جامعه

چطور با فردی که نمی‌شناسید، سرصحبت را باز کنید و چرا این کار برای شما خوب است

پژوهش تازه‌ای می‌گوید گفت‌وگو با فردی که نمی‌شناسیم می‌تواند برای ما خوب باشد اما چرا اغلب از این کار خودداری می‌کنیم؟

دکتر جیلیان سنداستروم، مدرس ارشد روانشناسی در دانشگاه اسکس، به سودمندی‌های گپ کوتاه با غریبه‌ها اشاره کرده و در این باره نکاتی را یادآور شده است.

زمانی که دکتر جیلیان سنداستروم در دانشگاه بود، زنی را هر روز می‌دید که یک غرفه هات داگ می‌چرخاند، این مساله او را واداشت که به موضوع حرف زدن با فردی که نمی‌شناسد، فکر کند.

دکتر سنداستروم می‌گوید: “من دوره کارشناسی ارشد در روانشناسی را آغاز کردم و وقتی مسافت بین مرکز پژوهش و دفتر استاد مشاورم را پیاده طی می‌کردم، از کنار این غرفه هات‌داگ عبور می‌کردم. نمی‌دانم چطور اتفاق افتاد اما با زنی که در غرفه کار می‌کرد، رابطه برقرار کردم. نمی‌دانم آیا با هم حرف زدیم یا نه، من اصلا از او هات‌داگ نخریدم، اما هربار که از روبروی غرفه می‌گذشتم، لبخند می‌زدم و دست تکان می‌دادم و او هم لبخند می‌زد و دست تکان می‌داد. بعد از مدتی فهیمدم که احساس خیلی بهتری دارم و وقتی آنجا نبود، احساس خوبی نداشتم. بنابراین همین که او مرا می‌شناخت، احساسی به من داده بود که به فضای دانشگاه تعلق دارم. واقعا جالب بود که فکر کنم این رابطه خیلی کوچک، چقدر برایم با اهمیت بود. به این ترتیب بود که شروع کردم به مطالعه این موضوع. آیا تنها من بودم یا هر کسی می‌تواند از این دست روابط بهرمند شود؟”

پژوهش بعدی دکتر سنداستروم نشان داد که حرف زدن با غریبه‌ها می‌تواند احساس خوبی در ما ایجاد کند و به ما کمک کند با یکدیگر روابط برقرار کنیم.

بنابراین اگر این موضوع به ما احساس خوبی می‌دهد، چگونه باید برای این کار اقدام کنیم، به‌ویژه اگر شما جزء کسانی باشید که شاید این ایده را کلا قبول نداشته باشید.

دکتر سنداستروم شش نکته را برای اینکه چگونه این نوع گفت‌وگوها به جریان بیفتد، در نظر دارد.

اولین و مهمترین چیزها- یاد بگیرید چگونه مکالمه را شروع کنید

“راه‌های زیادی برای این کار هست. اول، درباره موقعیت‌های مشترک اظهار نظر کنید، از جمله موارد همیشگی که بهانه حرف زدن با دیگری است، وضع هوا و ترافیک است شاید این کار کم اهمیت به نظر آید اما شما قبل از اینکه به سراغ موضوعات دیگر بروید که جالب‌ترند، باید راهی برای برقراری ارتباط بیابید.”

تعریف و تمجید کنید

چگونه با فردی که نمی‌شناسید،

“گزینه دیگر این است که با تعریف و تمجید آغاز کنید. تحسین کردن، حس خوبی به طرف مقابل می‌دهد و همین طور دریافت تحسین حس خوبی برمی‌انگیزد، به‌ویژه از جانب یک غریبه. وقتی فردی که شما را نمی‌شناسد، شما را تحسین می‌کند، باورش آسان‌تر است.

“از مهارت‌های قوه مشاهده خود بهره بگیرید و به کنجکاوی خود متوسل شوید تا سوال بپرسید یا توصیه‌ای بخواهید. من از مردم می‌پرسم چرا گوشواره به شکل هواپیما به گوش آویزان می‌کنند، با چمدان خود به کجا سفر می‌کنند، چه کتابی دارند می‌خوانند… اغلب قوه مشاهده خود را با طنز درهم می‌آمیزم. مثلا از دو “فراماسون” که شلوار راه راه پوشیده بودند، پرسیدم که آیا درباره انتخاب لباسشان در آن صبح هنگام با هم مشورت کرده بودند.”

پرسش‌ها را دنبال کنید تا گفت‌وگو به روانی جریان یابد

حالا که گفت‌وگو پیش می‌رود، راهبردهایی کمک می‌کند که راحت جریان پیدا کند: درباره چیزهای مشترک، حرفی بزنید، مهارت‌های مشاهداتی و کنجکاوی خود را بکار گیرید. مردم دوست دارند که سوالات ادامه پیدا کند، چون نشان می‌دهد شما عمیقا دارید گوش می‌دهید، به جای اینکه فقط فکر کنید که بعد چه بگویید.”

چگونه با فردی که نمی‌شناسید،

چیزی درباره خود بگویید که اعتماد را جلب کنید

“درباره خودتان چیزی رو کنید که نشانگر جلب اعتماد و تشویق متقابل باشد. یکبار با زنی در مترو، سر صحبت را باز کردم، با این سوال که روزش چطور گذشته. پاسخش سرسری بود و فکر کردم که گفت‌وگو تمام شده (همه گفت‌وگوها موفقیت‌آمیز نیست.) بعد او همان سوال را از من پرسید، و من گفتم روز هیجان‌انگیزی داشتم. در مقابل این حرفم، به من اطمینان کرد و گفت تازگی فهمیده باردار است. او با غریبه‌ای در مترو که هرگز او را نخواهد دید، احساس امنیت کرده بود. خیلی احساس افتخار کردم و همدیگر را بغل کردیم.”

صبور باشید

“احتمالا سر صحبت با دیگران باز کردن، موجب شگفتی‌شان شود، قدری طول می‌کشد که آنها با این تصور که شما صرفا دارید رفتار دوستانه نشان می‌دهید، کنار بیایند. اما ادامه دهید و اغلب اوقات می‌توانید گفت‌وگو را روی غلتک بیاندازید.”

دکتر سنداستروم تایید می‌کند که اغلب با خبرهای منفی که به گوشمان می‌خورد، صحبت با آدم‌هایی که نمی‌شناسیم می‌تواند “نگران کننده” باشد.

“با شمار زیادی از زنان حرف زدم که می‌گویند: ‘آره، دوست دارم با مردم حرف بزنم ازجمله با مردها، اما نمی‌خواهم آنها فکر کنند که می‌خواهعم با آنها همبستر بشوم.’ همچنین با مردانی صحبت کردم که می‌گویند: ‘نمی‌خواهم با زنان حرف بزنم چون نگران این هستم که به آنها احساس ناراحتی بدهم.’ چنین چیزی قطعا نگران کننده است.”

“ما نمی‌خواهیم مردم حس اعتماد نسبت به یکدیگر را از دست بدهند چون بدون اعتماد به هم نوع‌ زندگی زیبا نخواهد بود. ما باید به مرحله‌ای برسیم که حرف زدن با کسی، هرکسی که می‌خواهد باشد، مشکلی نباشد.”

بدانید که چگونه یک گفت‌وگو را تمام کنید

به گفته دکتر سنداستروم، بسیاری از مردم با پایان بخشیدن به گفت‌وگو مشکل دارند بدون اینکه دروغ بگویند یا الکی توالت رفتن را بهانه کنند، بنابراین او توصیه می‌کند که به سادگی گفت‌وگو را تمام کنید.

“وقتی آماده‌اید که گفت‌وگو را ترک کنید، فقط به شخص مقابل بگویید که وقتش است که باید بروید، و اینکه از مصاحبت لذت بردید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا