اقتصادجامعهخبرفناوری

مشترک گرامی، صدایت را بالا نبر!

جذابیت و همه‌گیری تلفن همراه در چند سال اخیر آنقدر زیاد شده که می‌توان گفت این ابزار ارتباطی به راحتی در دسترس هر کودک، نوجوان و بزرگسالی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، روزنامه «جوان» در ادامه نوشت: زمانی که مارتین کوپر (سازنده اولین تلفن همراه) آن را اختراع کرد هیچ کسی تصور نمی‌کرد دورانی فرا برسد این ابزار بتواند تا این حد مورد استقبال و اهمیت قرار گیرد. وسیله‌ای که امروزه هر فردی به عنوان یک ابزار شخصی و گنجینه اطلاعاتش همیشه و در همه جا آن را با خود به همراه دارد. فعالیت‌های ارتباطی که در گذشته غیر ممکن بود حتی کسی به ذهنش هم خطور نمی‌کرد، همانند تماس گرفتن با افراد در دور دست‌ترین نقاط جهان، ارسال نامه و متن‌های الکترونیکی، تنظیم اطلاعات کاری و برنامه‌ریزی روزانه، فعالیت و حضور در شبکه‌های اجتماعی و برقراری ارتباط با افرادی که چند سالی از آنها بی‌خبر بودیم و همچنین پیگیری اخبار و دنبال کردن رویدادها را می‌توان به راحتی و با خیال آسوده انجام داد. با این حال گاهی اوقات همین وسیله مفید و پر کاربرد می‌تواند مایه اذیت و آزار دیگران یا عقب افتادن از کارهای مهم و اساسی شود.

تلفن همراه یا مایه آزار و اذیت دیگران؟

بلند صحبت کردن با تلفن همراه در اماکن عمومی، پخش موزیک با صدای بلند، تصویربرداری از هر رویدادی چه تلخ و چه شیرین بدون توجه به اهمیت موضوع و مدیریت اوضاع، شایعه پراکنی در گروه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی، استفاده از تلفن همراه حین رانندگی که عامل اصلی تصادفات می‌باشد و… همه از معایب استفاده نادرست از این وسیله پر کاربرد می‌باشد.

فرار از تنهایی و اعتیاد به تلفن همراه

گاهی اوقات انسان‌ها برای فرار از تنهایی به نگهداری حیوانات خانگی روی آورده و با این کار به شکلی اوقات خود را با همراهی حیوانات اهلی نظیر سگ و گربه و… می‌گذرانند اما در دنیای امروز و با ظهور ابزار ارتباطی خاصی مثل تلفن همراه و گرایش افراد به گشت و گذار در اینترنت و دنیای مجازی می‌توان گفت این ابزار توانسته تا حدودی تنهایی انسان‌ها را پر کند. جذابیت تلفن همراه به حدی است که به نوعی اعتیاد به استفاده از آن در میان مردم شکل گرفته و به عنوان یک وسیله جدا نشدنی و محبوب در دست مردم خودنمایی می‌کند.

ضرورت آموزش قبل از استفاده

باید توجه کنیم قبل از اینکه وسیله‌ای به عنوان تکنولوژی جدید وارد بازار مصرف شود، بهتر است فرهنگ استفاده صحیح و کاربردی از آن نیز در میان عموم جا بیفتد و شیوه درست بهره‌گیری از آن وسیله آموزش داده شود تا افراد دچار سردرگمی و استفاده افراطی نشوند.
فراموش نکنیم تلفن همراه وسیله برقراری ارتباط و به جهت انجام اموری است که از طریق نرم افزارهای موجود فعالیت افراد را سهولت و سرعت بخشیده است.

به دیگران بی‌احترامی نکنیم

گاهی اوقات استفاده از تلفن همراه سبب بی‌احترامی و بی‌توجهی به همراهان و مخاطبانی که کنار ما حضور دارند می‌شود. هنگام دیدار و هم‌نشینی با دوستان و نزدیکان، سرگرم شدن در فضای مجازی به مدت طولانی یا استفاده از گوشی، در حقیقت بی‌توجهی و نوعی اهانت به مخاطب تلقی می‌شود. وقتی کسی با ما حرف می‌زند از سرگرم شدن با موبایل خود به هر دلیلی همچون ارسال پیام، گشتن در صفحات مجازی و… خودداری کنید و توجهتان را به مخاطب خود بدهید، با این کار به او بی‌احترامی نکرده بلکه نشان می‌دهید که آن شخص برای شما مهم و قابل احترام است.

صدای خود را بلند نکنید

هنگام صحبت با تلفن همراه با صدای بلند خود دیگران را ناراحت می‌کنید. به طور متوسط افراد در هنگام مکالمه تلفنی با موبایل صدای خود را سه برابر بلندتر از حدی که در مکالمات حضوری دارند می‌کنند.

صدای بلند سبب آزار دیگران و تجاوز به حقوق آنها می‌شود. بعضی مکان‌ها وجود دارندکه باید سکوت در آنها حفظ شود. مثل کتابخانه‌ها، مساجد، بیمارستان‌ها و … که رعایت سکوت و آرامش در آنها از شرایط لازم برای حضور می‌باشد. پس باید هنگام حضور در این اماکن تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار دهید. در هنگام رانندگی تلفن همراه خود را به بهانه ارسال پیام و جواب و… در دست نگیرید، این کار علاوه بر نقض قوانین رانندگی کار خطرناکی است و سبب حواس پرتی و وقوع تصادف می‌شود.

درست صحبت کنید

هنگامی که کسی با شما کار دارد یا منتظر اتمام مکالمه تلفنی شما می‌باشد، او را منتظر نگذارید، اگر می‌دانید مکالمه شما با شخص آن طرف تلفن همراهتان طولانی می‌شود بهتر است تماس خود را پایان داده، بعد از صحبت با آن شخص مجدداً به مکالمه تلفنی خود بپردازید.

هنگام صحبت با تلفن همراه، به ادبیات گفتاری خود توجه نمایید به خصوص در مواقعی که دیگران صدای شما را می‌شنوند. با گفتار صحیح و به دور از توهین و بی‌ادبی صحبت کنید، چراکه نوع صحبت و ادبیات گفتاری شما نشان دهنده فرهنگ و شخصیت شماست.

مراقب استفاده بچه‌ها باشید

در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها برای فرزندان خود گوشی‌های هوشمند تهیه کرده و در سنین پایین در اختیار آنها قرار می‌دهند تا به نوعی آنها را سرگرم و مشغول کنند، غافل از اینکه دادنِ تلفن همراه به کودکان و نوجوانان بدون آموزش‌های لازم جهت استفاده و درک چگونگی ورود به شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مختلف با توجه به محتوای گوناگونی که دارند آسیب جدی به کانون خانواده و تربیت فرزندان وارد می‌کند. آسیب‌هایی که گاهی خود خانواده‌ها از روی بی‌اطلاعی و عدم سواد کافی در این زمینه در بروز و افزایش آن نقش بسیاری دارند. هم خطرات فضای مجازی گریبانگیر فرزندان می‌شود و هم ارتباطات خانوادگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

برای خود قوانینی وضع و اجرا کنیم

باید توجه داشت که اگر افراد فرهنگ صحیح استفاده از تلفن همراه را بیاموزند و در جامعه آن را به کار گیرند آن زمان است که شاهد تغییر رفتارهای جمعی اجتماعی در استفاده مفید و معقول از این ابزار خواهیم بود.

بهتر است برای استفاده مفید از تلفن همراه تعریف داشته باشیم، اوقات خاصی را به استفاده از آن بپردازیم. قوانینی را برای خود ایجاد کنیم. مثلاً هنگام حضور در جمع، موبایل‌ خود را در حالت بی‌صدا بگذاریم یا هنگام حضور در مهمانی‌ها گوشی همراهمان نبریم تا بتوانیم از بودن در کنار هم بیشتر لذت ببریم.

انتهای پیام

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا