فناوری

واکنش‌ها به حکم قطعی حبس مدیرعامل سایت دیوار

واکنش‌ها به اعلام محکومیت قطعی مدیر عامل سایت دیوار کماکان ادامه دارد؛ سازمان نظام صنفی یارانه‌ای استان تهران در نامه‌ای به قوه قضائیه خواستار توقف اجرای این حکم شده است.

حسین اسلامی، رئیس هیأت مدیره‌ سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در این نامه به میلیون‌ها کاربر و صدها هزار کسب‌وکار اشاره کرده و حکم مدیرعامل این سایت را “شوک” توصیف کرده است.

در این نامه آمده: “طبیعی است این شرکت را نمی‌توان بابت آنچه بر روی آن کنترلی ندارد و خارج از علم و اطلاع آن است مجازات کرد. همانطور اگر کسی با استفاده از سیم‌کارت اپراتورهای تلفن همراه فعل مجرمانه‌ای انجام دهد واضح است که مجرم مسئول ارتکاب جرم است و نه اپراتور همراه.”

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران افزوده است که “چنین تصمیماتی می‌تواند منجر به ناامیدی فعالین اقتصادی به خصوص جوانان گردد”.

همزمان مجتبی توانگر،رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس ایران هم در پیامی که در توییتر منتشر کرده بدون اشاره مستقیم به سایت دیوار، به حکم بازداشت مدیرعامل آن واکنش نشان داده است.

آقای توانگر نوشته: “کاش تا زمان روشن شدن این چارچوب‌ها، دستگاه محترم قضا با مدارای بیشتری نسبت به کارآفرینان این حوزه برخورد نماید.”

دیروز اشکان آرمندهی، مدیر عامل “دیوار” حکم صادر شده علیه خود را در دادگاه تجدید نظر را تائید کرد؛ اتهام او “فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء از طریق جذب زنان تن‌فروش” اعلام شده است.

قوه قضائیه ایران آقای آرماندهی را به سه ماه و یک روز حبس غیرقابل تبدیل محکوم کرده است.

مدیرعامل سایت دیوار می‌گوید: “۲۲ ماه پس از بازداشت ۱۲ ساعته من و تودیع وثیقه یک میلیارد و صد میلیون تومانی، سرانجام حکم قطعی در دادگاه تجدیدنظر صادر شد: سه ماه و یک روز حبس غیرقابل تبدیل. ‌عنوان اتهامی این حکم «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء از طريق جذب زنان تن‌فروش»بوده است.”

او نوشته: “من در حالی به حبس محکوم شده‌ام که در دیوار شرایطی فراهم کرده‌ایم تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار کسب‌وکار در سراسر کشور بتوانند با استفاده از امکانات دیوار روزگار بگذرانند و همچنین بیش از ۱۱۰۰ نفر از جوانان ایران مستقیم در دیوار مشغول به کار باشند.”

سایت دیوار در اطلاعیه‌ای که منتشر کرده گفته “صرفا در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۶ میلیون آگهی‌ (۲۰ درصد آگهی‌های بررسی شده)‌ به دلیل نقض قوانین، گزارش کاربران یا دستور قضایی رد شده است. بدیهی است دیوار امکان بررسی انگیزه، سوءنیت و سابقه احتمالی یکایک ۴۴ میلیون کاربر استفاده‌کننده از این پلتفرم را ندارد و به همین دلیل باید بین مسئولیت پلتفرم و کاربر آگهی‌دهنده تمایز حقوقی قائل شد.”

دیوار مانند وبگاهها و اپلیکیشینهای دیگرایرانی پایگاهی برای ارائه کالاهای نو و دست دوم است؛ این پایگاه در سال ۹۲ راه‌اندازی شد.

سال پیش بعضی رسانه‌های ایران در گزارشهایی نوشته بودند عده‌ای در قالب آگهی فروش کفش زنانه جلوباز و استفاده از عبارت‌های خاص در تبلیغ خدمات جنسی ارائه می‌دهند.

در آخرین اظهار نظرها، مهدی سالم مشاور اطلاع رسانی وزیر جدید ارتباطات در جواب توئیتی که آرش کریم بیگی، خبرنگار و مدیرعامل شاتل موبایل نوشته است، پاسخ داده: «اقای دکتر زارع پور شخصا این موضوع را پیگیری کردند و انشاالله شاهد حل شدن این مشکل هم باشیم»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا