فناوری

درز اطلاعات مشترکان از سامانه احراز هویت وزارت ارتباطات شایعه است/ مشترکان نگران نباشند

اخیرا اطلاعاتی در فضای مجازی منتشر شده که گفته شده این اطلاعات از هک کردن سامانه احراز هویت وزارت ارتباطات (شاهکار) به دست آمده است؛ اطلاعاتی نظیر برخی اطلاعات شهروندان که از برخی اپراتورها مثل همراه اول استفاده میکنند. بررسی موضوع، کذب بودن این خبر را تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، اخیرا اطلاعاتی از شماره تلفن، نام و نام خانوادگی و آدرس مشترکان تلفن همراه در فضای مجازی منتشر شده که گفته می شد این اطلاعات از هک کردن سامانه احراز هویت وزارت ارتباطات به دست آمده است.

در این خبر ادعا شده که ۶۹ میلیون اطلاعات سامانه شاهکار به بیرون درز کرده است و در اینترنت در حال خرید و فروش است.

این سامانه شاهکار نام دارد و وظیفه مطابقت کد ملی مشترک با کد ملی ثبت شده توسط اپراتور را عهده دار است.

سامانه شاهکار چیست و چه اطلاعاتی در اختیار دارد؟

سامانه شاهکار در پی مصوبه شورای عالی فضای مجازی به منظور تامین کامل حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی و حقیقی در سال ۹۴ راه‌اندازی و به تدریج سرویس های مختلف به آن اضافه شده است.

سرویس پاسخگویی به استعلام تطبیق شماره تلفن همراه با کد ملی صاحب خط تلفن، به عنوان یکی از سرویس های اصلی این سامانه است که به نهادها، سازمان ها، بانک ها، کسب و کارها ارائه می شود.

این سرویس جهت بررسی تطبیق بین شناسه هویتی ثبت شده برای سرویس با شناسه سرویس مورد بهره برداری قرار می گیرد.

سامانه شاهکار در واقع یک واسط بین اپراتورهای مخابراتی و مراجع تطبیق هویت است، اپراتورها پیش از ارائه سرویس به مشترکین خود، از طریق سامانه شاهکار، هویت مشترکین را از نظر حقیقی یا حقوقی، ایرانی یا خارجی بودن صحت‌ سنجی می‌ کند و در صورت تائید درستی اطلاعات در سامانه، اپراتور اجازه ارائه سرویس به مشترکین را دارد.

این خدمت به عنوان یکی از روش های احراز اصالت هویت مالک سرویس (نظیر تطبیق شماره تلفن همراه و کد ملی شخص حقیقی یا شناسه ملی شخص حقوقی) مورد کاربرد خواهد بود.

در حال حاضر این خدمت از طریق گذرگاه ملی خدمات دولت (GSB) قابل واگذاری به دستگاه های اجرایی و کسب و کار های مورد تایید این رگولاتوری است.


تقریبا همه مردم ایران موبایل دارند و موضوع درز اطلاعات مشترکان موبایل جامعه مخاطب زیادی دارد

شاهکار هک شده است؟

کمی پس از انتشار این خبر، متخصصان و کارشناسان بررسی صحت و سقم موضوع را آغاز کردند و طولی نکشید که به این نتیجه رسیدند که دیتایی که هم اکنون عرضه شده پیش از این هم با عنوان دیگری برای فروش قرار گرفته بوده است و دیتای جدیدی نیست. پس اصل موضوع با تردید مواجه شد.

پاسخ وزارت ارتباطات به خبر هک چیست؟

کمی بعد هم، مجتبی جوانبخت، مدیرکل امنیت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از بررسی موضوع اعلام کرد که سامانه شاهکار هک نشده است و خبر را تکذیب کرد.

این مدیر دولتی اضافه کرد که حتی اطلاعاتی که در فضای مجازی منتشر شده با اطلاعات سامانه شاهکار مطابقت ندارد و صرفا از عنوان سامانه شاهکار برای اعتبار بخشیدن به اطلاعات نادرست و ایجاد جذابیت بیشتر استفاده شده است.

این از معدود دفعاتی است که مدیران وزارت ارتباطات در برخورد با اخبار یا شایعات هکری، سرعت عمل به خرج می دهند و در موقع مناسب خود را موظف به پاسخ گویی و شفاف سازی می دانند.

به این ترتیب اگرچه این روزها سیر حملات هکری و آسیب امنیتی به کشور زیاد شده است؛ اما در این موضوع اخیر جای نگرانی ای برای مشترکان وجود ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا