اقتصادانرژیجامعه

بلینکن: واشنگتن نسبت به ایران چندان خوشبین نیست اما برای توافق دیر نشده است

آنتونی بلینکن، رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲ دسامبر (۱۱ آذر) اعلام کرد که واشنگتن به رغم از سرگیری مذاکرات در وین، نسبت به تمایل ایران برای بازگشت به برجام چندان خوشبین نیست.

وی تصریح کرد: «باید به شما بگویم، اقدامات اخیر، بیانیه‌های اخیر به‌گونه‌ای نیست که ما را خوش‌بین کند.»

وی افزود: «اما حتی اگر زمان در حال سپری شدن باشد، هنوز برای ایران دیر نیست که نگرش و گفت‌وگوی خود را به شیوه‌ای معنا دار تغییر دهد تا توافق سال ۲۰۱۵ حفظ شود.»

وی این سخنان را در یک نشست خبری در حاشیه اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم بیان کرد و در دیداری که با سرگئی لاوروف، همتای روس خود داشت بر مسدود کردن مسیرهای ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تاکید داشت.

این سخنان در حالی مطرح شد که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی امروز خود با آنتونی بلینکن خواستار «پایان فوری» مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای شد.

ما خیلی سریع، ظرف یک یا دو روز متوجه خواهیم شد که آیا ایران جدی است یا خیر.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

با این حال در نشست خبری امروز، بلینکن در پاسخ به سوالی درباره این درخواست به‌طور مستقیم صحبت نکرد و تنها گفت: «ما خیلی سریع، ظرف یک یا دو روز متوجه خواهیم شد که آیا ایران جدی است یا خیر.»

وی افزود: «در آینده نزدیک ما قادر خواهیم بود قضاوت کنیم که آیا ایران در مذاکرات حسن نیت دارد یا خیر.»

توافق هسته با ایران در سال ۲۰۱۵ بین جمهوری اسلامی و قدرت‌های بزرگ منعقد شد اما پس از خروج یکجانبه آمریکا در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌ها، تهران نیز بسیاری از تعهدات خود را رها کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران به برجام برگردد، آمریکا نیز آماده بازگشت به این توافق است.

دیدار بلینکن و لاوروف و موضوع اوکراین

Jonathan Nackstrand/AP
دیدار بلینکن و لاوروفJonathan Nackstrand/AP

از سوی دیگر آنتونی بلینکن در دیدار امروز خود با همتای روس خود به تحریکات نظامی مسکو علیه اوکراین اشاره کرد و از این کشور خواست تا نیروهای خود را عقب براند و به توافقات مینسک و آتش بس در دونباس پایبند بماند.

وی تاکید کرد که بهترین راه رو به جلو، دیپلماسی همراه با اجرای کامل توافقات مینسک است، فرآیندی که ایالات متحده آماده حمایت از آن است.

وی در عین حال تهدید کرد اگر مسکو راه تشدید نظامی را انتخاب کند، واشنگتن و متحدان آن ساکت نخواهند نشست و روسیه متحمل هزینه‌های سنگین خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا