انرژی

گفتگوهای وین؛ وزیر خارجه آلمان می‌گوید چشم‌اندازی برای پیشرفت مذاکرات دیده نمی‌شود

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان روز شنبه گفت، از آنجا که پیشنهاد ایران در وین “مذاکرات را شش ماه به عقب برگردانده” در چند روز اخیر در این مذاکرات هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

خانم بربوک که در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه هفت در لیورپول سخن می‌گفت، تاکید کرد که هیچ چشم‌اندازی برای پیشرفت در این مذاکرات دیده نمی‌شود.

او گفت که فرصت برای حل مشکل، به سرعت در حال از دست رفتن است.

اشاره خانم بربوک به متن جدیدی است که هیات ایرانی به عنوان مبنای جدید مذکرات در پایان ماه نوامبر ارائه کرده است.

همزمان به گزارش رویترز یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است که کشورهای اروپایی بر این نظر هستند که هنوز امکان به نتیجه رسیدن مذاکرات با ایران وجود دارد اما وقت برای این کار تنگ است.

این خبرگزاری همچنین عصر شنبه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش می دهد که مدیران پنتاگون در روز ۲۵ اکتبر مشاور امنیت ملی آمریکا را در جریان مجموعه کامل گزینه های نظامی برای اطمینان از عدم توانایی ایران برای تولید سلاح هسته ای قرار دادند.

طرف‌های حاضر در مذاکرات می‌گویند که در این متن، توافق‌هایی که در جریان شش دور نخست مذاکرات احیای برجام به دست آمده بود، به کلی نادیده گرفته شده است.

روز شنبه علی باقری‌کنی، رئیس هیات مذاکره‌کنندگان ایران به پرس‌تی‌وی گفت که برجام برای ایران یک “خط قرمز” است.

او گفت که ایران به هیچ توافقی “کمتر از برجام” رضایت نخواهد داد.

دور تازه مذاکرات احیای برجام از روز پنج‌شنبه هفته گذشته در وین آغاز شده، اما در دور روز نخست، خبرهای ضد و نقیضی درباره موضع ایران در مذاکرات منتشر شد.

روز جمعه خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی که نامشان فاش نشد گزارش داد که ایران پذیرفته بر اساس متن قبلی به مذاکرات ادامه دهد.

اما آقای باقری‌کنی ساعاتی بعد گفت که ایران همچنان در چارچوب متن جدید در مذاکرات حاضر شده است.

او تاکید کرد که در جریان مذاکرات دو روز اخیر نیز این متن به بحث گذاشته شده است.

صبح روز شنبه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور با همتایان اروپایی‌اش، مذاکراتی “سازنده” درباره برجام و شیوه برخورد با ایران داشته است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای بلینکن که برای شرکت در نشست جی-هفت در لیورپول به سر می‌برد، درباره برجام و شیوه ادامه مذاکرات با وزرای خارجه کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه گفت‌وگو کرده است.

همزمان در تهران، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران گفت: “اگر طرف مقابل مصمم به لغو تحریم‌ها باشد، توافق خوبی صورت خواهد گرفت.”

او همچنین در پاسخ به انتقادها از اینکه ایران در مذاکرات جدی نیست، ارائه متن جدید به مذاکره‌کنندگان را نشانه جدی بودن ایران در مذاکرات توصیف کرد.

ایران از سوی باقی مذاکره‌کنندگان با این انتقاد روبه‌رو شده که در دور جدید مذکرات، تمامی توافق‌های پیشین را نادیده گرفته و خواسته‌هایی جدید مطرح کرده است.

رئیسی و امیرعبداللهیان

ابراهیم رئیسی که در جمع سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه سخن می‌گفت در عین حال از شکست احتمالی مذاکرات و پیش‌بینی‌ها در ارتباط با ادامه تحریم‌ها نیز سخن گفت.

او گفت: “تمام تصمیمات ما در حوزه فروش نفت و منابع مالی بر این است که اگر تحریمها ادامه یافت چگونه بتوانیم کشور را مدیریت کنیم.”

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در همین نشست گفت که وزارت خارجه، در زمینه “بی‌‌اثر کردن تحریم‌ها” ماموریت دارد.

او گفت که ایران به دنبال “توسعه اقتصادی بدون نگاه به مذاکرات وین” است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در حاشیه این نشست در مصاحبه‌ای با شبکه خبر ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده “در حوزه خنثی سازی تحریم‌ها خبرهای بهتری در راه خواهد بود.”

مذاکرات

خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بازگشت تحریم‌های این کشور موجب شد تا دولت پیشین جمهوری اسلامی ایران با مشکلات اقتصادی قابل‌توجهی روبه‌رو شود.

بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم از جمله شعارهای محوری ابراهیم رئیسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ بود.

در پی تغییر رئیس‌جمهور آمریکا، این احتمال مطرح شده بود که بعد از بازگشت این کشور به برجام، از فشار اقتصادی قابل توجهی که بر ایران وجود دارد، بکاهد.

مذاکرات وین نیز به این دلیل آغاز شد که دولت آمریکا به رهبری جو بایدن اعلام کرد حاضر است برخلاف دولت قبلی به برجام بازگردد.

اما بعد از شش دور مذاکرات در وین و تهیه متنی مقدماتی برای رسیدن به توافق، ابراهیم رئیسی در انتخابات ایران پیروز شد و مذاکرات متوقف شد.

بعد از یک وقفه چندماه، اعضای جدید مذاکره کننده، با متنی جدید مذاکرات را در وین از سرگرفتند. این متن با انتقاد طرف‌های اروپایی مذاکرات روبه‌رو شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا