فناوری

ایران از آزمایش ماهواره‌بر سیمرغ خبر داده است

وزارت دفاع ایران اعلام کرد که ماهواره‌بر سیمرغ را به فضا پرتاب کرده است و قرار بوده که سه محموله تحقیقاتی را در مدار زمین قرار دهد.

وزارت دفاع ایران این آزمایش را “موفقیت‌آمیز” خوانده اما برخی گزارش‌ها می‌گویند که “این محموله‌ها در مدار زمین قرار نگرفته است.”

احمد حسینی، سخنگوی بخش فضایی وزارت دفاع ایران روز پنجشنبه ۹ دی ماه از “پرتاب سه محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر سیمرغ” خبر داد.

او گفت که این ماهواره‌بر با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه پرتاب شده، اما جزئیات بیشتری اعلام نشده است.

به گفته سخنگوی برنامه فضایی وزارت دفاع ایران، این آزمایش با “موفقیت” توسط پایگاه فضایی امام خمینی در نزدیکی شهر سمنان در مرکز ایران انجام شده است.

برنامه فضایی ایران باعث نگرانی برخی کشورهای غربی بوده است که می گویند این برنامه پوششی برای توسعه برنامه موشکی ایران است.

ماهواره‌بر سیمرغ برای اولین بار در مرداد ماه سال ١٣٩٦ به فضا پرتاب شد اما منابع آمریکایی گفتند که پرتاب این موشک موفقیت‌آمیز نبود و سیمرغ هنگام پرتاب یا قبل ار رسیدن به مدار منفجر شد. پرتاب این ماهواره سه بار دیگر هم با شکست رو به رو شده بود.

آن زمان وزارت‌خارجه ایالات متحده در واکنش به پرتاب موشک ماهواره‌بر سیمرغ، گفته بود که ایران با این کارش ‘روح برجام’ و یکی از قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

انتشار خبر پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ با مذاکرات ایران و کشورهای جهان در وین درباره احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، برجام همزمان شده است.

ماهواره سیمرغ

پنج روز پیش، ایران اعلام کرد که در یک رزمایش سپاه پاسداران ۱۶ موشک بالستیک پرتاب شده است. اقدامی که بریتانیا آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توصیف کرد.

این قطعنامه اندکی بعد از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ در شورای امنیت تصویب شد و بر اساس آن، اجرای تمامی قطعنامه‌های تحریمی پیشین این شورا متوقف شد.

قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت مصوب ٢٠ ژوئیه ٢٠١٥ که پس از اعلام دستیابی به برجام صادر شد، شرایط لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و تعهدات این کشور را تعریف کرده است.

در بخشی از این قطعنامه، به برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی نیز اشاره شده است اما در مورد تفسیر این بخش به ویژه در مورد ماهیت موشک‌های مورد نظر قطعنامه، بین مقامات جمهوری اسلامی و برخی کشورهای دیگر اختلاف نظر وجود دارد. در عین حال، شورای امنیت تولید موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای توسط ایران را منع کرده است.

پیشتر سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، از برگزاری “جلسه شورای عالی فضایی پس از ده سال” خبر داده بود و ابراز امیدواری کرده بود که “عقب افتادگی سال‌های اخیر در صنعت فضایی جبران شود.”

اظهاراتی که با واکنش تند محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی رو به رو شد.

آقای آذری جهرمی، دولت سیزدهم را به رعایت “انصاف” دعوت کرد و نوشت که اگر برنامه فضایی تعطیل بوده، آن ۶ماهواره آماده پرتاب و خود ماهواره‌بر سیمرغ و ذوالجناح که بازدید شد … در کدام دولت طراحی و ساخته شد؟ قراردادهای خارجی خرید ماهواره‌های GEO و LEO ایران در چه زمانی منعقد و با همه دشواری‌های مالی، پرداخت‌ها انجام شد؟”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا