جامعه

پس از سال‌ها یک مقام بلندپایه امنیتی امارات به ایران سفر کرد

شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی برای دیدار با مقام های ایرانی، سفری یک روزه به تهران کرده است.

این اولین سفر یک مقام بلندپایه امارات به ایران پس از سال ها اختلاف و مناسبات سرد میان دو کشور است. روابط ایران و امارات درحال حاضر در سطح کاردار است.

شیخ طحنون بن زاید امروز در تهران با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرده و سپس به ملاقات ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور رفته است.

ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می‌گوید که آقای شمخانی در دیدار با مشاور امنیت ملی امارات ابراز امیدواری کرده سفر همتای اماراتی‌اش به ایران “سرآغاز دور جدیدی از روابط فی‌مابین و بسترساز تحکیم و گسترش همه جانبه مناسبات میان دو کشور باشد”.

ایران و سوریه
توضیح تصویر،وزیر خارجه سوریه همزمان با سفر مشاور امنیت ملی امارات در تهران به سر می برد

رسانه های ایرانی می گویند شیخ طحنون بن زاید گفته “لازم است با تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضمن احصای دقیق زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی، موانع پیش رو شناسایی و رفع شود”.

نورنیوز رسانه نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران گفته “سفر هیات عالی‌رتبه اماراتی به ایران می‌تواند به عنوان گامی مثبت از سوی امارات برای کاهش موانع همکاری میان تهران و ابوظبی دارای ارزش و اهمیت باشد اما شکل‌گیری این رخداد در میانه مذاکرات ایران با ۱+۴ واجد پیام‌های فرامتنی نیز هست”.

امارات از موافقان فشار بر ایران بر سر برنامه های اتمی این کشور بوده است. ایران در حال حاضر وارد مذاکرات احیای توافق هسته ای به قدرت های جهانی شده و امیدوار است کشورهای منطقه از رفع تحریم های آمریکا حمایت کنند.

پیش از سفر این مقام اماراتی به تهران، علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران به امارات سفر کرده بود.

مقام های ایرانی درباره این سفر اطلاع رسانی نکرده بودند و اولین بار دیدار آقای باقری کنی را خبرگزاری رسمی امارات گزارش داده بود.

همزمان با سفر مشاور امنیت ملی امارات به تهران، فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه هم در تهران به سر می‌برد و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که میان دو سفر ارتباطی وجود ندارد.

وزیر خارجه امارات به تازگی پس از سال ها به دمشق پایتخت سوریه سفر کرده بود.

ایران و سوریه روابط نزدیکی با هم دارند و جمهوری اسلامی از مدافعان ادامه حکومت بشار اسد بر این کشور است.

با وجود این روابط نزدیک بخش خصوصی ایران می گوید روابط اقتصادی دو کشور مناسب نیست و طی دست‌کم یک‌سال ‌و نیم گذشته هیچ خودروی ساخت ایران اجازه ورود به سوریه را نیافته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا