رفاه و تامین اجتماعی

10هزار نیروی خدماتی برای مقابله با آبگرفتگی

شاید شما هم فکر کنید این تیتر یک گزارش طنز است اما این گزارش، امروز سه شنبه 18 آبان ماه سال 1400 توسط روزنامه‌ی همشهری منتشر شده است. بخوانید:

حجم زیاد آب که با بارندگی‌های روزهای اخیر در تهران جاری شده بود، با کمک نیروهای خدمات شهری و از طریق شبکه اصلی و فرعی هدایت آب‌های سطحی به خارج از شهر هدایت شد

محمد سرابی | چند روز بارندگی مداوم در شهر تهران نتوانست باعث وقوع سیل یا آبگرفتگی گسترده شود؛ اگرچه در برخی نقاط آبگرفتگی‌هایی مشاهده شد اما وسعت‌شان به قدری نبود که از آنها با عنوان بحران یاد شود. بارندگی اخیر در عین حال بیش از همیشه 2 ‌نکته را روشن کرد؛ لایروبی به‌موقع کانال‌ها از طرف شهرداری و همراهی شهروندان در رها‌نکردن زباله. به‌گزارش همشهری، در هفته‌های گذشته، بحران‌های کرونا و از کار افتادن پمپ بنزین‌ها برای گره‌خوردن ترافیک در شهر کافی بود و اگر بارندگی چند روز اخیر هم باعث وقوع سیل می‌شد، خسارت وارد‌شده به ‌خودروها و شهروندانی که در خیابان‌ها مانده بودند، ابعاد جدیدی پیدا می‌کرد. ایجاد کانال‌های انتقال آب و لایروبی نهر‌ها نقش مهمی در پیشگیری از سیل داشت؛ چراکه حجم زباله همچنان زیاد است و شرایط کرونایی هم به استفاده بیشتر از لوازم یکبار‌مصرف افزوده است. در عین حال، با آماده‌باش 10‌هزار نیروی خدمات شهری، کاهش دما و بارندگی‌هایی که شب و روز در شهر ادامه داشت، تنها آب‌ماندگی‌های محلی در ابعاد کوچک رخ داد. شهردار تهران در حساب توییتری خود در این‌باره نوشت: «در روزهای بارانی اخیر، با تلاش‌ شبانه‌روزی ۱۰هزار نفر از همکارانم در لایروبی معابر تهران، تنها یک ناحیه از ۱۲۴ناحیه شهرداری به وضعیت قرمز رسید که در نوع خود کم‌نظیر بود. اینجانب از تمام نیروهای خدوم شهرداری که تلاش کردند تا هوای بارانی تهران برای مردم شهر مطبوع باشد، تشکر می‌کنم.» این در حالی است که حل مشکل سیل در شهر با عامل احداث شبکه انتقال آب‌های سطحی و همینطور نگهداشت و لایروبی دائم نهر‌ها ممکن شده است. در این بین، معاون خدمات شهری شهرداری تهران اعلام کرد که آمار نشان می‌دهد حجم آبگرفتگی‌های چند روز اخیر به‌مراتب کمتر از آبگرفتگی‌های سال پیش‌تر بوده است. جلال بهرامی گفت: «با مقایسه آمار آبگرفتگی به تفکیک 3روز نخست بارش‌ها در سال‌های‌99 و 1400 مشخص می‌شود که میزان آبگرفتگی‌های امسال نسبت به سال گذشته در بسیاری از مناطق کمتر بوده است. لایروبی شبکه اصلی و فرعی، بازدیدهای دوره‌ای به‌منظور کنترل سلامت و عملکرد اجزای شبکه و نظارت بر عملیات پاکسازی، لایروبی و رسوب‌زدایی سازه‌ها انجام گرفت و 5مرحله طرح‌های فوریتی اجرا شد تا نتیجه آن جلوگیری از افزایش میزان آبگرفتگی‌ها بود.»

نقاط حساس آبگرفتگی تهران
    سیل‌برگردان غرب پل ارم
   سیل‌برگردان غرب پل سلیمی جهرمی
   سیل‌برگردان غرب پل شهید تقدیری
   سیل‌برگردان غرب پل آریافر
   سیل‌برگردان غرب تقاطع پل بازارچه نصر
   کانال زرگنده در خیابان ابوذر غفاری
   رودخانه کن در تقاطع بزرگراه فهمیده
   کانال سرخه‌حصار تقاطع پل دانش‌آموز

مراحل رفع نقاط مستعد آبگرفتگی
  108نقطه خطرساز و 72محدوده دارای نقص بهره‌برداری شناسایی شد.
  30درصد از نقاط دارای مشکلات فنی و عمرانی بود.
   90درصد از نواقص نقاط خطرساز رفع شده است.
  124 ارابه ادوات و امکانات فوریتی در نواحی تجهیز شد.
  10هزار نفر نیروی کارگری در بارش‌های اخیر به‌کارگیری شد.

مراحل لایروبی شبکه اصلی و فرعی
   لایروبی بیش از 530کیلومتر از شبکه اصلی و 120کیلومتر شبکه کوَل‌گذاری‌شده (دارای حلقه‌های سیمانی)
   رسوب‌برداری بیش از 10هزار کیلومتر شبکه فرعی و حوضچه‌های رسوب‌گیر و تله‌های زباله‌گیر
   تخلیه تاسیسات واریزه‌‌ای و حوضچه‌های اصلی
   بازگشایی و احیای 15درصد از منهول‌های مسدود‌شده (دریچه‌های آدم‌رو)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا