نقد و تحلیل

چرا آواز خواندن برای جسم و ‌جان خوب است؟

کمابیش همهٔ ما در زندگی آواز خوانده‌ایم، چه زمانی که مدرسه می‌رفتیم، چه در مراسمی مهم و رسمی یا فقط برای دل خودمان.

آیا آواز‌ خواندن کاری است که برای سلامتی ما مفید است و بهتر است آن را بیشتر انجام دهیم؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد هم‌نوایی با آهنگ و آواز خواندن گروهی روحیه و سیستم ایمنی را بهتر می‌کند و فشار خون و درد‌های مزمن را کاهش می‌دهد. بعضی پزشکان در انگلستان آواز خواندن را برای برخی بیماران تجویز می‌کنند. اما چرا آواز خواندن برای جسم و جان مفید است؟

خلسه با آواز‌خوانی

یکی از اثرات قابل‌توجه آواز‌خوانی روحیه و حال خوبی است که همان دم احساس می‌کنیم. دکتر مایکل موزلی، مجری سرشناس برنامه‌های علمی بی‌بی‌سی، می‌گوید آواز خواندن باعث آزاد شدن “هورمون‌های شادی” مانند دوپامین و آندروفین می‌شود و به طور طبیعی حالت خلسه و سرخوشی ایجاد می‌کند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که آواز خواندن اثراتی مشابه مصرف شاهدانه دارد. به تازگی دریافته‌اند که اندوکانابینوئید‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارند و رفتار و واکنش‌هایی مانند مصرف گیاه شاهدانه ایجاد می‌کنند. در پژوهشی روی زنان بالای ۵۰ سال دریافتند که آواز‌خواندن در گروه کر سطح اندو‌کانابینوئید‌ها را در خون آنها ناگهان ٪۴۲ بالا می‌برد.

تحقیقات هم‌چنین نشان می‌دهد اکسی‌توسین، هورمون ارتباط اجتماعی هم افزایش پیدا می‌کند. شاید این توضیح خوبی باشد که آواز خواندن گروهی چه زود یخ آدم‌ها را آب می‌کند. خلسهٔ طبیعی که آواز خواندن ایجاد می‌کند باعث می‌شود از درد رها شوید. بسیاری از کسانی که دچار درد‌های مزمن بوده‌اند می‌گویند با آواز‌ خواندن نیاز به دارو‌های ضد‌درد کمتری داشته‌اند.

آواز خواندن و سیستم ایمنی بدن

یکی از جالب‌ترین یافته‌های اخیر این است که حتی یک ساعت آواز خواندن گروهی باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می‌شود. در پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ انجام شد اثر آواز خواندن را با گوش دادن به موسیقی مقایسه کردند و دریافتند کسانی که آواز می‌خوانند میزان ایمنو‌گلوبولین ای بالاتری دارند، نوعی پادتن که در خط مقدم دفاعی سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند.

چرا آواز خواندن برای جسم و ‌جان خوب است؟

دکتر دیزی فن‌کورت، که چندین پژوهش در زمینهٔ آواز‌خواندن و تأثیر آن بر سیستم ایمنی بدن انجام داده است دریافته است که فقط چند جلسه آواز خواندن گروهی باعث کاهش عفونت‌ها و التهاب‌های مزمن می‌شود. کاهش التهاب باعث بهبود توانایی سیستم ایمنی در واکنش به عفونت‌ها و بیماری‌ها می‌شود. سیستم ایمنی ما می‌تواند از منابع و توان بیشتری برای مبارزهٔ مؤثر با مهاجمان استفاده کند. دکتر فن‌کورت می‌گوید:”اما موضوع فقط این نیست، می‌دانیم که التهاب به سلامت روان ما هم ربط دارد برای مثال در بیماری افسردگی”.

آواز خواندن و سلامت روان

پژوهش دکتر فن‌کورت نشان داد که چگونه آواز خواندن به افراد در زمینه سلامت روان کمک می‌کند. در یک تحقیق روی زنان مبتلا به افسردگی پس‌از زایمان دریافتند زنانی که در برنامه‌های آواز‌خوانی شرکت می‌کنند در مدت چند هفته نشانه‌های افسردگی تا ٪۴۰ در آنها کاهش پیدا می‌کند.

چرا آواز خواندن برای جسم و ‌جان خوب است؟
توضیح تصویر،پژوهش‌ها نشان می‌دهد حتی پنج دقیقه آواز خواندن هم اثر دارد

آواز خواندن اثرات عمیق و گوناگون جسمی و روانی دارد. به ما اعتماد‌به‌نفس می‌بخشد، از تنهایی در‌می‌آییم و بر میزان اضطراب ما اثر مثبت می‌گذارد.

دکتر فن‌کورت می‌گوید:” در کنار اینها کاهش فشار‌خون و تنش عضلانی و ضربان قلب و فعال شدن مسیر پاداش در مغز را هم باید در نظر گرفت”. او در ادامه می‌گوید آواز خواندن حتی باعث کارایی بهتر ریه‌ها در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی می‌شود و حتی حالت بدنی افراد را هم بهبود می‌بخشد.

بعضی از پزشکان در انگلستان برای درمان بیماری‌های اعصاب و روان و انواع بیماری‌های مزمن دیگر بیماران خود را به عنوان فعالیت اجتماعی درمانی به گروه‌های کر معرفی می‌کنند. دکتر فن‌کورت می‌گوید: “گروه‌های درمانی بالینی در انگلستان هستند که گروه‌های کر و برنامه‌های هنری دیگری به صورت جمعی ترتیب می‌دهند، جایی که می‌توان افرادی با درد‌ها و بیماری‌های مزمن را به آنها ارجاع داد و نتیجهٔ آن شگفتی‌آور است”.

چقدر باید آواز بخوانید تا حال‌تان خوب شود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که حتی پنج دقیقه آواز خواندن هم اثر دارد. اگر بتوانید هر روز سر ساعت مشخصی این کار را انجام دهید باعث می‌شود که در برنامهٔ روزانه‌تان خوب جا بیفتد. اگر بخواهید فواید آن بیشتر شود چرا به گروه کر حضوری یا مجازی نمی‌پیوندید؟ ارتباط اجتماعی باعث می‌شود که این عادت شکل بگیرد و آن را ادامه دهید.

آواز خواندن کاری ندارد، خرجی هم ندارد اما یک خروار خاصیت دارد، از وضعیت بدنی بهتر، کارایی بهتر ریه‌ها و فشار‌خون تا سرحال شدن و کاهش عفونت و التهاب. حتی اگر همه مدام به شما گفته‌اند بهتر است از این کار دست بردارید، یادتان باشد آواز خواندن که عار نیست، این کاری است که از همه بر‌می‌آید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا