خبررفاه و تامین اجتماعی

غربی‌ها به ایران تضمین ندهند مذاکرات بی‌نتیجه می‌ماند

علی‌اکبر کریمی در گفت وگو با روزنامه رسالت اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به‌طور منطقی در دور جدید مذاکرات باید تضمین کافی برای جدیت طرف مقابل و همچنین نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات داشته باشد.

علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» در مورد مشخص شدن تاریخ ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای و رفتارها و اظهارات متناقض آمریکا بیان کرد: طرف‌های غربی هم آمریکا و هم اروپا با خروج از برجام و عملا بی‌تأثیر کردن مذاکراتی که درگذشته انجام می‌شد، این مذاکرات و مذاکرات مربوط به برجام و مسائل هسته‌ای را به بن‌بست کشانده‌اند و نتیجه‌ای عاید نشده است.

وی افزود: لذا جمهوری اسلامی ایران به‌طور منطقی در دور جدید مذاکرات باید تضمین کافی برای جدیت طرف مقابل و همچنین نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات داشته باشد. با توجه به اینکه پیام اصلی برجام و انتظاری که از این توافقنامه می‌رفت این بود که درازای مسئولیت‌هایی که برای صنعت هسته‌ای‌ ایران در چارچوب مقررات آژانس اعلام می‌شود، تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت و اقتصاد ایران وضع‌شده بود لغو و برداشته شود.
 

ایران این جدیت را دارد تا زمانی که تضمینی برای توافق برجام وجود نداشته باشد، وارد مذاکره نشود

کریمی تأکید کرد: بنابراین چون این نتیجه در مذاکرات گذشته حاصل نشد و این هم با کارشکنی‌ها و رویکرد منفی طرف‌های غربی به‌ویژه کشورهای اروپایی همراه بود، باید در این دور از مذاکرات  جدیت و تضمین کافی برای ایران محرز شود که این مذاکرات می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: به عبارتی قرار نیست برای مذاکره، مذاکره کنیم. بلکه قرار است برای اخذ نتیجه در چارچوب توافق کلی که در برجام صورت گرفته است مذاکره کنیم به همین دلیل به نظر می‌رسد مسئولان جمهوری اسلامی ایران این عزم و اراده رادارند تا زمانی که رفتار جدی را از طرف مقابل نبینند مذاکره نکنند.

او در انتها متذکر شد: اگر هم در حین مذاکره اثبات شود که چنین استراتژی وجود دارد، ادامه مذاکرات منطقی نخواهد بود. بنابراین آمریکایی‌ها باید به همان اندازه که ایران در این بحث‌ها جدی است، تضمین بدهند و دست از فریبکاری و زورگویی بردارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا