اقتصادجامعهخبر

اریک زومر؛ شخصیتی جنجالی که می‌خواهد رئیس‌جمهوری فرانسه شود

اریک زومر، نویسنده اهل بحث و جدل و شخصیت تلویزیونی فرانسوی، اعلام کرده که می‌خواهد برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲ فرانسه نامزد شود. او امروز (دوشنبه ۶ دسامبر) در اولین تجمع انتخاباتیش مورد حمله قرار گرفت. مردی در میان جمعیت و زمانی که آقای زومر در حال رفتن به محل سخنرانیش بود، گردن وی را گرفت که بلافاصله با واکنش ماموران امنیتی روبرو شد.

براساس گزارش‌ها مچ دست آقای زومر آسیب دیده است و دکترهای وی گفته‌اند که باید ۹ روز استراحت کند.

خبر اعلام نامزدی برای ریاست جمهوری فرانسه از سوی آقای زومر و شرکت وی در اولین گردهمایی انتخاباتی، پایانی است بر چند ماه گمانه‌زنی در رسانه‌ها درباره احتمال تبدیل شدن او به رقیب اصلی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فعلی، به جای مارین لو پن، نامزد راست افراطی.

در ماه اکتبر، یکی از نظرسنجی‌ها خبر از رای ۱۷ درصدی آقای زومر در یک انتخابات فرضی داد که اندکی بیشتر از رای مارین لو پن بود. البته نظرسنجی‌های دیگر حاکی از عقب بودن او از خانم لو پن بودند، در حالی که آقای مکرون با حدود ۲۵ درصد آراء پیشتاز بود.

آقای زومر همیشه شخصیتی جنجالی بوده است و بعضا با دونالد ترامپ مقایسه می‌شود. او پیش از این کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ رئیس‌جمهور سابق آمریکا را علنا ستوده بود.

فرانسه در نگاه او “دژی است که به محاصره اسلام درآمده است” و هشدار می‌دهد که کشور بدون تغییرات عمیق در سیاست‌های مهاجرتی شاهد بروز یک “جنگ داخلی” خواهد بود.

جزئیات کلیدی

متولد حومه شمالی پاریس در ۱۹۵۸، اریک زومر در خانواده‌ای یهودی که اصلیتی الجزایری داشتند اما شهروند فرانسه بودند بزرگ شد. خانواده او در زمان جنگ الجزایر به فرانسه مهاجرت کرده بودند. پدرش بهیار بود و مادرش خانه‌دار.

بعد از فارغ‌التحصیلی از موسسه معتبر مطالعات سیاسی پاریس، در روزنامه له کوتیدیان به عنوان خبرنگار مشغول به کار شد.

او در سال ۱۹۹۶ به عنوان گزارشگر سیاسی به فیگارو، روزنامه اصلی راست میانه در فرانسه، پیوست.

اریک زومر
توضیح تصویر،مباحث پرشور درباره سیاست، مهاجران، اسلام، و موضوعات دیگر اریک زومر را شهره خاص و عام کرده است

در سال ۲۰۰۳، شروع به حضور در برنامه “استدلال می‌کند” شبکه خبری ای‌تله کرد، و در سال ۲۰۰۶، برای کار به عنوان ستون‌نویس به برنامه گفت‌وگومحور پرمخاطب “ما نمی‌خوابیم” در شبکه دولتی فرانسه ۲ دعوت شد.

مباحث پرشور درباره سیاست، مهاجران، اسلام، و موضوعات دیگر او را شهره خاص و عام کرده است.

در پی اخراج از ای‌تله در سال ۲۰۱۴، زومر در سال ۲۰۱۹ به این شبکه که تغییر نام داده بود بازگشت و در برنامه “رودررو با اطلاعات” که اغلب بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ بیننده دارد حاضر شد.

او بیش از یک دوجین کتاب نوشته است که بعضا پرفروشترین نیز شده‌اند. در “جنس اول”، چاپ ۲۰۰۶، نویسنده به تاثیرات به فرض خودش منفی فمینیسم بر جامعه حمله می‌کند. کتاب موفق “خودکشی فرانسوی”، چاپ ۲۰۱۴، تغییرات چهل سال اخیر در سیاست فرانسه را بررسی می‌کند و نتایج خوفناکی می‌گیرد. جدیدترین کتابش که تحت عنوان “فرانسه هنوز حرف آخر را نزده است” با موفقیت عظیمی روبه‌رو شده است و فروشش در تنها یک ماه به بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ جلد رسید.

او در سال ۲۰۱۰ بابت توجیه تبعیض علیه سیاه‌پوستان و عرب‌ها به نفرت‌پراکنی نژادی محکوم شد، و در سال ۲۰۱۶ نیز بابت حرف‌هایی که علیه اسلام زده بود به نفرت‌پراکنی مذهبی. او در چند پرونده دیگر تبرئه شده است، و حالا هم دارد به خاطر این که گفته بود نام یک خبرنگار “توهین به فرانسه” است محاکمه می‌شود.

آقای زومر متاهل است و سه فرزند دارد.

زومر به زبان زومر

او در مصاحبه‌ای که در ماه سپتامبر داشت گفت “من سیاستمداری مثل دیگران نیستم و نخواهم بود.”

هنگام صحبت درباره بخت انتخاباتی مارین لو پن در یک برنامه گفت‌وگومحور در ماه سپتامر، آقای زومر گفت “همه، از جمله اطرافیانش، هر چند که نمی‌پذیرند، و فکر می‌کنم خودش نیز، می‌دانند که نمی‌تواند پیروز شود.” او اضافه کرد که لو پن در مناظره تلویزیونی با مکرون در سال ۲۰۱۷ “تحقیر شد” و با عملکردش “رای‌دهندگان خود را نیز تحقیر کرد”.

اریک زومر

او در همان برنامه گفت “ما به بن‌بست رسیده‌ایم، وضعیتی که آرزوی امانوئل مکرون است. مکرون می‌خواهد در دور دوم با مارین لو پن روبه‌رو شود چون مطمئن است که پیروز خواهد شد. فکر می‌کنم ما باید زیر این میز بزنیم.”

هنگام صحبت درباره نگاهش به مساله مهاجران غیرقانونی در سال ۲۰۱۴ گفت “باید آن‌ها را گرفت، سوار قایق کرد، و به جای اولشان بازگرداند. استرالیا نیز با مهاجرانی که از اندونزی می‌آیند همین کار را می‌کند.”

آقای زومر در مصاحبه‌ای جدیدتر که در سپتامبر ۲۰۲۱ پخش شد گفت که در پایان دوره ریاست‌جمهوری امانوئل مکرون، تعداد خارجی‌های حاضر در خاک فرانسه ۲ میلیون نفر بیشتر از زمانی خواهد بود که انتخاب شد، و تاکید کرد “به نظرم باید این دیوانگی را متوقف کنیم.”

او در یک مصاحبه تلویزیونی دیگر با اظهار نظر درباره مسلمانان فرانسه گفت آن‌ها باید “ادغام شوند، یعنی فرانسوی شوند.” او ضمن بیان این مساله که در ۴۰ سال گذشته فرانسه سعی کرده است تا جای ممکن پذیرای اسلام باشد، اضافه کرد که “یا فرانسه باید منطقا با اسلام کنار بیاید و اسلام را به شکل فعلی آن بپذیرد، یا اسلام منطقا با فرانسه کنار خواهد آمد.”

او در سال ۲۰۱۴ گفت “برخی از مناطق حومه‌ای دیگر حال‌وهوای فرانسه را ندارند” و آن مناطق را “جمهوری‌های اسلامی” خواند.

آقای زومر در سپتامبر امسال در تلویزیون گفت “تسلط ارزش‌های زنانه [به صلح‌جویی، اجماع و مصالحه اشاره کرد] برای جامعه فاجعه‌بار است.” وقتی راجع به آلمان در دوره آنگلا مرکل از او پرسیده شد گفت که “زنانی هستند که ارزش‌های نرینگی را پاس می‌دارند.”

هنگامی که داشت راجع به کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ دونالد ترامپ نظر می‌داد، او را بابت “متحد کردن طبقه کارگر و بورژوازی وطن‌پرست” ستود.

آقای زومر در سال ۲۰۱۸ گفت “پوتین تنها کسی است که اذعان می‌کند پایان دوران عظمت شوروی تاسف‌آور است. پایان آن دوران برای تمامی وطن‌پرستان روس تاسف‌آور است، هنگامی که کشورشان یکی از دو ابرقدرت دنیا بود. دقیقا مانند وطن‌پرستان انگلیسی که دلشان برای امپراتوری تنگ می‌شود. دقیقا مانند وطن‌پرستان فرانسوی که افسوس دوران لوئی چهاردهم یا ناپلئون را می‌خورند. اما در اروپا، وطن‌پرستان یا ناپدید شده‌اند یا اجازه حرف زدن ندارند.”

او در ماه سپتامبر به بی‌اف‌ام تی‌وی گفت “ناتو باید در سال ۱۹۹۰ منحل می‌شد.”

آقای زومر در بسیاری از مصاحبه‌هایش، و همچنین در “خودکشی فرانسوی”، دولت ویشی را که در زمان جنگ جهانی دوم در فرانسه مستقر بود مسئول کامل تمامی اتفاقاتی که در دوران استقرارش افتاد نمی‌داند. به گفته او، همکاری دولت ویشی با نازی‌ها باعث نجات یهودیان فرانسه شد.

به گفته دیگران

مارین لو پن در ماه نوامبر به شبکه خبری بی‌اف‌ام تی‌وی گفت “آغاز کارزار انتخاباتی اریک زومر با نوعی انفجار رسانه‌ای همراه بود. اما صرفا همان یک انفجار بود و فضا حالا دارد آرام می‌شود.”

کریستوف کاستانر، عضو ارشد پارلمان و وزیر سابق کشور در ماه اکتبر، هنگامی که داشت راجع به اتفاقی که در مارسی افتاده بود اظهار نظر می‌کرد، گفت “حس من این است که در چند هفته گذشته، در برنامه‌های تلویزیونی و در سخنرانی‌هایش، اریک زومر هر روز به ما توهین کرده است.” در آن اتفاق، اریک زومر جواب زنی را که به او فحش داده بود با فحش مشابهی داد.

برنارد-هانری لوی، فیلسوف سرشناس، به سی‌ان‌ان گفت “این آقا ترکیب عجیبی از یک یهودی و یک فاشیست است.”

ممکن است اریک زومر جای مارین لو پن، نامزد راست افراطی را در انتخابات بگیرد
توضیح تصویر،ممکن است اریک زومر جای مارین لو پن، نامزد راست افراطی را در انتخابات بگیرد

ژان-لوک ملانشن، رهبر چپ‌های رادیکال فرانسه، در مصاحبه‌ای تلویزیونی در ماه نوامبر گفت “رفتار او مانند یهودی‌ستیزان است.”

او در ماه سپتامبر نیز در جریان یک مناظره تلویزیونی به آقای زومر گفته بود “تو کشور ما را تهدید می‌کنی.”

نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهور سابق فرانسه، در ماه سپتامبر به برنامه‌ای رادیویی گفت “من در بسیاری مسائل با اریک زومر اختلاف نظر دارم، ولی از این که بعضی‌ها می‌خواهند صدای او را ساکت کنند راضی نیستم.”

لو موند، روزنامه چپ میانه در فرانسه، با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان “اریک زومر دونالد ترامپ نیست” گفت که هر دو نفر دوست دارند “گفتمان عمومی را متشنج کنند”، و از شبکه‌های خبری ۲۴ ساعته‌ای که “بیشتر به نظر بها می‌دهند تا حقیقت” بهره می‌برند. اما این روزنامه در عین حال به “تفاوت‌های عمده” موجود میان زومر و ترامپ نیز اشاره کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا