انرژی

اومیکرون برنامه دیدارهای اوپک پلاس را به هم زد

اوپک و متحدانش دیدارهای فنی را به تعویق انداختند تا فرصت بیشتری برای ارزیابی تاثیر شیوع واریانت جدید ویروس کرونا که اومیکرون نام دارد، داشته باشند.

قیمت های نفت روز جمعه همسو با بازارهای مالی دیگر در پی واکنش وحشت زده سرمایه‌گذاران به اخبار شیوع واریانت جدید ویروس کرونا سقوط کرده و بیش از ۱۰ درصد ریزش کرده بودند که بزرگترین کاهش روزانه از آوریل سال ۲۰۲۰ بود. سقوط قیمتها در معاملات روز جمعه با نقدینگی اندکی که به دلیل تعطیلات عمومی آمریکا وجود داشت، تشدید شده بود.

پیش از روز جمعه اوپک پیش بینی کرده بود بازار با اقدام آمریکا و کشورهای مصرف کننده بزرگ دیگر در آزادسازی ذخایر نفت استراتژیک، دچار مازاد عرضه خواهد شد.

طبق اسناد مشاهده شده، اوپک و متحدانش نشست کمیته فنی اوپک پلاس را از روز دوشنبه به چهارشنبه به تعویق انداختند و همان روز نشست وزیران اوپک برگزار خواهد شد.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس به جای سه شنبه در روز پنج شنبه تشکیل جلسه می دهد و همان روز وزیران اوپک پلاس دیدار خواهند کرد و احتمالا تصمیم خود درباره سیاست تولید نفت در ماههای آینده را اعلام می کنند.

یک منبع آگاه در اوپک پلاس گفت: ما به زمان بیشتری برای اطلاعات درباره واریانت جدید و ضرورت این که باید اقدام جدی‌تری انجام دهیم یا خیر نیاز داریم.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس به منظور تسهیل تدریجی حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز محدودیت عرضه که سال گذشته به اجرا گذاشته بود، از اوت هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه می کند. این گروه همچنان ۳.۸ میلیون بشکه در روز تولیدش را محدود نگه داشته است و تحلیلگران می گویند پس از آزادسازی ذخایر نفت از سوی کشورهای مصرف کننده و تبعات قرنطینه‌های جدید بر تقاضا، ممکن است اوپک پلاس افزایش تولید برنامه ریزی شده را متوقف کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا