انرژیفناوری

ساخت «جعبه سیاه» برای ثبت فروپاشی تمدن بشری

جعبه سیاه به طور پیوسته داده‌ها درباره دمای زمین، سطح اسیدی شدن اقیانوس‌ها، مصرف انرژی بشر، و سطوح دی اکسید کربن هوا را ثبت می‌کند.

دانشمندان قصد دارند یک سازه بزرگ فولادی بسازند که به‌عنوان «‌جعبه سیاه»ی برای ثبت وقایع منتهی به «فروپاشی تمدن بشری» در اثر تغییرات اقلیمی عمل کند.

این سازه قرار است در اوایل سال آینده در ساحل غربی تاسمانی، جزیره‌ای در حدود 240 کیلومتری استرالیا، ساخته شود؛ جایی که به دور از تمدن بشری، از طریق اینترنت تمام رویدادهای مهم درباره تغییرات اقلیمی را رصد و ثبت می‌کند.

دیواره این سازه فولادی تقریباً سه اینچ (7.5 سانتی متر) ضخامت خواهد داشت، که باعث می‌شود تا مدت زیادی پس از سقوط فرضی تمدن بشری بر جای بماند. داخل أن را انبوهی از کامپیوترهایی پر خواهد کرد که کارشان ذخیره‌سازی اطلاعات اقلیمی است.

این کامپیوترها به طور پیوسته داده‌ها درباره دمای خشکی و دریا، سطح اسیدی شدن اقیانوس‌ها، مصرف انرژی بشر، و سطوح دی اکسید کربن هوا را ثبت می‌کنند. تکمیل‌کننده این داده‌ها، سرفصل‌های اخبار، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، و نتایج کلیدی گردهمایی‌های مهم بین‌المللی درباره شرایط اقلیمی خواهد بود.

«جعبه سیاه» انرژی خود را از نور خورشید تامین می‌کند، و هنگامی که خورشید در دسترس نیست، از باتری انرژی پشتیبان استفاده می‌کند. دانشمندان تخمین می‌زنند که با استفاده از فناوری‌های فشرده‌سازی و بایگانی، «جعبه سیاه» قادر به ذخیره داده‌ها برای 30 تا 50 سال آینده خواهد بود. در طول این مدت، آنها روش‌های جدیدی برای ذخیره‌سازی اطلاعات که می‌تواند صدها سال و حتی بیشتر دوام بیاورد را توسعه خواهند داد.

حتی با وجود تعهدات سفت و سخت رهبران کشورهای جهان مبنی بر سرمایه‌گذاری در بهبود شرایط اقلیمی زمین، این احتمال وجود دارد که دنیا به سوی هدف ایده‌ال حرکت نکند. با فرض ادامه مسیر فعلی، احتمالاً سطح دریاها بالا می‌رود، محصولات زراعی از بین می‌روند، و تامین تغذیه میلیاردها نفر غیرممکن می‌شود. «جعبه سیاه» با این هدف ساخته می‌شود که اگر دنیا به آن سو رفت، نسل‌های آینده بدانند چه اتفاقی افتاده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا