بازار سرمایهجامعهرفاه و تامین اجتماعی

ارزش لیر ترکیه در برابر دلار باز هم سقوط کرد

پول ملی ترکیه، در پی نگرانی‌ها از کاهش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی در اواخر هفته جاری، به پایین‌ترین حد خود تا به امروز رسیده و رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است.

امروز در مقطعی، نرخ لیره ترکیه تقریبا ۷٪ کاهش یافت و به کمتر از ۱۵ دلار رسید؛ اما پس از مداخله بانک مرکزی در بازار برای تقویت آن، ارزش آن اندکی بهبود یافت.

ارزش لیره ترکیه هم‌اکنون معادل حدود نصف ارزش آن در ابتدای سال جاری میلادی است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری، بانک مرکزی را تحت فشار قرار داده است تا علیرغم افزایش تورم، به کاهش نرخ بهره ادامه دهد.

اقتصاددانانی که با خبرگزاری رویترز صحبت کرده‌اند می‌گویند بانک مرکزی ترکیه احتمالا نرخ بهره اصلی خود را روز پنجشنبه آخر این هفته، از ۱۵٪ به ۱۴٪ کاهش خواهد داد. این چهارمین کاهش از این دست در چند ماه اخیر خواهد بود.

رئیس‌جمهور و متحدانش استدلال می‌کنند که کاهش نرخ بهره باعث تقویت صادرات، سرمایه‌گذاری و اشتغال خواهد شد. اما بسیاری از اقتصاددانان می‌گویند که کاهش نرخ‌ها به این میزان غیرمسئولانه است.

نرخ تورم در این کشور در ماه گذشته به ۲۱.۷٪ رسید.

ویکتوریا کریگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول، می‌گوید رانندگان تاکسی و فروشندگان مواد غذایی و مشتریان هتل‌ها همگی تعجب و عصبانیت خود را از این وضعیت ابراز کرده‌اند، چرا که می‌بینند ارزش پول در جیب‌هایشان هر روز کمتر می‌شود.

به طور معمول، بانک‌های مرکزی برای مبارزه با افزایش قیمت‌ها، نرخ‌های ارزی را افزایش می‌دهند؛ اما آقای اردوغان چنین ابزارهایی را “عامل اصلی همه فلاکت‌ها” نامیده است.

اگرچه بانک مرکزی ترکیه تلاش کرده است تا ارزش لیره را با استفاده از ذخایر دلاری خود برای خرید ارز تقویت کند، اما به گفته تحلیلگران این بانک توان کافی برای جلوگیری از سقوط ارزش لیره را ندارد.

بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی در یادداشتی اعلام کرده است “ما تردید داریم که مداخله یا حساب جاری متوازن، هیچ یک در تثبیت ارز موثر واقع شوند”.

در این یادداشت همچنین آمده است که ذخایر نسبتا ناچیز بانک مرکزی ترکیه به این معنی است که مداخلات می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا