رفاه و تامین اجتماعی

قرص‌ کرونای شرکت مرک تاثیر کم‌تری از آنچه تصور می‌شد دارد

شرکت مرک یکی از تولید کنندگان قرص مولنوپیراویر وعده داده بود که این دارو روند بیماری کرونا را به میزان قابل توجهی در بدن مبتلایان مهار می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند اثر بخشی این دارو کمتر از میزان گزارش شده است.

کنسرن آمریکایی مرک یکی از تولیدکنندگان قرص‌های ضد ویروس کرونا به نام مولنوپیراویر به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) گزارش کرده بود که داروی تولید شده این شرکت روند شدت‌گیری بیماری کرونا در بدن مبتلایان را به میزان ۵۰ کاهش می‌دهد.

اما اکنون و با انجام یکسری تحقیقات به نظر می‌رسد که مولنوپیراویر تولید شده در مرک، بیشتر از ۳۰ درصد در پیشگیری از عوارض حاد کرونا موثر نیست.

قرص‌های مولنوپیراویر را شرکت فایزر نیز تولید می‌کند و گفته است درمان ترکیبی این قرص با یک داروی ضد ویروس قدیمی به نام “ریتوناویر” ۸۹ درصد در کاهش بستری شدن در بیمارستان یا مرگ و میر مبتلایان به کرونا موثر است.

آژانس دارویی اتحادیه اروپا (EMA)  نیز پیش در واسط ماه جاری میلادی گفته بود که این قرص می‌تواند برای درمان مبتلایان به ویروس کووید-۱۹ که در خطر ابتلا به نوع حاد بیماری هستند مورد استفاده قرار گیرد.

 مولنوپیراویر اولین بار در اوایل نوامبر در بریتانیا تایید شد. این دارو توانایی تکثیر ویروس کرونا در سلول‌های بدن را کاهش می‌دهد و در نتیجه سیر رشد بیماری را کند می‌کند. تعدادی از شرکت‌های داروسازی در حال حاضر روی داروهای ضد ویروس کووید-۱۹ کار می‌کنند. قرص‌های مولنوپیراویر و پاکلووید این مزیت را دارند که می‌توان آنها را به راحتی در خانه مصرف کرد. در حالی که داروی رمدسیویر (Remdesivir)  باید تزریق شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا