اقتصادانرژی

دیدار مدیرکل آژانس با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در آستانه مذاکرات وین

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در تهران به سر می برد با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کرده است.

این ملاقات در آستانه تصمیم گیری شورای حکام آژانس درباره گزارش جدید مدیرکل درباره ایران و یک هفته پیش از آغاز مجدد مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام در وین صورت گرفته است. هدف از مذاکرات اعمال مجدد محدودیت بر برنامه اتمی ایران در ازای رفع تحریم های اتمی ایالات متحده است.

آقای گروسی پیش از ورود به تهران ابراز امیدواری کرده بود که در این سفر بتواند موافقت مقام های ایرانی را برای “فعالیت های ضروری” آژانس در ایران جلب کند.

هنوز جزئیاتی از توافق احتمالی دو طرف منتشر نشده اما اعلام شده که دو مقام در یک کنفرانس خبری در تهران شرکت می کنند.

قرار است پس از انجام این دیدار آقای گروسی عازم دیدار حسین امیرعبدللهیان وزیر خارجه ایران شود.

گرچه این دومین سفر وی به تهران از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی است اما در جریان سفر شهریور ماه مدیرکل آژانس دیدار با وزیر خارجه ایران انجام نداد.

در برنامه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه های امروز مدیرکل در تهران اعلام کرده، ملاقاتی با ابراهیم رئیسی درج نشده است.

در برنامه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه های امروز مدیرکل در تهران اعلام کرده، ملاقاتی با ابراهیم رئیسی درج نشده است

منبع تصویر،FARSتوضیح تصویر،

در برنامه ای که آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه های امروز مدیرکل در تهران اعلام کرده، ملاقاتی با ابراهیم رئیسی درج نشده است

در موارد گذشته، مدیر کل آژانس در سفر به تهران با رئیس جمهور ایران هم دیدار می کرد.

ایران در ماه های اخیر سطح همکاری خود با آژانس را کاهش داده است. آژانس می گوید این کشور به برخی از سئوالات بازرسان از جمله کشف مواد رادیواکتیو در مکان های از قبل اعلام نشده به آژانس، پاسخ نداده است.

تاسیسات اتمی ایران در ماه های اخیر از جمله در نطنز و کرج هدف حملاتی قرار داشته است که ایران می گوید از سوی یک کشور خارجی انجام شده است. برخی از مقام های ایرانی انجام این حملات را به اسرائیل نسبت داده اند.

از جمله این حملات به یک مرکز فنی ایران در کرج بوده که در زمینه سانتریفیوژها نسل جدید در آن تحقیق می‌شود.

پس از این حمله ایران می‌گوید دوربین های نظارتی آژانس در آن آسیب دیده و تا زمان تکمیل بررسی ها اجازه نصب مجدد آن را نمی دهد. این موضوع به موارد اختلاف ایران و آژانس اضافه شده است.

مدیرکل آژانس ابراز امیدواری کرده این اختلافات در جریان سفر وی به تهران حل و فصل شود.

ساعاتی پیش از شروع ملاقات های مدیرکل آژانس در تهران، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد مذاکرات وین که قرار است به زودی با شرکت ایران برگزار شود، گام‌های اخیر جمهوری اسلامی در غنی‌سازی اورانیوم را “نگران‌کننده و تحریک‌آمیز” توصیف و ایران را تلویحا به تلاش برای ساختن بمب اتمی متهم کرد.

او گفت که غنی‌سازی از این نوع فقط توسط کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای انجام می‌شود.

آقای پرایس تلاش احتمالی ایران از وارد کردن فشار بر ایالات متحده از طریق افزایش غنی‌سازی را بی‌اثر دانست و گفت که این نوع اقدامات “هیچ اهرمی در مذاکرات وین در اختیار ایران قرار نخواهد داد.”

مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام به درخواست آیت الله علی خامنه ای به صورت غیرمستقیم میان ایران و آمریکا انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا