جامعه

بازار عمده گل نرگس خراسان جنوبی استان‌های همجوار است

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: گل نرگس تولیدی این استان به دلیل اینکه به زاهدان و مشهد نزدیک‌تر است، برای فروش به این شهرها ارسال می‌شود.

غلامرضا قوسی افزود: در زمینه فروش گل نرگس بسته‌بندی، نگهداری، ماندگاری و ارسال مهم است که هرچه مسافت نزدیک‌تر باشد، گل بهتری به دست مشتری می‌رسد.

وی درباره کیفیت گل نرگس خوسف نسبت به نرگس شیراز اظهار داشت: شرایط اقلیمی خراسان جنوبی، آب، هوا، تغذیه و کودهای حیوانی باعث شده کیفیت گل نرگس تولیدی خراسان جنوبی بهتر باشد که این نیز مزیتی برای استان است از طرفی شرایط آب و هوایی گرم و خشک استان میزان بهره‌وری و تولید را نسبت به سایر استان‌هایی که گل نرگس دارند، کمتر می‌کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در مورد گرفتن اسانس گل نرگس گفت: استان مرکزی یا خوزستان در این خصوص اقدام کرده و عطر گل نرگس را تولید کردند اما با توجه به اینکه تهیه دستگاه‌ها و فرآوری گل نرگس برای عطر و اسانس‌گیری باید دارای توجیه اقتصادی باشد، اگر در خراسان جنوبی بخش خصوصی یا بهره‌بردار درخواست و توانایی انجام کار را داشته باشد، حمایت می‌شود.

وی عنوان کرد: چون فقط ۲ شهرستان خراسان جنوبی در زمینه کشت گل نرگس فعال است احتمالا توجیه اقتصادی برای اسانس‌گیری در استان نیست که اگر بود اقدام می‌شد و اگر پیشنهادی در زمینه فرآوری گل نرگس و تهیه عطر آن باشد، سازمان جهاد کشاورزی استان، سازمان تعاون و سایر نهادهای مربوط با ارائه تسهیلات خاص حمایت می‌کنند.

قوسی گفت: اگر فرآوری گل نرگس در استان توجیه اقتصادی داشته و مانند سایر محصولات کشاورزی درخواست وجود داشته باشد، حوزه صنایع تبدیلی تکمیلی و بسته‌بندی حمایت کرده و مجوزهای لازم را صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: درخصوص معرفی گل نرگس خوسف نیز چند جشنواره گل نرگس در شهر خوسف برگزار شد که این اقدامات باعث معرفی بیشتر محصول شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی درباره پرداخت تسهیلات به بهره‌برداران گل نرگس گفت: تاکنون تسهیلاتی اعلام و ابلاغ نشده اما اگر از محل تبصره ۱۸ تسهیلاتی اعلام شود، شامل گل نرگس نیز خواهد شد.

وی بیان کرد: درصد سود تسهیلات و مدت تنفس مربوط به ساختار بانکی است و ما هم این مسائل را می‌دانیم و مکاتبه می‌کنیم اما ساختار تسهیلات اعلام و پرداخت شده، این گونه است.

قوسی افزود: این‌که بهره‌بردار اعلام می‌کند تا حداقل سه سال گل نرگسی که کشت کرده به بهره‌وری و فروش نمی‌رسد تا بتواند اقساط تسهیلات را پرداخت کند جهاد کشاورزی هم می‌داند اما ساختار تسهیلات، با درصد سود و مدت تنفس در نظر گرفته شده است.

وی سطح زیرکشت گل نرگس در خراسان جنوبی را ۳۹ هکتار اعلام کرد و گفت: ۷۵۰ بهره‌بردار گل نرگس در این استان فعالیت دارند و بیشترین سطح زیر کشت مربوط به شهرستان خوسف با ۲۴ هکتار و بعد شهرستان طبس با ۱۴.۵ هکتار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: برداشت گل نرگس در خراسان جنوبی از اواخر آبان آغاز شد و در صورتی که شرایط جوی استان مساعد باشد تا نیمه اسفند ادامه دارد.

وی عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۶ میلیون شاخه گل نرگس از نرگس‌زارهای خراسان‌جنوبی برداشت شود و سال گذشته ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار شاخه گل نرگس برداشت شد.

قوسی در مورد بازار فروش گل نرگس تولید شده در خراسان‌ جنوبی که بیشتر بازارهای گل مشهد و زاهدان است و گل نرگس شیراز در بازار گل تهران شناخته شده، گفت: برند نرگس شیراز معروف است، چون در استان فارس و کازرون گل نرگس معروف است و به‌صورت دیم و آبی کشت می‌شود.

وی افزود: میزان تولید گل نرگس فارس، خوزستان، کازرون، بهبهان و لرستان از خراسان جنوبی بیشتر است و اغلب به‌صورت دیم کشت می‌شود، طبیعی است در بازار گل تهران گل نرگس شیراز معروف باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا