جامعهخبر

سویه دلتا «پلاس» ممکن است با سرعت بیشتری منتقل شود

ربکا مورل، خبرنگار علمی، بی.بی.سی نیوز | کارشناسان بریتانیایی می گویند که یک سویه جهش یافته از ویروس کرونا که برخی “دلتا پلاس” می خوانند ممکن است نسبت به سویه دلتا با سرعت بیشتری منتشر شود.

سازمان امنیت بهداشتی بریتانیا (یوکی‌اچ‌اس‌اِی) برای منعکس کردن این خطر بالقوه، آن را زیر دسته‌بندی “سویه مورد تحقیق” قرار داده است.

هنوز شواهدی در دست نیست که این سویه باعث علائم شدیدتر بیماری کووید شود.

دانشمندان می گویند مطمئن هستند که واکسن های جاری به خوبی در برابر این سویه ایمنی ایجاد می کنند.

هرچند دلتای معمولی هنوز بیشتر موارد ابتلا در بریتانیا را تشکیل می دهد، موارد “دلتا پلاس” یا “اِی وای.۴.۲” درحال افزایش بوده است.

تازه ترین داده های رسمی حاکیست که ۶ درصد موارد کووید از این سویه ناشی می شوند.

کارشناسان می گویند بعید است که این واریانت از ویروس کرونا ناگهان رشد زیادی کند یا در برابر واکسن های جاری مقاوم باشد. اما مقام ها می گویند که برخی شواهد اولیه هست دایر بر این که ممکن است سرعت رشد آن در بریتانیا بیش از دلتا باشد.

سازمان امنیت بهداشتی بریتانیا گفت: “این سویه در ماه های اخیر در بریتانیا بیش از پیش شایع شده است، و برخی شواهد اولیه هست که ممکن است سرعت رشد آن در بریتانیا نسبت به دلتا بیشتر باشد.”

با این حال این سویه برخلاف دلتا هنوز یک نمونه “نگران کننده” محسوب نمی شود. این بالاترین طبقه بندی برای سویه ها از نظر ایجاد خطرناک است.

هزاران شکل مختلف – یا واریانت – از ویروس کووید در جهان در گردش است. ویروس ها دائما در حال جهش هستند، برای همین عجیب نیست که شکل های جدیدی از آنها ظاهر شود.

“اِی وای.۴.۲” زیرمجموعه دلتاست که شامل برخی از جهش هایی می شود که بر پروتئین اسپایک (شاخک) اثر می گذارد. ویروس از این شاخک ها برای رسوخ به سلول ها استفاده می کند.

موارد اندکی از ابتلا به این نوع ویروس هم در آمریکا شناسایی شده است. در دانمارک هم شماری از موارد ابتلا مشاهده شده، اما موارد تازه ابتلا به ویروس دلتا پلاس در این کشور درحال کاهش است.

در بریتانیا کسانی که از نظر جسمی آسیب پذیرتر هستند مثلا در سنین بالا می توانند دُز تقویتی – سوم – واکسن کرونا را تزریق کنند تا از مصونیت بیشتری برخوردار شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا