اقتصادانرژیرفاه و تامین اجتماعی

وزیر نیرو: همه از تصمیمات غلط در حوزه آب متضرریم

وزیر نیرو گفت: امروز باید با رعایت اصول علمی و کارشناسی و فنی، تدابیری اتخاذ شود که اشتباهات گذشته جبران شود، چرا که همه از تصمیمات غلط در حوزه آب متضرر هستیم.

علی‌اکبر محرابیان ۲۲ آبان‌ماه در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اینکه شرط عدالت در توزیع آب اولین اصل برای اجرای پروژه‌ها است، اظهار کرد: قوانین روشن و شفاف است، بنابراین در رعایت قانون نباید اختلافی ایجاد شود، مهم‌ترین عناصر برای بهره‌برداری از موهبت الهی آب، تدبیر، وحدت و مباحث کارشناسی و تخصصی در محیط ویژه این مباحث است، بنابراین انتقال این مباحث به میان مردم سودمند نخواهد بود.

وزیر نیرو ادامه داد: جلسات متعددی با نمایندگان چهارمحال‌وبختیاری و دیگر استان‌ها برگزار شده و در اصول، هیچ اختلافی وجود ندارد، امروز نیز از پروژه‌ها بازدید و مشکلات احصا می‌شود تا بتوان با عنایت خداوند به آنچه باید انجام گیرد، عمل کنیم.

محرابیان با اشاره به اینکه نارضایتی‌هایی در نقاط مختلف کشور و در میان اقشار گوناگون مردم در حوزه آب وجود دارد، افزود: بخشی از این نارضایتی‌ها ناشی از سوءتدبیر و بخشی دیگر مربوط به نبود شفافیت و تصمیم‌گیری به‌موقع بوده، ضمن اینکه میزان تقاضای آب در تمام نقاط کشور به‌شدت بالا رفته و نزولات آسمانی کاهش شدیدی داشته، سرانه آب در این مدت نیز کاهش چشمگیری داشته است.

وزیر نیرو بیان کرد: بارگذاری‌هایی که بر روی منابع آبی انجام شده نامتعادل بوده و باعث بروز مشکلات فراوانی در حوزه سفره‌های زیرزمینی و نیز ناتوانی در اجابت خواسته‌های مردم شده است، می‌طلبد که ملاحظات بیشتری در این خصوص در نظر گرفته شود، وقتی در نقطه‌ای که امکان تامین آب وجود ندارد مسکن‌های چند ده هزاری و چندصد هزاری احداث می‌کنیم یا صنایع را بیش از اندازه گسترش داده و توقعات بلندپروازانه در مردم ایجاد می‌کنیم، نتیجه‌ای جز وضعیت امروز نخواهیم داشت.

محرابیان با تأکید بر ضرورت اتخاذ یک تدبیر ملی و همفکری دسته‌جمعی، گفت: امروز باید با رعایت اصول علمی و کارشناسی و فنی، تدابیری اتخاذ شود که اشتباهات گذشته جبران شود چرا که همه از تصمیمات غلط در حوزه آب متضرر هستیم، امروز  مجموعه مسئولان و نمایندگان مجلس به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توان در یک گفتگوی صمیمی و کارشناسی در بسیاری از مباحث به توافق برسیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: اینکه مسئولان کلامی بر زبان جاری کنند که بوی اختلاف داشته باشد، ثمری ندارد، مردم نیز به‌دنبال اختلاف نیستند و انتظاری جز حل مشکلات ندارند، آنان انتظار دارند که مسئولان با همدلی و گفت‌وگو مشکلات را حل کنند، بنابراین در این سفر گفت‌وگو با مردم و مسئولان در دستور کار قرار دارد تا بر مبنای عدالت، شفافیت و اصول فنی در خصوص مشکلات حوزه آب تصمیم‌گیری شود.

محرابیان با اشاره به اینکه آب محدود است و مردم از ما انتظار معجزه ندارند، خاطرنشان: اگر آب موجود بر اساس عدالت توزیع شود به وظیفه خود عمل کرده‌ایم و مردم نیز جز این، انتظاری از مسئولان ندارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا