جامعهخبر

امانوئل مکرون: نمایندگی دیپلماتیک مشترک اروپایی در کابل باز می‌کنیم

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز شنبه گفت که چندین کشور اروپایی در حال کار برای افتتاح یک نمایندگی دیپلماتیک مشترک در کابل هستند تا سفرای آنها بازگردند.

آقای مکرون قبل از عزیمت به عربستان سعودی به خبرنگاران در دوحه گفت: “ما به سازمانی بین چندین کشور اروپایی فکر می‌کنیم… یک مکان مشترک برای چندین کشور اروپایی که به سفرای ما اجازه حضور در کابل می‌دهد.” آقای مکرون در حال حاضر در حال سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس است.

او افزود که “این اقدامی متفاوت از به رسمیت شناختن سیاسی یا گفتگوی سیاسی با طالبان است… ما به محض اینکه بتوانیم نمایندگی داشته باشیم، یک نمایندگی خواهیم داشت.”

هفته گذشته، توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان همراه با هیاتی از کمیسیون اروپا با امیرخان متقی، وزیر خارجه و شماری از مقام‌های دولت طالبان دو روز در دوحه قطر گفتگو کردند. نمایندگان اتحادیه اروپا شرایط اعطای کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای اروپا را به طالبان اعلام کردند.

طالبان می‌گوید در این گفتگوها از اتحادیه اروپا خواسته که مسایل بشردوستانه باید از ملاحظات سیاسی جدا شوند، و تاکید شده که پیشرفتها از طریق “همکاری و نه فشار” بدست آید.

در بیانیه‌ اتحادیه اروپا محتوای این گفتگوها نشر شده است.

سفارتهای کشورهای غربی در کابل پس از تسلط طالبان در پانزدهم اوت/آگست، بسته شده اند و کارکنان آنها به دوحه انتقال یافتند که از آنجا امور افغانستان را پیش می‌برند.

قبلا اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده بود که دفتر ماموریت بشردوستانه خود در افغانستان را فعال نگه دارد و طالبان نیز در مورد تامین امنیت این دفتر اطمینان دادند.

ایالات متحده، کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه تمایلی به به رسمیت شناختن رسمی دولت طالبان نشان نداده اند.

همزمان، فرانسه عملیاتی برای خروج نزدیک به سیصد و سی نفر از افغانستان انجام داده است.

امروز، آقای مکرون از نقش دولت قطر در تخلیه بیش از این سیصد نفر از جمله اتباع فرانسوی از افغانستان تشکر کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه گفته است ۲۶۰ افغان، یازده فرانسوی و ۶۰ هلندی از افغانستان خارج شده‌اند. این ماموریت با کمک قطر سازماندهی شد و افرادی که تخلیه شدند در پایان هفته آینده از دوحه به فرانسه منتقل خواهند شد.

گفته شده بسیاری از افراد تخلیه شده از جمله غیرنظامیانی هستند که با ارتش فرانسه همکاری می‌کردند. در میان افرادی که خارج شده‌اند، خبرنگارانی که در افغانستان جانشان در خطر بوده است، نیز حضور دارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا