جامعهخبررفاه و تامین اجتماعی

نامه ایران به شورای امنیت درباره نقش اسرائیل و همکاری با آمریکا برای به شهادت رساندن سردار شهید قاسم سلیمانی

همزمان با دومین سالگرد ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در عراق، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت این اقدام را محکوم کرد و از نقش اسرائیل در آن نوشته است.

مجید تخت روانچی در این نامه نوشته شورای امنیت باید آمریکا و اسرائیل را به دلیل “برنامه‌ریزی، حمایت و ارتکاب آن عمل تروریستی” مسئول بشناسد.

روز ۳ ژانویه سال ۲۰۲۰ (۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸)، قاسم سلیمانی هنگام خروج از فرودگاه بغداد همراه با یکی از اعضای ارشد گروه‌ شبه‌نظامی حشد شعبی عراق به نام ابومهدی مهندس در حمله هوایی کشته شد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا دستور این حمله را صادر کرده بود.

هدف از نگارش این نامه خطاب به رئیس دوره‌ای شورای امنیت، به اشتراک گذاشتن “اطلاعات اخیر در مورد دخالت” اسرائیل در کشتن قاسم سلیمانی است.

به نوشته آقای تخت روانچی رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل در مصاحبه اخیر خود به دخالت این کشور “در ترور از پیش طراحی شده” قاسم سلیمانی “اعتراف کرده” است.

ایران پیشتر، در ژانویه ۲۰۲۰ نیز دستکم سه نامه خطاب به دبیر کل سازمان ملل و همچنین شورای امنیت نوشته بود. در این نامه‌ها کشتن قاسم سلیمانی “اقدامی تروریستی”، “عمل جنایتکارانه بین‌المللی” و “نقض شدید تعهدات آمریکا تحت حقوق بین‌الملل” عنوان شده بود که مسئولیت بین المللی به همراه دارد.

همزمان امروز مجددا قوه قضائیه ایران هم اعلام کرده همراه با دستگاه قضایی عراق، پرونده قاسم سلیمانی و همراهانش را با جدیت پیگیری می‌کند.

اسرائیل چه نقشی داشته است؟

دو هفته پیش ژنرال تامیر هیمن در گفت‌وگو با ماهنامه نشریه اطلاعاتی ارتش اسرائیل گفته بود زمانی که فرمانده سازمان اطلاعات ارتش (امان) بوده دو عملیات مهم رخ داده بود که یکی از آنها سوءقصد به قاسم سلیمانی بود.

او در این مصاحبه اگرچه جزئیات چندانی از “کمک اسرائیل” ارائه نکرد اما تصدیق کرد که “تعیین محل” فردی چنین عالیرتبه‌ای “کار نادری است”.

اظهارات اخیر تامیر هیمن در حالی بیان شد که دونالد ترامپ نیز چند روز پس از کشتن قاسم سلیمانی از کمک نهادهای اطلاعاتی اسرائیل در این عملیات خبر داده بود.

اردیبهشت ماه امسال یاهونیوز در مصاحبه با ۱۵ مقام فعلی و سابق آمریکا اعلام کرد به جزییات تازه‌ای از عملیات ایالات متحده برای قتل سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران دست پیدا کرده است.

به گزارش این سایت خبری، موفقیت سوءقصد به جان قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، از فرماندهان ارشد حشد شعبی عراق در سوم ژانویه ۲۰۲۰ در فرودگاه بغداد، به همکاری آمریکا با نیروهای اطلاعاتی اسراییل و اقلیم کردستان عراق بستگی داشته است.

بنابر این گزارش ماموران آمریکا با کمک واحدهای اطلاعاتی اسراییل در ساعت‌های پیش از عملیات، فعالیت تلفن همراه قاسم سلیمانی را رصد کرده‌اند.

به گزارش یاهونیوز، آقای سلیمانی شش ساعت پیش از سوءقصد، سه بار تلفن همراهش را تغییر داده و اسراییلی‌ها که از شماره این تلفن ها باخبر بودند، اطلاعات مربوط به تحرکات او را در اختیار آمریکایی‌ها قرار داده‌اند.

در این گزارش آمده عملیات اطلاعاتی برای رصد فعالیت‌های آقای سلیمانی از مدت‌ها قبل در جریان بوده است. یاهونیوز در گزارش خود به یکی از عملیات اطلاعاتی برای استراق سمع از قاسم سلیمانی اشاره کرده است.

بر این اساس، نیروهای اطلاعاتی اسراییل به آمریکا اطلاع داده بودند که یک مامور خرید ایرانی قصد دارد تعدادی گوشی همراه پیشرفته برای فرماندهان نیروی قدس خریداری کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا