فناوری

احداث استادیوم قابل باز‌سازی و انتقال در جام جهانی قطر

“استادیوم ۹۷۴” ورزشگاهی است که قطر آن را برای میزبانی دیدارهای جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ با طرح بازسازی و انتقال دوباره آن به مکانی دیگر پس از پایان این رقابت‌ها، ساخته است.

برگزاری بازی‌های المپیک و جام جهانی برای کشورهای میزبان همیشه با احداث ورزشگاه‌های بزرگ و با مخارج نجومی روبرو بوده است.

استفاده مناسب از این مجموعه‌های ورزشی پس از پایان برگزاری این رویدادهای بزرگ ورزشی جهان، برای کشورهای میزبان اغلب قابل اجرا نیست و به ویژه به عنوان یک چالش سنگین اقتصادی محسوب می‌شود.

تازه‌ترین نمونه‌های این معضل جدی، در آفریقای جنوبی و برزیل که برای میزبانی جام‌های جهانی فوتبال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ استادیوم‌های بزرگی را احداث کردند، قابل مشاهده است.

این کشورها در طول سال‌های اخیر به علت عدم وجود موقعیت برای استفاده و بهره‌برداری مناسب از این اماکن بسیار مجهز و مدرن ورزشی، با مخارج سنگین و مشکلات اساسی، دست و پنجه نرم می‌کنند.

قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ تا به‌حال کوچک‌ترین کشوری بوده که برگزاری این رقابت‌ها را به عهده داشته است. این کشور برای میزبانی جام جهانی فوتبال با احداث ۸ استادیوم با فن‌آوری‌های نوآور، سرمایه‌گذاری کلانی کرده است.

آیا این ورزشگاه‌های مدرن و بزرگ در قطر پس از جام جهانی ۲۰۲۲ نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت؟ این پرسش با توجه به اینکه شمار شهروندان تابع کشور قطر فقط بر حدود ۳۰۰ هزار نفر بالغ می‌شود، معقولانه است.

قطر یکی از این ۸ استادیوم را برای میزبانی ۶۴ دیدار جام جهانی با طرح و برنامه متفاوتی که تاکنون در ورزش جهان سابقه نداشته، ساخته است. “استادیوم ۹۷۴” نام ورزشگاهی است که قطر آن را با طرح بازسازی و انتقال دوباره به مکانی دیگر پس از پایان این رقابت‌ها، ساخته است.

این استادیوم که بر اساس شماره کُد بین‌المللی خط تلفن قطر (۰۰۹۷۴) و تعداد کانتینرهای استفاده شده برای ساخت آن، نام‌گذاری شده است، قابل بازسازی و انتقال است.

قطری‌های اعلام کرده‌اند که قطعات استادیوم ۹۷۴ را پس از پایان جام جهانی دوباره از هم جدا خواهند کرد و برای ساخت یک استادیوم در مکان دیگری در اختیار قرار خواهند داد.

زینا خلیل حاج، فعال دفاع از محیط زیست در خاورمیانه، در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله می‌گوید: «اگر به موارد انتقادی پیرامون استادیوم‌های بزرگی که در سرتاسر دنیا ساخته شده‌، اما بعد از آن استفاده نشده است، نگاه کنیم، استادیوم ۹۷۴ به نوعی مفید است.»

این کارشناس محیط زیست اضافه می‌کند: «قطر با بالاترین میزان سرانه تولید دی‌اکسید کربن در جهان، سهم چشمگیری در آلودگی محیط زیست دارد. ساختن چنین استادیومی بیشتر جنبه تبلیغاتی برای قطر دارد. قطر به عنوان یک کشور ثروتمند، در عرصه دفاع از محیط زیست مسئولیت ویژه‌ای روی دوش خود دارد. قطری‌ها باید رفتار خود را در امور مصرفی، تغییر دهند.»

دیدارهای جام جهانی ۲۰۲۲ از روز ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر سال ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱)، در قطر و برای دومین بار در تاریخ در قاره آسیا برگزار می‌شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا