اقتصادانرژیبازار سرمایه

بایدن: سایر کشورها می‌توانند کمتر از ایران نفت بخرند

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در یادداشتی به وزارت امور خارجه این کشور گفته است عرضه نفت از کشورهای دیگر به اندازه‌ کافی است و به همین جهت سایر کشورها می‌توانند نفت خریداری شده از ایران را کاهش دهند.

کاخ سفید موظف است هر شش ماه یکبار تائید کند که نفت کافی در سطح جهان برای حفظ تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در سال ۲۰۱۲ در دوران دولت باراک اوباما وجود دارد.

اظهارنظر آقای بایدن پیش از دیدار مجازی او با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین صورت می‌گیرد. انتظار می‌رود در این دیدار مساله خرید نفت ایران از سوی چین هم مطرح شود.

چین بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران است.

خبرگزاری رویترز اخیرا گزارش داد که در سه ماه گذشته، واردات نفتی چین از ایران به طور متوسط به بیش از نیم میلیون بشکه در روز رسیده است.

به رغم تحریم‌های موجود آمریکا برای صادرات نفت ایران، خرید نفت این کشور از سوی خریداران چینی ادامه یافته است.

براساس تحریم‌های آمریکا، خریداران نفت از ایران با خطر تحریم ثانوی مواجه می‌شوند که به معنی قطع ارتباط آنها با مراکز و امکانات تجاری و مالی این کشور است.

آمریکا به رغم تحریم‌های موجود هنوز از اعمال مجازات شرکت‌های چینی که نفت ایران را می‌خرند خودداری کرده است.

در صورتی که مذاکرات برای احیای برجام به نتیجه برسد، ایران اجازه خواهد داشت تا تولید نفت خود را به سطح سال ۲۰۱۵ برگرداند که فروش روزانه میلیون‌ها بشکه است.

آقای بایدن در یادداشت خود گفته است طبق تصمیمات قبلی، عرضه کافی نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی غیر از ایران وجود دارد تا امکان کاهش قابل توجه خرید نفت و فرآورده‌های نفتی از ایران توسط موسسات مالی خارجی فراهم شود.

دولت آقای بایدن، به امید جلب موافقت ایران با احیای مذاکرات هسته‌ای تا کنون از اقدام علیه خریداران چینی خودداری کرده و به ایران امکان داده نفت خود را به چین صادر کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا