بازار سرمایه

قطر نخل‌های صادراتی ایران را پس فرستاد

پس از حواشی تکذیب و تایید صادرات نخل ایران به قطر، گمرک جمهوری اسلامی اذعان کرد که دوحه یک محموله‌۶۰۰ تنی نخل‌ها را برگردانده است. علت عودت معلوم نیست و صدور نخل با لنج از مبدا بوشهر نیز مسکوت مانده است.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران تایید کرده که در فاصله مهر تا آبان سال جاری، ۵۸۸ اصله نخل به وزن ۶۰۰ تن و به ارزش ۱۳۵هزار دلار به قطر صادر شده‌اند. اذعان به صادرات نخل‌ها در حالی است که هیچ یک از مقامات رسمی در باره اخبار مربوط به قاچاق نخل به قطر موضع‌گیری نکرده بودند.

این مقام به خبرگزاری ایسنا گفته که در گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، چهار فقره اظهارنامه صادراتی نخل به مقصد قطر ثبت شده اما همه ۵۸۸ اصله درخت برگشت خورده است. او افزوده که صاحب کالا بار دیگر مجوزهای لازم از جمله قرنطینه جهاد کشاورزی استان را اخذ کرده و محموله در حال انجام تشریفات ورود به کشور است.

در این توضیحات مشخص نیست که علت صدور نخل‌ها به قطر و دلیل برگردانده شدن آنها چیست. در عین حال روشن نشده که ارسال غیررسمی نخل‌ها به قطر با چه معیارهایی و تحت نظارت چه دستگاهی انجام گرفته یا می‌گیرند.

گفته می‌شود که این نخل‌ها برای زیباسازی فضای سبز قطر در جریان بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ صادر می‌شوند. مالکان نخل‌ها نیز می‌گویند که به دلیل کم آبی، شوری آب و خطر خشک شدن، آنها را می‌فروشند.

ویدئوهایی که در روزهای گذشته در در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بودند، نخل‌های از ریشه درآمده  شهرستان دشتستان در استان بوشهر را نشان می‌دادند. دادستان دشتستان پیش‌تر صادرات نخل‌ها به کشورهای همسایه را تکذیب کرده و گفته بود که این صحنه‌ها به نخل‌های “بی‌ثمر” و “بی‌کیفیت” مربوط بوده است.

خبرگزاری تسنیم از قول یاسر حیدری، دادستان دشتستان نوشته بود: «فردی که صاحب این نخل‌ها بود، ۱۸ درخت را به دلیل بی‌کیفیت بودن به قیمت هر اصله یک میلیون و پانصدهزار تومان فروخته و کارشناسان جهاد کشاورزی هم بی‌صرفه بودن نخل‌ها را تایید کرده‌اند.»

حیدری در عین حال، صادرات نخل‌ها به کشورهای عربی همسایه را انکار کرده و گفته بود که از آنها برای فضای سبز منطقه استفاده شده است.

اما تنها یک روز بعد از این سخنان، رئیس “انجمن ملی خرما” در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، صادرات نخل‌های ایرانی به کشورهای همسایه را تایید کرد و از وزارت جهاد کشاورزی خواست تا این کار به یک شغل تبدیل نشده است، جلوی آن را بگیرد.

برگشت خوردن محموله ۶۰۰ تنی نخل از قطر در حالی رسانه‌ای شده که چگونگی صادرات پراکنده نخل هم‌چنان مبهم و ناروشن است. گفته می‌شود که این نخل‌ها با لنج به قطر حمل می‌شوند. 

معاون جهاد کشاورزی بوشهر اعلام کرده که صادرات نخل غیرقانونی نیست و افزوده که در سه سال و نیم گذشته، نزدیک چهارهزار نخل ایرانی از بوشهر برای توسعه فضای سبز مربوط به جام جهانی، به قطر صادر شده است. او جام جهانی را یک فرصت اقتصادی برای ایران خوانده و گفته که بوشهر می‌تواند از این فرصت استفاده کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا