جامعهخبر

شقایق باپیری: اگر وثیقه‌ میلیاردی نبود هیچکس بر نمی‌گشت

ملی‌پوش هندبال زنان ایران با تایید پناهندگی خود و تاکید بر محدودیت‌ و فشار حجاب، اعلام کرد که برای آینده ورزشی و پیشرفت خود این تصمیم را گرفته است. شقایق باپیری از روز بعد از بازی با تیم آنگولا، در هتل دیده نشده بود.

نخستین راهیابی تیم ملی هندبال زنان ایران به مسابقات جهانی، بار دیگر حجاب اجباری و محدودیت‌های آن را برجسته کرد و با پناهندگی یکی از بازیکنان همراه شد. تیم که همه بازی‌ها را واگذار کرد، قرار بود جمعه ۲۶ آذر به تهران برگردد. شقایق باپیری پس از مسابقه آخر، دیگر در اردوی تیم و در هتل محل اقامت در والنسیا دیده نشد.

خبر را برگزارکنندگان اسپانیایی و فدراسیون جهانی هندبال اعلام کردند. واکنش سرپرستان تیم ایران در این باره و احتمال پناهندگی شقایق باپیری سکوت بود.

جومه فورت، مدیر کمیته برگزاری جام جهانی هندبال گفته بود: «روز سه‌شنبه متوجه ناپدید شدن این بازیکن شدیم و تنها کاری که از دستمان برمی‌آمد، اطلاع دادن به پلیس بود.»

پنجشنبه ۲۵ آذر، باپیری از پناهنده شدن خود خبر داد و در توضیح این تصمیم، به موضوع حجاب، محدودیت‌ها و فشارها اشاره کرد. او در مصاحبه‌ای اختصاصی با “صدای آمریکا” گفت: «اگر از بازیکنان چک یک میلیارد و پانصد میلیون تومانی نگرفته بودند، هیچکس بر نمی‌گشت.»

شقایق باپیری سابقه شش سال عضویت در‌تیم ملی هندبال زنان ایران و‌باشگاه سپاهان را دارد و از بازیکنان پرتجربه تیم ایران به شمار می‌رود. او پیش‌تر در لیگ هندبال اربیل عراق خانم گل شده بود.

باپیری در یک ویدئو گفته که دلایل پناهندگی‌اش سیاسی نیست بلکه برای آینده ورزشی و پیشرفت خودش این تصمیم را گرفته است. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، این سخنان را ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعضای خانواده او دانسته‌اند که در کردستان زندگی می‌کنند.

برخی نیز خودداری او از بازگشت به ایران را ستوده‌‌اند و برای باپیری آرزوی موفقیت کرده‌اند. کاربری نوشته است: «مگه نگفتید هرکی از وضع موجود ناراحته جمع کنه بره؟ بازیکن تیم هندبال ایران از وضع موجود ناراحت بود جمع کرد رفت…»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا