توسط رمزارزها متوجه می‌شویم که چقدر برنده و یا بازنده هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 321 مگاوات به صورت مجاز از برق استفاده می‌کنند، اظهار داشت: طبق قرار اطلاع قبلی انشعابات مجاز را نیز قطع کردیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: شناسایی رمزارزهای غیرمجاز رو به توسعه است و باید این موضوع هرچه سریعتر سامان داده شود فقط وجه سلبی نباید در نظر گرفته شود بلکه باید به شکل قانونمند اجرا شود. تبادل رمزارزها مربوط به بانک مرکزی صدور مجوز وزارت صمت و وزارت نیرو نیز در بحث انشعابات فعالیت می‌کنند که تمامی اینها باید ساماندهی شده و به شکل قانونمند انجام شوند.

اردکانیان درباره دلیل عدم حضور در جلسه روز گذشته کمیسیون انرژی گفت: به دلیل حضور استانداران در تهران بنده در این جلسه حاضر شدم تا گزارشاتی در زمینه بحث مدیریت مصرف ارائه شود و طبق اعلام رئیس کمیسیون انرژی هفته آینده در کمیسیون انرژی شرکت می‌کنم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا