انرژی

گروسی: ایران غنی‌سازی ۹۰ درصدی ندارد

رافائل گروسی رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش ها از غنی سازی ۹۰ درصدی در ایران را تکذیب کرد.

آقای گروسی در گفتگو با شبکه تلویزیونی ۲۴ فرانسه گفت تنها کسی که در تاسیسات هسته ای ایران حضور دارد آژانس است و آژانس می تواند بگوید ایران غنی سازی ۹۰ درصدی ندارد.

ایران که در حال حاضر دومین روز دور تازه مذاکرات احیای برجام را پشت سر گذاشته است روز چهارشنبه اسرائیل را به “مسموم کردن” مذاکرات وین و “دمیدن در شیپور دروغ” متهم کرده و گفته است کشورهای شرکت کننده در مذاکرات به آنچه او خبرهای جعلی خوانده، “بی توجه” هستند.

رافائل گروسی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ۲۴ فرانسه تاکید کرد در پی خروج آمریکا از برجام ایران نیز با وجود تعهد به غنی سازی ۳.۵ درصدی، تدریجا غنی سازی خود را به ۶۰ درصد رسانده که “تا ۹۰ درصد راه زیادی ندارد.”

آقای گروسی در این مصاحبه در عین حال گزارش‌ها از آغاز غنی سازی بیست درصدی در فردو را تایید کرد.

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش کرده بود ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی را با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات فردو آغاز کرده است.

این خبرگزاری در عین حال خبر داد براساس یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نسخه‌ای از آن را خبرگزاری رویترز دیده است، آژانس می‌خواهد بازرسی‌های خود از تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم را افزایش دهد و ایران نیز موافقت کرده که فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس در تاسیسات فردو افزایش یابد.

این آژانس می‌افزاید به رایزنی‌های خود با ایران در مورد ترتیبات عملی برای تسهیل اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی در فردو ادامه خواهد داد.

تاسیسات اتمی فردو
توضیح تصویر،آژانس می‌گوید ایران موافقت کرده که فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس در تاسیسات فردو افزایش یابد

آژانس بین المللی انرژی اتمی ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و ناظر بر اجرای بخش‌های فنی برجام بوده است.

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن تحریم‌های دوران دونالد ترامپ را برطرف کند و دوباره به توافق هسته‌ای برگردد اما ایالات متحده تاکید کرده ایران ابتدا باید به تمامی تعهدات خود بازگردد. دو کشور تاکید می‌کنند طرف مقابل باید در اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود.

ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا