جامعهخبررفاه و تامین اجتماعی

خانه سیاسی تهران تعیین تکلیف شود

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران به وزارت ارتباطات نسبت به تعیین تکلیف نشدن وضعیت عمارت مستوفی الممالک تذکر داد.

حجت نظری، در سیصدو چهاردهمین جلسه شورا به وزارت ارتباطات و فناوری نسبت به تعیین تکلیف نشدن وضعیت عمارت مستوفی الممالک تذکر داد و گفت: اگر توان نگهداری این بنا را ندارید، می‌توانید در قالب مشارکت با صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، از طریق جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی و در قالب BOT یا BOLT نسبت به مرمت و احیا این بنا اقدام کند.
وی با اشاره به افزایش مبتلایان به کرونا و آمار فوتی‌های اعلام شده ضمن آرزوی سلامتی برای تمام مردم ایران و رهایی جهان از کرونا ادامه داد: از همه شهروندان درخواست می‌کنم تا در این روز‌های سخت بیشتر شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کرده تا بیشتر از این شاهد از دست دادن عزیزانمان نباشیم.
عضو شورا ادامه داد: باید خوشحالی خودم از آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در شهر تهران را ابراز کنم که با پیگیری‌های شورا و شهرداری به ثمر نشست.
حجت نظری با اشاره به موضوع تذکر خود گفت: تذکر امروز بنده در رابطه با وضعیت خانه تاریخی مستوفی الممالک در محله سنگلج تهران است که برای بار سوم در طول دوره شورای پنجم در صحن علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش اعلام می‌کنم.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا افزود: خانه تاریخی مستوفی الممالک که معروف به خانه پروانه‌ها و خانه سیاسی تهران است، متعلق به میرزا یوسف مستوفی الممالک و پسرش میرزا حسن مستوفی الممالک است که به شماره ۱۵۰۵ در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. در دهه ۷۰ شرکت پست با هدف تبدیل این بنا به موزه، این اثر تاریخی را خریداری کرد، اما نزدیک به ۳ دهه است که این عمارت به حال خود رها شده و هر روز وضعیت آن نسبت به روز قبل به دلیل عدم رسیدگی، بدتر و بدتر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در ابتدای دوره پنجم شورای شهر تهران در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۹۶ و در جلسه ۳۶ شورای شهر نسبت به وضعیت این بنا تذکری خطاب به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داده بود، افزود: پس از این تذکر و با انتقاد‌های فعالان حوزه میراث فرهنگی در فضای مجازی، وزیر ارتباطات پیگیر مرمت این بنا شد و حتی در همین رابطه نیز جلسه‌ای با حضور صاحب نظران و خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی برگزار کرد. در این جلسه آقای آذری جهرمی قول مرمت و احیا این اثر تاریخی را داد، ولی متاسفانه تا به امروز که روز‌های پایانی مسئولیت ایشان در این وزارتخانه هست، هیچ اتفاق خاصی در مورد این بنا رخ نداده است.
حجت نظری ادامه داد: همچنین در جلسه ۲۱۹ شورای شهر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ پس از بازدیدی که از این اثر در آستانه هفته میراث فرهنگی داشتم، تذکر دوم را در رابطه با وضعیت این خانه تاریخی خطاب به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دادم که پس از آن در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۹۹، آقای آذری جهرمی وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات به تذکر دوم بنده پاسخ داد و از مرمت بنا در قالب یک پروژه مشارکتی فی مابین شرکت پست و سازمان نوسازی شهر تهران خبر داد. اما متاسفانه با گذشت حدود ۳۵۸ روز از این نامه، هنوز اتفاق چشم‌گیری در این بنا تاریخی رخ نداده و تنها حضور گردشگران گروهی و فردی برای بازدید این بنا میسر شده است.
عضو کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به اینکه در آستانه پایان کار شورای پنجم شهر تهران هستیم گفت: برای بار سوم خطاب به وزارت ارتباطات تذکر می‌دهم تا هرچه زودتر نسبت به تعیین تکلیف وضعیت عمارت مستوفی الممالک اقدام کرده و اگر توان نگهداری این بنا را ندارد، می‌تواند در قالب مشارکت با صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، از طریق جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی و در قالب BOT یا BOLT (قرارداد‌های تامین مالی) نسبت به مرمت و احیا این بنا اقدام کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا