انرژی

طرح انتقال نفت گوره-جاسک با حضور رییس جمهوری به‌ بهره‌برداری می‌رسد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه تزریق نفت در مسیر طرح راهبردی انتقال نفت گوره-جاسک انجام شده و نفت در آخرین مراحل رسیدن به جاسک است، گفت: این طرح عظیم در آینده نزدیک با حضور رییس‌جمهوری به‌طور رسمی به ‌بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از شرکت ملی نفت ایران، «مسعود کرباسیان» با بیان اینکه مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری طرح ملی گوره- جاسک به‌ شکل مطلوب در شرف انجام است، اظهار داشت: هم اکنون نزدیک به۲ ماه است که تلمبه خانه شماره ۲ و سایر بخش‌های عملیاتی در یک وضعیت پایدار برای انتقال نفت به پایانه جاسک قرار دارند و تزریق و انتقال نفت به خط در وضعیت پایداری انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان‌کرد: نفت به‌زودی به ترمینال انتهایی این طرح می‌رسد و در پایانه جاسک نیز با اقدام‌های انجام شده، آمادگی برای دریافت و سپس بارگیری نخستین محموله و صادرات نفت وجود دارد.

کرباسیان از همه ارکان شرکت ملی نفت ایران، شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز پارس که هر دو بخش خشکی و دریایی این طرح را در کمترین زمان ممکن و در شرایط سخت تحریم و به خصوص شیوع ویروس کرونا به ثمر رساندند و به بهترین شکل آماده کردند و همچنین شرکت‌های ایرانی مشارکت‌کننده طرح که بیش از ۲۵۰ شرکت توانمند داخلی را شامل می‌شود، تقدیر و تشکر کرد.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: تجهیزات مورد نیاز این طرح با استفاده از توان ایرانی ساخته شده و بیش از ۹۱ درصد از آنها کاملا ساخت ایران هستند، از جمله پمپ‌های استفاده شده در این طرح همگی ایرانی بوده و این پمپ ها هم‌اکنون در مدار هستند و پس از چند مرحله تست در این مرحله وضعیت پایداری دارند؛ تختال و ورق ترش، خطوط لوله انتقال نفت، شیرهای ۴۲ اینچ، خطوط و تاسیسات مورد نیاز برق و پوشش خاص لوله‌ها در برابر خوردگی نیز از جمله این موارد هستند.

به گزارش ایرنا، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

طرح خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک از منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه در استان بوشهر آغاز می‌شود و با عبور از استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان، در جاسک به پایانه و تاسیسات دریایی صادرات و واردات نفت خام و در آینده، فرآورده‌های نفتی ختم می‌شود. این طرح با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام متشکل از ساخت یک خط لوله ۴۲ اینچی به طول ۱۰۰۰ کیلومتر به همراه ساخت پنج تلمبه‌خانه، دو ایستگاه توپکرانی و پایانه و ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه‌ای به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت و تاسیسات دریایی برای صادرات نفت خام است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا