اقتصادبازار سرمایهجامعهخبررفاه و تامین اجتماعی

وزیر ارتباطات درباره وظایف کلیدی رگولاتوری: تنظیم‌گری در زیست بوم ارتباطات حول محور توجه به ۳ اصل

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: توسعه عادلانه دسترسی همه مردم ایران به خدمات پرسرعت و با کیفیت ثابت و سیار توام با تحریک تقاضا برای خدمات دیجیتال بومی در کنار حمایت از طیف متنوع صاحبان کسب‌وکارها، تنظیم‌گری در این زیست بوم را به یکی از دشوارترین وظایف حاکمیتی بدل کرده است.

«عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، برنامه‌ریزی برای افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های نوین به ویژه مبتنی بر فیبرنوری و نسل‌های نوین شبکه های ارتباطات سیار را از جمله وظایف کلیدی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال‌های پیش رو عنوان کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با صدور پیامی گفت: سالروز تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، فرصتی برای قدردانی از همکاران ارزشمند و پرتلاشم در یکی از مهمترین حلقه‌های سیاستگذاری، برنامه ریزی و تنظیم گری در زیست بوم پویای فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

وی افزود: در طول نزدیک به دو دهه، پیشرفت زیرساخت‌های ارتباطی، فناوری‌های نوین و توسعه شکل تازه از کسب و کار و نیازها و انتظارات کاربران، سطح پیچیده‌ای از تنظیم‌گری را پدید آورده است. همه گیری بیماری کرونا در ۲سال اخیر، اهمیت توسعه زیرساخت های پهن باند را بیش از پیش آشکار کرده است. چنانکه در کنار بخش بهداشت و درمان، هیچ زیرساختی به اندازه زیرساخت های ارتباطی، در این سال‌ها حایز حساسیت و توجه نزد مردم و سیاستگذاران نبوده است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: توسعه عادلانه دسترسی همه مردم عزیز ایران در اقصی نقاط کشور به خدمات پرسرعت و با کیفیت ثابت و سیار توام با تحریک تقاضا برای خدمات دیجیتال بومی در کنار حمایت از طیف متنوع صاحبان کسب و کارها اعم از سرمایه گذاران کلان یا کارآفرینان  نوپا به دلیل شتاب تحولات و فراگیری دامنه خدمات، تنظیم گری در این زیست بوم را به یکی از دشوارترین وظایف حاکمیتی بدل کرده است.

زارع‌پور خاطرنشان ساخت: مطالعات کارشناسی مداوم در مورد چالش های فراگیری چون نظام تعرفه گذاری اینترنت، برنامه ریزی برای افزایش جذابیت سرمایه گذاری در زیرساخت های نوین به ویژه مبتنی بر فیبرنوری و نسل های نوین شبکه های ارتباطات سیار در کنار تقویت رقابت در تمامی لایه های شبکه ملی اطلاعات، مشارکت در توسعه زیست بوم خدمات دیجیتال و تنظیم گری در حوزه فناوری اطلاعات، تعامل بهینه با رگولاتورهای موجود در بخش‌های دیگر حاکمیت، بهبود روش‌های پایش خدمات ارایه شده به تمامی کاربران و نزدیک شدن نتایج پایش به میزان ارزیابی کاربران از وضعیت این خدمات (QoE)، همچنین نوآوری در ابزارها و فناوری‌های تنظیم گری و افزایش ضمانت اجرایی اعمال مقررات از جمله وظایف کلیدی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال‌های پیش روی است.

وی افزود: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در چارچوب این ماموریت ها باید بیش از گذشته برتوان و خرد جمعی عموم ذینفعان و توانمندسازی منابع انسانی ارزشمند درونی و بیرونی آن تاکید کند و سند تحول سازمان را در کوتاه ترین زمان ممکن تدوین و در دسترس عموم ذینفعان قرار دهد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: البته سایر بخش های مرتبط با ماموریت های جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز باید نقش خود را در تحقق اهداف این سازمان از طریق حداکثرسازی میزان مشارکت تشکل های تخصصی در فرآیند تصمیم سازی ایفا نمایند.

زارع‌پور افزود: اینجانب به عنوان مسوول سیاست گذاری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم تمامی تلاش خود را برای تحقق اهداف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به کار خواهم بست. پشتیبانی کامل و قاطع از جایگاه و تصمیمات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و اقدامات آن سازمان به عنوان بازوی اجرایی کمیسیون، ایجاد یک فضای باثبات برای سرمایه گذاران و فعالین کسب وکار و جذب منابع سرمایه ای لازم برای اقتصادی کردن توسعه زیرساخت های پهن باند ثابت در مناطق کمتر توسعه یافته از جمله سیاست های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های پیش روی خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا