اقتصادجامعهخبررفاه و تامین اجتماعی

اعتراض به وضع معیشت؛ تجمع بازنشستگان در چند شهر ایران

تجمعات گروهی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران در چند شهر ایران در اعتراض به پایین بودن حقوق و مستمری‌ ادامه دارد. از جمله در تهران و اهواز دامغان و اصفهان بازنشستگان دیروز با برگزاری تجمع اعتراض خود را نسبت به عدم رسیدگی به مشکلاتشان بیان داشتند.

در اهواز بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی به پایین بودن حقوق و مستمری‌ و مشکلات بیمه تکمیلی اعتراض دارند و خواستار همسان‌سازی حقوق خود هستند.

آنها در جریان این اعتراض‌ها شعار می‌دادند «عدالتی ندیدیم، فقط دروغ شنیدیم»، «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم».

در تجمعی دیگر گروهی از بازنشستگان مخابرات هم در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان از جمله پرداخت معوقات و حل مشکل بیمه تکمیلی، در برابر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تجمع کردند.

تصویب لایحه «متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی» هم یکی از مطالبات تجمع‌های اخیر بازنشستگان بوده است.

این لایحه بیش از سه ماه پیش در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شد اما هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

مشکلات اقتصادی که عمدتا ناشی از تحریم‌های اعمال شده بر ایران دانسته می‌شود هر روز برجسته‌تر می‌شود و تورم و گرانی مردم را با مشکلات معیشتی زیادی روبرو کرده است. به طوری که به گزارش نشریه اکونومیست، در سال گذشته تهران بزرگترین جهش را در هزینه کالا و خدمات در بین ۱۷۳ شهر دنیا داشته که نشانه تاثیر “تحریم‌ها” در “تداوم کمبود کالا و افزایش قیمت واردات” است.

مشکلات معیشتی، گرانی و تورم ظرف یک سال گذشته باعث بروز اعتراض‌های قشرهای مختلف در ایران شده است.

iran protests
توضیح تصویر،تجمع معلمان در سنندج پنجشنبه دوم دی ماه

از جمله معلمان و فرهنگیان هم بارها در طول سال گذشته با برپایی تجمعاتی خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شده‌اند.

در تازه ترین اعتراض‌ها معلمان و فرهنگیان پنجشنبه هفته گذشته با تجمع در مقابل ادارات آموزش و پرورش در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، کرج، ایلام، شیراز، مشهد، نوشهر، رشت، سنندج و به طرح رتبه بندی که در مجلس ایران تصویب شد ، اعتراض کردند.

پیش از آن مجلس ایران پس از اعتصاب دو روزه معلمان ایران لایحه‌ای را تصویب کرد که افزایش دستمزد و تعیین رتبه بندی معلمان را وعده داده است. اما فعالان صنفی معلمان این قانون را “سرهم بندی” خوانده و به آن اعتراض دارند.

این مصوبه حداقل حقوق معلمان را به حدود ۸ میلیون تومان در ماه تعیین می کند. این در حالیست که به گفته مقامات ایران ، خط فقر در ایران از درآمد ۱۱ میلیون تومان در ماه فراتر رفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا