اقتصادانرژی

روزانه ٩ میلیون لیتر فراوردە نفتی در ایران قاچاق می‌شود

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در یک برنامه تلویزیونی، میزان قاچاق فرآورده‌ها و مشتقات نفتی در ایران را ۹میلیون لیتر در روز برآورد کرد. نماینده آبادان‌ هم “مافیاهای پشت پرده” در این حجم از قاچاق را دخیل دانست.

قاچاق بنزین، گازوئیل و دیگر فراوردە‌های نفتی در ایران خبر تازەای نیست واختلاف قیمت بنزین و گازوئیل در کشورهای همسایه از جمله دلایل قاچاق سوخت به این کشورها عنوان می‌‌شود. مقام‌های ایران گاه در این زمینه اظهار نظر می‌کنند و البته هر بار آمار‌هایی ضد و نقیض ارائه می‌دهند.

حمیدرضا دهقان‌نیا سخنگوی “ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز” یکشنبه ۵ دی ماه به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت کە حجم قاچاق کل فرآورده‌ها و مشتقات نفتی حدود ٩ میلیون لیتر در روز است، کە ٣ میلیون لیتر آن سوخت است.

مجتبی محفوظی نماینده آبادان در مجلس همدر همین برنامه تلویزیونی، یکی از دلایل پیدایش فعلی “قاچاق سوخت” را تفاوت نرخ یارانه‌ای فرآورده‌های نفتی عنوان کرد. به گفته او یارانه‌ای هر لیتر گازوئیل در ایران ۳۰۰ تومان و کە قیمت آن در کشورهای حوزه خلیج فارس ۶۰ برابر این نرخ است و “این تفاوت سبب طمع ورزی سودجویان می‌شود.”

این نماینده مجلس با اشاره به حجم بالای قاچاق سوخت در ایران گفته کە نمی‌توان قاچاق این حجم از سوخت را تنها به دست قاچاقچیان جزء دید، بلکه مافیا‌هایی در پشت پرده حضور دارند که در نهایت آن‌ها به قاچاقچیان قابل رویت می‌رسند، برای پیگیری چنین حجمی از قاچاق تمامی مسئولان و ارگان‌های مربوط باید پاسخگو باشند.»

سخنگوی “ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز” یادآور شده که تولید و صادرات نفت و گاز و سایر تولیدات و فرآورده‌های پتروشیمی و پالایشی در دست حاکمیت است: «… پس نباید هر آنچه را که از مرز‌ها وارد و خارج می‌شود، قاچاق انگاشت، ضمناً اگر صادراتی در خصوص نفت و سوخت شکل می‌گیرد قطعاً توسط وزارت نفت صورت گرفته است.»

بیژن زنگنه، وزیر پیشین نفت ایران پیشتر در این باره گفته بود :«خدا می‌داند میزان قاچاق چقدر است. ارقامی که مطرح می‌شود درست نیست. قاچاق بنزین و گازوئیل در ایران نمی‌تواند روزانه بیشتر از پنج میلیون لیتر باشد.»

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند کە بخش عمده قاچاق سوخت در ایران توسط ارگان‌های حکومتی به نیت دور زدن تحریم‌های وضع شدە علیه ایران سازمان‌دهی و انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا