جامعه

جنجال “توهین به مقدسات”؛ امام جمعه آزادشهر عزل شد

اظهاراتی در باره عمر بن خطاب و اصل و نسب امامان شیعه، به برکناری امام جمعه اهل سنت آزادشهر انجامید. تشدید فضای دو قطبی شیعه – سنی در شبکه‌های اجتماعی، با مطالباتی چون محاکمه یا اعدام مولوی گرگیج همراه بود.

مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر طی حکمی با امضای امام جمعه گرگان، از مقام خود عزل شد.  برکناری در پی جنجال شماری از رسانه‌ها و روحانیون صورت گرفت و مستمسک آن، سخنان گرگیج در باره لزوم پذیرش خلافت عمر بن خطاب نزد همه مسلمانان بود.

او در نماز جمعه ۱۹ آذر گفته بود: «مادر امام زین العابدین، دختر یزدگرد بود و عمر بن خطاب پس از فتح ایران او را به ازدواج امام حسین درآورد و ۹ امام پس از آن نیز از همین نسل به وجود آمده‌اند. در نتیجه اگر خلافت عمر بن خطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سؤال برده‌ایم.»

خبرگزاری‌های نزدیک به محافل سپاهی و نظامی، این سخنان را توهینی به مقدسات شیعیان خوانده و خواهان مواجهه قضایی و محاکمه گرگیج شده بودند.

خبرگزاری فارس، از جمله در همان روز انتشار اظهارات گرگیج، کمپینی برای برخورد با او راه‌اندازی کرد و مسئله را “فتنه‌ سعودی- اسرائیلی” خواند: «متاسفانه مولوی گرگیج امام جمعه اهل تسنن آزادشهر به شکلی وقیحانه به ائمه اهل بیت علیهم السلام توهین کرده که حتی از بیان آن شرم داریم. ما از قوه قضائیه خواستاریم به این قضیه ورود کرده و با محاکمه این شخص، آب بر همه فتنه‌های سعودی-اسرائیلی بریزد.»

رسانه رسمی حوزه‌ علمیه نیز اعلام کرده بود که صحبت‌های مولوی گرگیج قلوب مسلمانان را جریحه‌دار کرده است.

مولوی گرگیج، خودش پیش‌تر توضیح داده بود که به دلیل بنرهای توهین‌آمیزی که در کوچه و خیابان دیده می‌شوند و برخی تفرقه‌آمیزی‌ها در “ایام فاطمیه” چنین اظهاراتی کرده است. او در عین حال افزوده بود که حرف‌هایش تحریف و تقطیع شده‌اند.

بروز اعتراضات در مخالفت با عزل گرگیج

او در ویدئویی نیز از سوءتفاهم‌های ایجاد شده “عذرخواهی” کرد و گفت اجازه نمی‌دهد کسانی بین شیعه و سنی شکاف ایجاد کنند.

با این همه، کاظم نورمفیدی، نماینده ولی‌فقیه در استان گلستان، طی حکمی گرگیج را منفصل و مولوی نعمت‌الله مشعوف را به جای او منصوب کرد.

دخالت نماینده خامنه‌ای و امام جمعه گرگان در این عزل و نصب، کم‌سابقه است زیرا امامان جمعه اهل سنت در ایران، عموما بر حسب مقبولیت و اعتبار مردمی انتخاب می‌شوند.

در روزهای گذشته، شبکه‌های اجتماعی نیز عرصه فضای دو قطبی شیعه و سنی شده بودند. شماری گرگیج را “ناصبی” خواندند و برخی خواهان اعدام او شدند. کسانی هم حرف‌های او را مصداق “سب النبی” خواندند. همزمان تعدادی هشدار دادند که پاسخگویی متقابل با توهین به مقدسات اهل سنت، به تکمیل “پازل وهابیت” می‌انجامد.

ساعاتی پس از عزل گرگیج تصاویر و عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که از اعتراضات مردم آزادشهر به این حکم حکایت داشتند. معترضان روبروی خانه گرگیج تجمع کرده و خواهان خواهان لغو حکم عزل او شدند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا