رفاه و تامین اجتماعی

چه واقعیت‌هایی را هنوز درباره ایدز نمی‌دانیم؟

تازه‌های پزشکی هفته: مطمئن‌ترین راه پیشگیری و آزمایش ایدز در خانه. ربط شکنندگی استخوان با سیگارهای الکترونیکی و کشورهایی که می‌توانند الگوی تغذیه سالم باشند.

با این که چهل سال از  گزارش اولین مورد مبتلا به ایدز می‌گذرد، اما ویروس اچ‌آی‌وی هنوز جهان را تهدید می‌کند.

به‌گزارش Health Everyday؛ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند و به دلیل ابتلا به آخرین مرحله عفونی اچ‌آی‌وی (سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز)، جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، در سال ۲۰۲۰، حدود ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان بر اثر بیماری‌های مرتبط با ایدز جان باخته‌اند.

با این حال هنوز بسیاری از افراد حقایق مرتبط با این بیماری را نمی‌دانند:

هرکسی ممکن است به اچ‌آی‌وی مبتلا شود: زمانی که اچ‌آی‌وی و ایدز برای اولین بار ظاهر شدند، ایدز نام‌های دیگری از جمله “سرطان همجنس‌گرایان” را به خود اختصاص داد. این نام‌ها از آن زمان به بعد کنار گذاشته شده‌اند، زیرا اکنون مشخص شده است که هر کسی می‌تواند به اچ‌آی‌وی آلوده شود.

شاید شما از وجوداچ‌آی‌وی بی‌خبر باشید: اوایل ورود ویروس اچ‌آی‌وی به بدن، ممکن است افراد آلوده، علائم آنفولانزا مانند خستگی، تب، سردرد، گلودرد و درد ماهیچه‌ها و مفاصل را در دو تا چهار هفته اول تجربه کنند. سایر علائم شامل غدد لنفاوی دردناک و متورم و بثورات پوستی با برجستگی‌های کوچک صورتی یا قرمز است. اما بسیاری از افراد در این مرحله (حاد) عفونت هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند و می‌توانند بدون اینکه متوجه شوند، ویروس را پخش کنند. تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا اچ‌آی‌وی مثبت هستید یا خیر، انجام آزمایش است.

رابطه جنسی ایمن، مطمئن‌ترین راه پیشگیری است: بهترین راه برای جلوگیری از عفونت این است که همیشه رابطه جنسی ایمن داشته باشید. در‌عین‌حال CDC توصیه می‌کند: اگر دارای شرکای جنسی متعدد هستید و رابطه جنسی محافظت‌نشده دارید یا از سوزن برای تزریق مواد مخدر استفاده می‌کنید، هر ۶ ماه یکبار آزمایش اچ‌آی‌وی انجام دهید.

اچ‌آی‌وی یک حریف قدرتمند دارد: قبل از سال ۱۹۹۶، ابتلا به اچ‌آی‌وی اساساً به‌معنای مرگ قطعی بود. اما در طول دو دهه بعد، داروهایی معروف به درمان ضد رتروویروسی (ART) تکامل یافت و مورد استفاده قرار گرفت. این رژیم دارویی به جلوگیری از تکثیر ویروس کمک کرده و می‌تواند ایدز را از یک بیماری کشنده به یک بیماری قابل‌کنترل تبدیل نماید.

اچ‌آی‌وی از طریق هر نوع تماسی قابل انتقال نیست: افسانه‌ها هنوز در مورد اچ‌آی‌وی/ایدز فراوانند. به‌عنوان‌مثال، شما نمی‌توانید از طریق نیش حشرات، در آغوش گرفتن، دست دادن، یا استفاده از توالت یا ظروف مشترک به اچ‌آی‌وی مبتلا شوید. همچنین این ویروس از طریق بوسه با دهان بسته یا تماس با عرق یا اشک یک فرد آلوده، قابل انتقال نیست.

اچ‌آی‌وی پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید: دو گونه از ویروس اچ‌آی‌وی وجود دارد: اچ‌آی‌وی ۱ و اچ‌آی‌وی ۲. اکثر عفونت‌های اچ‌آی‌وی در ایالات متحده و سراسر جهان از نوع اول هستند. CDC خاطرنشان می‌کند اچ‌آی‌وی ۱ اگر درمان نشود، باعث ایدز می‌شود.

شما می‌توانید در خانه آزمایش اچ‌آی‌وی انجام دهید: چندین آزمایش خانگی اچ‌آی‌وی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است و می‌توان آنها را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه خریداری کرد. شما همچنین می‌توانید برای آزمایش خون معمولی به پزشک یا تقریباً به هر مرکز بهداشت عمومی مراجعه کنید. این مراکز همچنین مشاوره محرمانه در محل ارائه می‌دهند.

BdT Deutschland Bild des Tages Berlin HIV Gedenken

برای بلعیدن پنج دارو سراغ الکل نروید

اگر از بیماری رنج می‌برید و دارو مصرف می کنید، مهم است که بدانید آیا می‌توانید با خیال راحت، همراه آنها الکل مصرف کنید یا نه.

به‌گزارش نشریه بریتانیایی سان؛ نوشیدن مشروبات الکلی می‌تواند وضعیت طبیعی بدن شما را تغییر دهد؛ به‌عنوان ‌مثال تغییر فشار خون، درجه حرارت و سطح هیدراتاسیون (میزان آب بدن). این تغییرات در صورت مصرف الکل در کنار دارو، می‌تواند خطرناک باشد.

در اینجا ۵ داروی رایج معرفی شده است که نباید به همراه آنها الکل مصرف کنید:

پروپرانولول: پروپرانولول یک داروی بتا بلاکر است که برای درمان و تسکین علائم طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله اضطراب، مشکلات قلبی و میگرن استفاده می‌شود. پروپرانولول منجر به کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب می‌شود. الکل نیز می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد، بنابراین ترکیب پروپرانولول و الکل می‌تواند باعث افت ناگهانی فشار خون، سرگیجه، حالت تهوع، سبکی سر و حتی غش شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها: چند آنتی‌بیوتیک وجود دارد که شما هنگام مصرف آنها باید از نوشیدن الکل خودداری کنید. مترونیدازول که معمولاً برای درمان دندانپزشکی یا برای از بین‌بردن زخم‌های عفونی تجویز می‌شود و تینیدازول که اغلب برای از بین‌بردن عفونت‌ها و مقابله با باکتری‌هاست. ترکیب الکل با این دو آنتی‌بیوتیک می‌تواند عوارض جانبی دردناکی از جمله درد معده، استفراغ، گرگرفتگی و ضربان قلب سریع یا نامنظم به همراه داشته باشد. باید مراقب لینزولید و داکسی‌سایکلین نیز باشید.

Junge Frau mit Taschentuch

داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا: داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌توانند به الکل واکنش نشان دهند و باعث خواب‌آلودگی و سرگیجه شدید شوند. این امر به‌ویژه در صورتی که قصد رانندگی دارید بسیار مهم است. نوشیدن الکل در کنار مصرف این داروها باعث عدم تمرکز می‌شود.

داروهای ریفلاکس معده: ترکیب آنها با الکل باعث تاکی‌کاردی (ضربان سریع قلب) و تغییرات ناگهانی در فشار خون می‌شود. برخی از داروهای سوزش سر دل، مانند زانتاک (رانیتیدین) نیز می‌توانند اثرات الکل را تشدید کنند.

داروهای ضد افسردگی: ترکیب این داروها با الکل علائم افسردگی را بدتر می‌کند. اگر برای افسردگی یا بیماری روانی دیگری مانند اختلال اضطراب، اختلال دوقطبی، اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال وسواس تحت درمان هستید، ممکن است لازم باشد در صورت مصرف داروهایی مانند نورپرامین، پروزاک (فلوکستین)، زلوفت (سرترالین) مصرف الکل را محدود کرده یا کاملاً از آن اجتناب کنید.

سیگار الکترونیکی، استخوان‌ها را شکننده می‌کند

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که درست همانند سیگارهای معمولی، نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی می‌تواند استخوان‌ها را ضعیف‌تر کند.

به‌گزارش نشریه پزشکی مدیکال اکسپرس Medical Express؛ محققان مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیا، با مطالعه بر روی ۵ هزار و ۶۰۰ فرد ۲۰ تا ۸۰ ساله دریافتند، کسانی که هم‌اکنون از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند یا در گذشته سراغ آن رفته بوده‌اند، ۴۶ درصد بیشتر احتمال دارد که در اثر یک حادثه کوچک دچار شکستگی استخوان شوند.

مطالعات قبلی، سیگارهای الکترونیکی را با سایر مشکلات سلامتی از جمله بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)، بیماری قلبی و افسردگی مرتبط دانسته‌اند.

USA elektronische Zigaretten Symbolbild

به‌گفته محققان این شواهد بسیار مهم است زیرا سیگارهای الکترونیکی اغلب به افراد سیگاری برای ترک دخانیات توصیه می‌شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که نیکوتین و مایعات طعم‌دار مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی ممکن است برای سلول‌هایی که بافت استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند سمی باشند. البته هنوز به تحقیقات بیشتری در این‌باره نیاز است.

محققان در مطالعه جدید همچنین اعلام کردند که در میان مصرف‌کنندگان سیگارهای معمولی، میزان شکستگی استخوان‌ها ناشی از ضربه‌های جزئی، در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، ۶۳ درصد بیشتر است.

این یافته‌ها ۲۲ نوامبر در مجله American Journal of Medicine Open منتشر شد.

کدام کشورها می‌توانند الگوی تغذیه سالم باشند؟

بسیاری از غذاهای محلی در سراسر جهان، به همان نسبت که خوشمزه‌اند، مغذی هم هستند.

به‌گزارش هلث لاین؛ شما برای امتحان برخی از این غذاهای خوشمزه و سالم، لزوماً نیازی به سوار شدن به هواپیما و سفر به کشورهای دوردست ندارید بلکه فقط کافیست سری به آشپزخانه خود بزنید یا در انتخاب و خرید مواد غذایی دقت بیشتری کنید. در ادامه این گزارش را بخوانید تا بدانید در کدام کشورها غذاهای بسیار لذیذی آماده می‌شوند که سالم هم هستند.

یونان: اغلب مردم یونان، رژیم غذایی مدیترانه‌ای را دنبال می‌کنند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای از کرت، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین جزیره یونان سرچشمه گرفته است. براساس برخی تحقیقات، مردم کرت نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر امید به زندگی بالایی دارند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنها کمتر است. برای اینکه راهی آسان برای لذت‌بردن از طعم و فواید غذاهای یونانی داشته باشید، خوراکی‌های ساده مانند ماهی کبابی، میوه‌ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون و ماست را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

Philadelphia Sushi Rolls mit Lachs

ژاپنرژیم‌های غذایی سنتی ژاپنی سرشار از غذاهای دریایی و سبزیجات هستند. همین موضوع شاید یکی از دلایلی باشد که ژاپن بالاترین میانگین امید به زندگی را در جهان دارد.به‌ویژه ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳، بااهمیت برای سلامت قلب و عروق است.محصولات تخمیر‌شده سویا مانند میسو همچنین حاوی پروبیوتیک هستند، نوعی باکتری مفید که سلامت روده را ارتقا می‌‌دهد. در میان غذاهای ژاپنی،مصرف غذاهای حاوی نودل، برنج و غذاهای سرخ‌‌شده مانند تمپورا را، متعادل کنید.

مکزیک: غذاهای سنتی مکزیکی، سرشار از لوبیا، و همچنین آووکادو، ذرت، گوجه‌فرنگی و فلفل چیلی، منبع بسیار خوبی از ریزمغذی‌ها مانند منیزیم، آهن، پتاسیم و روی هستند.

کره: یکی از سالم‌ترین غذاهای کره‌ای کیمچی است که حاوی سبزیجات تخمیر شده است. کیمچی نه تنها منبع غنی از پروبیوتیک محسوب می‌شود، بلکه ترکیبات سالمی مانند زنجبیل، فلفل قرمز و سیر دارد و می‌تواند برای بهبود سطح کلسترول شما مفید باشد.

تایلند: غذاهای تایلندی سرشار از سبزیجات و ادویه‌هایی از جمله زردچوبه، گشنیز، زنجبیل و فلفل چیلی است. به‌طور‌خاص، زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که به‌دلیل خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی آن، به‌طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

ایتالیا: ما در مورد پیتزاها و کالزون‌های گوشت پرشده با پنیر اضافی صحبت نمی‌کنیم، بلکه منظور، خوراک‌های مملو از روغن زیتون، گوجه‌فرنگی تازه و سبزیجات است. در واقع، رژیم غذایی سنتی ایتالیایی تاکید زیادی بر غذاهای دریایی، غلات کامل، میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات، همراه با بسیاری از گیاهان، ادویه‌ها و چاشنی‌ها دارد. گاه‌به‌گاه یک لیوان شراب قرمز سالم به این غذاها اضافه کنید و خواهید دید که چرا ایتالیایی‌ها به خاطر نوع خوراک‌شان همیشه تحسین می‌شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا