جامعه

انکار یک مصاحبه؛ حسن نوروزی می‌گوید در آبان ۹۸ کسی کسی را نکشت

نماینده رباط کریم حرف‌هایش در باره قربانیان آبان ۹۸ را پس گرفته و مصاحبه‌ای رسمی با فایل صوتی را جعلی خوانده است. همقطاران نوروزی هم به دست و پا افتاده‌اند اما سایت دیده‌بان ایران می‌گوید از او شکایت قضایی خواهد کرد.

نایب رئیس و سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس دوازدهم، اظهارات خود در یک مصاحبه رسمی را پس گرفته و مدعی شده که یک خبرنگار “جعلی” و “وابسته به تروریست‌ها” به طرح سوالات از او پرداخته است.

سایت “دیده‌بان ایران” در مصاحبه با حسن نوروزی، نظر او را در باره محاکمه عاملان کشتار آبان ۹۸ جویا شده بود. این سوال به موازات برگزاری “دادگاه مردمی آبان” طرح شد؛ دادگاهی نمادین در لندن که شماری از شاهدان سرکوب و خشونت در آن شهادت دادند. 

حسن نوروزی،در پاسخ به خبرنگار “دیده‌بان ایران” گفته بود: «یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم. ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟ طرف آمده بانک آتش زده، ماهم او را کشتیم.‌»

سخن او که شاهدی بود بر خونریزی و اذعان به سرکوب، در دادگاه مردمی آبان بازتاب گسترد‌‌ه‌ای داشت و بحثی در رسانه‌ها آفرید. تنها یک روز پس از انتشار این سخنان، نوروزی مسئله را انکار کرد و گفت: «در ‌آبان ۹۸ کسی کسی را نکشت.»

نوروزی در گفت‌وگو با “خانه ملت” ضمن رد گفته‌هایش، ادعاهای جدیدی مطرح کرده و خبرنگار سایت “دیده‌بان ایران” را عامل “تروریست‌ها و مجاهدین” خوانده است: «من به آن خبرنگار جعلی گفتم این سوال شما یعنی چه؟ شما می خواهید چه کسی را محاکمه کنید ؟ شما تخریبگر و آدمکش را می‌خواهید بر نیروهای دفاعی حاکم کنید؟ احساس کردم این خبرنگار از منافقین باشد که قطعا هم بود، گفتم می‌خواهید من را محاکمه کنید؟ سپس گوشی را قطع کردم.»

اما مدیر مسئول سایت دیده‌بان ایران می‌گوید، فایل صوتی مصاحبه موجود است و مدعیات و تهمت علیه این رسانه و خبرنگار آن، پیگیری حقوقی خواهد شد. سعید سیف در یادداشتی نوشته که گفت‌وگو مخفیانه نبوده، بلکه رسما، با قرار قبلی و معرفی خبرنگار انجام گرفته است: «… جابعالی باید متوجه تبعات اظهار نظر خود درباره «رسانه» و «خبرنگار» این رسانه باشید بنابراین بر حسب وظیفه ناچاریم برای بررسی ادعا و تهمت اخیرتان از شما شکایت و اعاده حیثیت را در دادگاه صالحه پیگیری نماییم تا دیگر برای جبران اظهار نظر خود مدعی جعلی بودن مصاحبه و ارتباط یک رسانه قانونی داخل ایران با منافقین نباشید.»

صاحب‌امتیاز “دیده‌بان ایران”، انصراف از شکایت قانونی را مستلزم حذف مصاحبه نوروزی با سایت “خانه ملت” و عذرخواهی او از این رسانه و خبرنگار آن دانسته و افزوده است: «ذکر این نکته حائز اهمیت است که جنابعالی پیشتر نیز در گفت وگوهای خود اظهاراتی را بیان کرده‌اید که جنجال بسیاری را به دنبال داشته است که از جمله آن می‌توان به اظهارات شما درباره سرنگونی هواپیمایی اوکراینی، چند همسری بودن پیامبر و امامان، پادرمیانی ۲۰۰ مسئول برای آزادی یک ساقی و.. نام برد.»

حسن نوروزی در باره سرنگونی پرواز ۷۵۲ تهران کی‌یف گفته بود: «هواپیمای اوکراینی مشکوک بود، نظامیان خوب عمل کردند.» او حتی ادعا کرده بود که کنترل هواپیمای اوکراینی در اختیار آمریکا بود. این اظهارات نیز با توجیهات مختلف انکار یا ترمیم شدند. 

توجیه دیگر نوروزی آن است که می‌گوید پس از انجام مصاحبه با دیده‌بان ایران، به خبرنگار گفته که شوخی کرده است. علی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل دادگستری در یادداشتی نوشته است که با وجود صدها کشته و مجروح و زندانی، مجلس حتی برای نمایش هم که شده، کمترین توجهی به رویدادهای آبان ۹۸ نکرد. او در واکنش به توجیه نوروزی نیز گفته است:  «این چه نوع شوخی با واقعه‌ای است که طبق آمارهای رسمی، حداقل نزدیک ۳۰۰نفر کشته و عده بسیار بیشتری زخمی یا زندانی شدند و زندگی‌های بسیاری از هم پاشیده شد؟»

نوروزی در مصاحبه با دیده‌بان ایران، در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم برگزاری دادگاهی برای تعیین تکلیف کشته‌های ‌آبان ۹۸ گفته بود: «یعنی چی؟ دادگاه چی برگزار شود؟» مجتهدزاده، وکیل دادگستری، در نقد این جواب نوشته است: «جای تاسف است که نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس سخنی تا این حد مغایر قانون و مبادنی دادرسی عادلانه مطرح کرده است: «آیا حتی یک پرونده برای این قتل‌ها تشکیل نشده است، چرا هنوز حتی یک نفر به عنوان قاتل در برابر این تعداد بالای قربانی معرفی نشده است؟ در کدام نظام حقوقی دنیا در روز روشن، طبق آمار رسمی حداقل ۳۰۰ نفر را در خیابان می‌کشند و حتی یک نفر به عنوان قاتل معرفی نمی‌شود؟ … این یک نمره بسیار منفی برای نظام قضایی کشور است و به همین ترتیب یک آبروریزی و بی‌اعتباری مضاعف برای مجلس.»

این حقوقدان در پایان یادداشت خود گفته که سخنان نوروزی، بیانگر ابعاد وسیع و تراژیک آبان ۹۸ است: «این تراژدی را نباید صرفا در کشته شدن تعداد پرشماری از شهروندان و خسارت‌های جسمی و مالی و حیثیتی به عده بسیار بیشتری دید. تراژدی اصلی آن جاست که نه فقط دادخواهی لازم و مبتنی بر شرع و قانون صورت نمی‌گیرد بلکه شاهد تحریف برخی واقعیت‌ها و حتی تمسخر آنها هستیم.»

در تازه‌ترین واکنش، موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دوازدهم  به حمایت از همکار خود برخاسته و ادعای تازه‌تری را مطرح کرده است: «فرد ناشناسی با ایشان تماس داشته و گزینشی حرف‌های او را منتشر کرده است.»

غضنفرآبادی در پاسخ غیرمستقیم به مدیرمسئول سایت دید‌ه‌بان ایران نیز مدعی شده که پایگاه تماس با نوروزی در داخل کشور نبوده و “بعید است بشود شکایت کرد

هم‌زمان، جمعی از مادران کشته‌شدگان آبان ۹۸ در ویدئویی خطاب به نوروزی و عوامل خو‌نریزی‌های آن ماه گفته‌اند: «از سوراخ‌هایتان بدون محافظ بیرون بیایید. ما محاکمه‌تان می‌کنیم.»

این ویدئو پاسخی است به نماینده رباط کریم که گفته بود چه کسی می‌خواهد آنها را محاکمه کند. در این ویدئو، مادران و نزدیکان قربانیان دوش به دوش هم ایستاده‌اند و بر کف زمین، قاب عکس‌های کشتگان را کنار گلدان‌های گل و ریسه‌های نور چیده‌اند. یکی از مادران می‌گوید: «شما بیایید بیرون، بیایید به میدان محاکمه‌تان با ما…»

+ محتوای گزارش منتشر شده، لزوماً به معنای قبول و تأیید آن توسط تریبون نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا