انرژی

وال استریت ژورنال: ایران تولید قطعات پیشرفته برنامه هسته‌ای را از سر گرفته

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارشی منتشر کرده که در آن می‌گوید فعالیت‌های ساخت تولید سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت هسته‌ای کرج از سرگرفته شده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر به نظارت بر آن نیست.

دوم تیر ماه امسال سایت هسته‌ای تسای کرج در حمله پهپادی آسیب دید و مقامات ایران اسراییل را متهم کردند که در این حمله دست داشته‌اند. هر چند اسراییل در این باره سکوت کرد.

در حالی که ایران می‌گوید تلاشی برای ساخت تسلیحات هسته‌ای ندارد، این گزارش می‌گوید با نگاهی به تاسیسات کلیدی ایران می‌توان دریافت که آنها می‌توانند در صورت تمایل مخفیانه به ساخت تسلیحات مشغول شوند؛ هر چند در حال حاضر شواهدی برای ساخت سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

مجتمعی که به گزارش وال استریت ژورنال، ایران در آن کار تولید قطعات کاربردی برای سانترفیوژهای پیشرفته‌اش را از سر گرفته مجتمع تسای کرج است.

اولین بار نیست که این مجتمع موضوع گفت‌و‌گوی دیپلمات‌های غربی و همچنین کشورهایی قرار گرفته که نگران برنامه هسته‌ای ایران قرار گرفته است.

مجتمع تسای نزدیک شهر کرج است و در چند گزارش زیر مجموعه‌ای از شرکت فناوری سانتریفیوژ ایران عنوان شده است.

حالا روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات‌های غربی می‌گوید ایران از اواخر ماه اوت کار در تسا را از سر گرفته است و به مرور در کارش سرعت داده است.

یکی از این دیپلمات‌ها می‌گوید این مجموعه اکنون قطعات مورد نیاز دستکم ۱۷۰ سانتریفیوژ پیشرفته را در تسا تولید کرده است.

ایران مدت‌هاست که پس از خروج یک جانبه آمریکا از برجام اجرای بسیاری از تعهدات اصلی خود در این توافقنامه را متوقف کرده و به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اجازه دسترسی به این سایت را نمی‌دهد.

ممانعت ایران از نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در مجتمع کرج با انتقادهایی مواجه و خبرساز شد. از جمله آژانس می‌گوید جلوگیری از تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در تضاد با توافق اخیر با ایران است. بعدتر، اتحادیه اروپا هم از ایران خواسته تا فورا به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اجازه بدهد از مجتمع هسته‌ای تسای کرج بازدید کنند.

در سفر ۲۱ شهریور رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران، مقامات ایرانی توافق کرده بودند که بازرسان آژانس می‌توانند برای سرویس تجهیزات و تعویض کارت‌های حافظه به این کشور سفر کنند.

مسئولان ایران اما اکنون استدلال می‌کنند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک با آژانس مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین‌ها) مجتمع کرج نمی‌شود، چرا که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد.

دوم تیر ماه امسال یک کارگاه ساخت سانتریفیوژهای سازمان انرژی اتمی ایران در کرج هدف حمله پهپادی قرار گرفته و خسارت دید.

اکنون وال استریت ژورنال از قول یکی از یکی از دیپلمات‌ها غربی نوشته که ایران سانتریفیوژهای خود را در تاسیسات فردو قرار داده و اگر چه هیچ نشانه‌ای از انتقال قطعات تولید شده به محل دیگری نیست، افزایش تولید این قطعات بدون نظارت احتمال این سناریو را بیشتر می‌کند.

گزارش تازه وال استریت ژورنال اگر با یافته های آژانس مطابقت داشته باشد، کار را برای دیدار رافائل گروسی مدیرکل آژانس و هم چنین مذاکرات هسته‌ای در وین دشوار خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا