رفاه و تامین اجتماعی

ابراز خوش‌بینی رئیس سازمان بهداشت جهانی به شکست کووید در سال جدید میلادی

تدروس ادهانوم قبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی گفته به شکست همه گیری کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۲ به شرط همکاری کشورها خوشبین است.

به گفته او جهان حالا ابزار بیشتری برای پیش‌گیری و درمان کووید در اختیار دارد.

اما رئیس سازمان بهداشت جهانی در عین حال هشدار داده که اقدام بعضی کشورها در انبار کردن واکسن شرایط مساعدی را برای پیدایش سویه اومیکرون بوجود آورد.

سازمان بهداشت جهانی خواستار آن است که تا اواسط سال آینده میلادی ۷۰ درصد از جمعیت جهان واکسینه شوند تا به مرحله حاد همه‌گیری و نیاز به اعمال محدودیت‌ها پایان داده شود.

دقیقا دو سال از زمانی می‌گذرد که چین اولین مورد به ابتلا ویروس کرونا را از منبعی ناشناخته در شهر ووهان اعلام کرد.

اومیکرون

نتیجه پژوهش در بریتانیا: واکسن‌ها علیه اومیکرون موثرند

براساس تحقیقی گسترده در بریتانیا، شواهد بیشتری به دست آمده که نشان می‌دهد سویه اومیکرون ویروس کرونا کم خطرتر از نوع دلتا است.

این بررسی نشان داده که خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به سویه اومیکرون، یک سوم نوع دلتا است.

برپایه این تحقیق واکسن‌ها هم در مقابله با اومیکرون به‌خوبی عمل کرده‌اند.

داده‌های آژانس امنیت سلامت بریتانیا نشان می‌دهد که تزریق دوز سوم واکسن به میزان ۸۸ درصد در جلوگیری از بستری شدن بیماران مبتلا به اومیکرون موثر بوده است.

این آژانس ۵۲۸ هزار و ۱۷۶ مورد مبتلا به اومیکرون و ۵۷۳ هزار و ۱۲ مورد ابتلا به دلتا را در حدفاصل ۲۲ نوامبر تا ۲۶ دسامبر را بررسی کرد.

این پژوهش تایید کرد که خطر مراجعه به بیمارستان و بستری شدن پس از ابتلا به اومیکرون تقریبا نصف ابتلا به سویه دلتا بوده است.

براساس این تحقیق تزریق یک دوز واکسن خطر نیاز به درمان در بیمارستان را تا ۵۲ درصد کم می‌کند و با تزریق دوز دوم ایمنی به ۷۲ درصد می‌رسد. اما پس از ۵۲ هفته این ایمنی از بین رفته یا به ۵۲ درصد کاهش می‌یابد. اما دو هفته پس از تزریق دوز سوم میزان ایمنی به ۸۸ درصد رسیده است.

اومیکرون سویه غالب در فرانسه

در همین حال فرانسه تازه‌ترین کشوری است که گسترش سریع اومیکرون را تایید کرده و گفته است که این نوع کرونا به سویه غالب در این کشور تبدیل شده است.

مقامات بهداشتی فرانسه گفته‌اند که بیش از ۶۰ درصد آزمایش‌های کرونا با اومیکرون مطابقت دارند. این در حالی است که در هفته گذشته این میزان ۱۵ درصد بود.

گسترش سریع اومیکرون باعث افزایش شدید شمار مبتلایان در این کشور شده است. در شبانه‌روز گذشته آمار آنها بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا