بدون دسته بندی

چرا علی دایی بی‌رحم شده است؟

«صحبت‌های جدید علی دایی به‌وضوح نشان می‌دهد نظرش درباره دراگان اسکوچیچ تغییری که نکرده هیچ، بلکه انتقاداتش تندتر و بی‌رحمانه‌تر هم شده است.»

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «تیم ملی فوتبال ایران امروز از ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران، در پنجمین بازی از مرحله انتخابی جام جهانی به مصاف لبنان می‌رود تا آخرین بازی مرحله رفت گروهی را برگزار کند. ایران پیش از این بازی با ۱۰ امتیاز صدرنشین گروه است و لبنان پنج‌ امتیازی در رده سوم قرار گرفته است. بر خلاف اهمیت این دیدار اما مسئله خط‌خوردن مهدی طارمی از تیم ملی، برجسته شده و این روزها بیش از آن که درباره تقابل ایران – لبنان صحبت شود، حرف درباره خط‌خوردن مهدی طارمی از تیم ملی است. طارمی به‌ دلیل اختلاف‌ نظری که با دراگان اسکوچیچ برای تاکتیک‌پذیربودن یا نبودن بازیکنان ایرانی دارد، توییتی منتشر کرده و به همین دلیل مورد غضب اسکوچیچ قرار گرفته است. البته اسکوچیچ گفته چند بار به مهدی طارمی زنگ زده ولی او پاسخش را نداده است. حال به نظر می‌رسد این موضوع هم دلیل مضاعفی برای خط‌خوردن طارمی از تیم ملی شده است.

نبودن طارمی حالا فضای دوقطبی جدیدی را در فوتبال ایران به وجود آورده است. عده‌ای می‌گویند حق با اسکوچیچ است و عده‌ای هم حق را به مهدی طارمی می‌دهند. در بین دسته دوم، چهره‌های مطرحی همچون خداداد عزیزی و علی دایی دیده می‌شوند. بر خلاف خداداد که سعی کرده تا حدودی دو طرف ماجرا را نگاه کند، علی دایی اما در انتقادهایی «بی‌رحمانه» به دراگان اسکوچیچ در آستانه بازی تیم ملی با لبنان تاخته و گفته او در حدی نیست که بخواهد به تاکتیک بازیکنان ایرانی گیر دهد. علی دایی در صحبت‌هایی که «تسنیم» منتشر کرده، چندین حمله تندوتیز به اسکوچیچ کرده است. «اسکوچیچ بدون شک در دنیای فوتبال مربی بزرگی نیست که بخواهد از تاکتیک‌ناپذیری یا تاکتیک‌پذیری بازیکنان ایرانی صحبت کند… او نباید یادش برود که در ایران در کجاها و در کدام تیم‌ها مربیگری کرده و با چه کارنامه‌ای به تیم ملی رسیده است. اسکوچیچ در اندازه‌ای نیست که بخواهد در مورد تاکتیک‌ناپذیری بازیکنان ایرانی صحبت کند… در حال حاضر بازیکنان زیادی از ایران در اروپا فوتبال بازی می‌کنند. اگر آنها تاکتیک‌ناپذیر یا فوتبالیست‌های خوبی نبودند به هیچ عنوان تیم‌های اروپایی آنها را جذب نمی‌کردند… اگر کارلوس کی‌روش یا یک مربی بزرگ و کارنامه‌دار چنین صحبت‌هایی را انجام می‌داد، شاید می‌گفتیم که آنها چیزهایی دیده‌اند و در این مورد نظر داده‌اند ولی آقای اسکوچیچ! شمایی که در تیم مطرحی مربیگری نکرده‌اید، نباید چنین حرف‌هایی را بزنید!»

اینها بخشی از صحبت‌های علی دایی علیه دراگان اسکوچیچ، سرمربی کنونی تیم ملی ایران، است. این که چرا دایی برای دراگان اسکوچیچ شمشیر را از رو بسته، سؤالی است که این یکی، دو روز زیاد مطرح شده است. البته به نظر می‌رسد «بی‌رحمی» علی دایی با دراگان اسکوچیچ چندان بدون دلیل هم نباشد. برای پی‌بردن به این مورد باید به روزی برگشت که در میان غافلگیری بسیاری از فوتبالی‌های ایران، نام اسکوچیچ به عنوان سرمربی انتخاب شد. آن روزها صحبت بر سر این بود که مربی بعدی تیم ملی، ایرانی است. از علی دایی به عنوان جدی‌ترین گزینه نام برده می‌شد و خودش عنوان کرده صحبت‌هایی با او داشته‌اند. بعد نام امیر قلعه‌نویی مطرح شد و علی دایی گفت که عده‌ای صلاحیتش را تأیید نکرده‌اند و وزارت ورزش چوب لای چرخش گذاشته است. نهایتا اما در حالی که بسیاری منتظر بودند نام امیر قلعه‌نویی اعلام شود، اسکوچیچ به عنوان سرمربی انتخاب شد. حالا سؤال اینجاست که آیا دایی از این که اسکوچیچ به جای او معرفی شد، ناراحت است؟

بعید است دلیلش این مورد باشد، چون پیش از آن به دایی خبر داده بودند صلاحیتش برای تیم ملی تأیید نشده و می‌دانست قرار است سرمربی بعدی تیم ملی ایران امیر قلعه‌نویی باشد. پس شاید این فرضیه پیش بیاید که ممکن است دلیل ناراحتی دایی این باشد که یک مربی خارجی را به ایرانی‌ها ترجیح داده‌اند. به این موضوع هم نمی‌توان زیاد استناد کرد، چون بررسی فعالیت‌های علی دایی نشان می‌دهد او یکی از پروپاقرص‌ترین هواداران کارلوس کی‌روش در ایران بود. در روزهایی که قلعه‌نویی موافقان کی‌روش را «اجنبی‌پرست» توصیف می‌کرد، دایی تمام‌قد از کارلوس کی‌روش حمایت می‌کرد. پس باید بی‌رحمی دایی با دراگان اسکوچیچ را در جای دیگر جست.

به نظر می‌رسد ریشه این بی‌رحمی در این باشد که علی دایی اعتقاد دارد دراگان اسکوچیچ انتخاب آقازاده‌هاست و خارج از حوزه فدراسیون فوتبال انتخاب شده است. او این موضوع را به صورت علنی عنوان کرده و گفته خبر دارد که چه کسی و کجا، دستور داده تا اسکوچیچ سرمربی تیم ملی باشد. نشانه‌هایی که علی دایی می‌دهد بی‌ارتباط با همان فردی که او را از سایپا برکنار کرد، نیست؛ فردی که نهایتا شایعه شد موضوع ممنوع‌الفعالیتی علی دایی در فوتبال ایران را هم رقم زده است. دایی همان زمان در گفت‌وگویی که با ایسنا داشت، پرده از این اتفاق‌ها برداشت. او برای اولین بار همان‌ جا به دراگان اسکوچیچ تاخت: «مطمئنا انتخاب اسکوچیچ خارج از فدراسیون فوتبال انجام شده است. تا چند روز قبل قرار بود مربی ایرانی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شود اما یکباره آقای اسکوچیچ، بعد از یک روز مذاکره انتخاب می‌شوند. اگر از تمام اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال بپرسید متوجه خواهید شد که نظر هیچ‌یک از این عزیزان روی اسکوچیچ نبوده است. شما بروید و ببینید اسکوچیچ بعد از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی، چه بازی‌ای را در لیگ از نزدیک تماشا کرده است، بعد می‌فهمید چه کسانی او را به تیم ملی آوردند. آیا در تیم سایپا و پارس جنوبی بازیکن ملی‌پوش داریم؟ باید دقت کنید ببینید این مسائل از کجا نشات می‌گیرد… بروید و از اعضای هیات‌رئیسه فدراسیون فوتبال و سرپرست این فدراسیون بپرسید و ببینید آیا اسکوچیچ را به آنها تحمیل کرده‌اند یا خیر؟ خیلی از ما، پستی را که داریم بیشتر از هر چیز دیگر دوست داریم و می‌خواهیم به هر نحوی شده بمانیم.»

شاید علی دایی مثل بسیاری دیگر در آن روزها فکرش را هم نمی‌کرد دراگان اسکوچیچ در تیم ملی ایران نتیجه بگیرد و حالا پیش از بازی با لبنان، تیم ملی را بدون شکست در صدر جدول گروه اول انتخابی قرار دهد. اگر چه از آن زمان تا به الان دایی دیگر کمتر درباره اسکوچیچ صحبت کرده ولی صحبت‌های جدید او به وضوح نشان می‌دهد نظر علی دایی درباره اسکوچیچ تغییری که نکرده هیچ، بلکه انتقاداتش تندتر و بی‌رحمانه‌تر هم شده است.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا